Achalazja przełyku
Choroby

Achalazja przełyku

Achalazja przełyku to choroba, która polega na problemach z przełykaniem. Często towarzyszy jej utrata masy ciała i osłabienie całego organizmu. Jeśli jest nieleczona, dojść może do zapalenia płuc czy raka przełyku. Dlatego jest konieczne podjęcie odpowiedniego leczenia.

Achalazja i jej przyczyny

Przyczyny achalazji do tej pory nie zostały dobrze poznane. Choroba ta ma związek z zaburzeniami autoimmunologicznymi. Organizm atakuje w tym przypadku własne komórki i tkanki. Dochodzi do zmniejszenia jednego rodzaju komórek nerwowych – odpowiedzialnych za koordynację skurczu dolnego zwieracza przełyku.

Achalazja i jej objawy

W tym przypadku pojawiają się przede wszystkim problemy z przełykaniem. Początkowo dotyczą jedynie pokarmów stałych, a potem również płynów. Osoba chora ma wrażenie, że jedzenie zatrzymuje się w przełyku i nie trafia do żołądka. Jest to tzw. dysfagia. Gdy pojawia się ból mowa o odynofagii. 

Dodatkowo odczuwać można zgagę czy ból w klatce piersiowej. Problemy z przełykaniem skutkować mogą krztuszeniem się. W efekcie dochodzi do utraty masy ciała i osłabienia organizmu.

Achalazja – jak wygląda diagnostyka choroby?

Ogromne znaczenie w przypadku procesu diagnozowania achalazji ma wywiad lekarski. Trzeba być z lekarzem szczerym. Warto poinformować go, gdzie dokładnie boli i jaki charakter ma ból. Jeśli pojawiają się wymioty czy nudności, należy powiedzieć, w jakich okolicznościach. 

Dopiero potem ma miejsce badanie fizykalne. Lekarz ocenia ogólny stan pacjenta. Eksperci są zdania, że achalazja może mieć podłoże genetyczne. 

Przełyk – krótka charakterystyka

Przełyk to mięśniowa rura doprowadzająca pokarm z jamy ustnej do żołądka. Składa się z błony śluzowej, błony podśluzowej i błony mięśniowej. Znajdują się tam także dwa zwieracze – dolny i górny.

W przełyk obecne są też sploty nerwowe, które koordynują jego pracę. Zwieracz dolny zlokalizowany w dolnej części przełyku chroni przed przedostawaniem się do niego treści żołądkowej. Do jego rozluźnienia dochodzi w trakcie przełykania. Podobnie jest, gdy miejsce ma usuwanie nadmiaru powietrza połkniętego w czasie jedzenia lub picia. 

W obrębie jelita występuje perystaltyka. To skurcze ściany, które odpowiadają za przesuwanie pokarmu.  Perystaltyka pierwotna ma związek z połykaniem, a wtórna z usuwaniem resztek pokarmu.

Achalazja – jak wygląda leczenie?

Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania kontrastowego przełyku oraz badania endoskopowego. Można też zmierzyć ciśnienie w przełyku. Jest to tzw. manometria. 

Badanie kontrastowe pozwala na zlokalizowanie zwężenia. Podobnie jest w przypadku badania endoskopowego, które przy okazji wyklucza inne przyczyny tej dolegliwości. Przy okazji można też pobrać tkankę do badania pod mikroskopem. 

Leczenie achalazji odbywa się farmakologicznie i inwazyjnie. Unikać trzeba spożywania produktów, które powodują problemy z połykaniem. Należy jeść rzeczy zmiksowane i półpłynne. Ważne jest to, aby jeść małe porcje. 

W czasie snu koniecznie trzeba podnieść wezgłowie. Podobnie jest zresztą w przypadku osób chorych na chorobę refluksową przełyku czy zgagę. Stosować można leki zmniejszające napięcie dolnego zwieracza przełyku. W skrajnych przypadkach wykonywane jest endoskopowe rozszerzenie przełyku. Operacyjnie można naciąć włókna mięśniowe w celu zmniejszenia napięcia dolnego zwieracza przełyku. 

Achalazja oznacza zwiększone ryzyko raka przełyku. Stąd też trzeba się regularnie badać. Choroba ta sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Może też dojść do zapalenia płuc. 

Do lekarza powinny się obowiązkowo udać osoby, które cierpią  na przewlekły kaszel, wymioty, nudności czy osłabienie organizmu.

Najważniejsze informacje:

  • Achalazja to choroba polegająca na problemach z przełykaniem. Jej przyczyny nie zostały jeszcze dobrze poznane.
  • Achalazja oznacza większe ryzyko zachorowania na raka przełyku. Osoby chore są też narażone na zapalenie płuc. Trzeba więc wdrożyć odpowiednie leczenie.
  • Pacjenci chorzy na achalazję często przyjmują leki zmniejszające napięcie dolnego zwieracza przełyku. Powinni też stosować dietę półpłynną.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Na czym polega achalazja?
Achalazja jest chorobą, której przyczyny nie zostały jak dotąd dobrze poznane. Ma związek z problemami z przełykaniem.
W jaki sposób leczy się achalazję?
Stosuje się leki zwiotczające dolny zwieracz przełyku. Pacjenci muszą unikać twardych pokarmów, które są trudne do przełykania. Czasem konieczna jest operacja.