Jednym z enzymów produkowanych przez wątrobę jest GGTP, który odpowiada między innymi za rozkładanie aminokwasów. Badanie GGTP jest niezbędne do wykonania podczas diagnozowania schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Enzym najczęściej jest analizowany wraz z innymi badaniami wchodzącymi w skład prób wątrobowych.
Co to jest GGTP?
GGTP, czyli gamma-glutamylotransferaza, to jeden z enzymów wytwarzanych w wątrobie. Jednak pewne jego ilości można znaleźć również w innych narządach, takich jak nerki, trzustka, jelita, prostata, a także mózg. Wśród głównych zadań tego enzymu można wskazać rozkładanie aminokwasów oraz peptydów.
Badanie GGTP – na czym polega?
Badanie GGTP ma szczególne znaczenie diagnostyczne w wykrywaniu schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Wraz z innymi badaniami wchodzi w skład tak zwanych prób wątrobowych. W ich ramach najczęściej oprócz GGTP wykonuje się także ALT, AST oraz LDH. Dzięki wykonaniu badań prób wątrobowych możliwe jest zdiagnozowanie między innymi przewlekłego zapalenia wątroby oraz stłuszczenia wątroby, którego przyczyną może być cukrzyca, nadwaga lub nadużywanie alkoholu. Dzięki uzyskaniu prawidłowego wyniku badania GGTP możliwe jest wykluczenie stanów chorobowych wątroby. Natomiast GGTP podwyższone może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.
Jak wygląda badanie GGTP?
Próby wątrobowe, a w tym badanie GGTP, wykonywane jest z krwi pacjenta. Próbkę krwi najczęściej pobiera się z żyły, a badanie powinno być wykonywane na czczo w godzinach porannych. Pacjent powinien powstrzymać się od spożywania posiłków przez ok. 10-12 godz. poprzedzających badanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na wynik tego badania może mieć wpływ stosowana dieta. Dlatego dnia poprzedzającego udanie się do laboratorium warto unikać spożywania tłustych posiłków oraz picia alkoholu.
Badanie GGTP powinno być wykonywane u pacjentów profilaktycznie, najlepiej raz w roku. Dotyczy to w szczególności osób, u których pojawiły się niepokojące objawy, takie jak ból pod prawym żebrem, wzdęcia, biegunki, wymioty oraz spadek masy ciała. Wskazaniem do wykonania badania GGTP mogą być także zaburzenia miesiączkowania u kobiet.
Badanie GGTP – norma
Normy dla badania GGTP mogą się różnić w zależności od wybranego laboratorium. Dlatego podczas analizowania wyników warto wziąć pod uwagę właśnie normy podane przez konkretne laboratorium. Wyniki prób wątrobowych powinny być także przeanalizowane przez lekarza, który zlecił pacjentowi te badania.
Jak odczytać wynik GGTP?
Jaki wynik GGTP jest niepokojący? Wartość enzymu GGTP nie powinna być zbyt wysoka. Zawsze powinno się ją analizować w odniesieniu do norm konkretnego laboratorium, ponieważ różnice mogą być w tym przypadku dość znaczące. U kobiet wartość GGTP powinna się kształtować w zakresie od 10 do maksymalnie 66 IU/l. Natomiast u mężczyzn jest to od 18 do maksymalnie 100 IU/l. GGTP powyżej 100 może świadczyć o występowaniu poważnych problemów zdrowotnych, dlatego taka sytuacja zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż poziom enzymu GGTP zazwyczaj jest wyższy u mężczyzn niż u kobiet. Wiąże się to z aktywnością gruczołu krokowego.
Podwyższony wynik GGTP – co oznacza za wysoki?
Badanie GGTP skutkujące podwyższonym wynikiem może świadczyć o występowaniu dość poważnych problemów zdrowotnych. Wśród nich można wskazać między innymi następujące:
- stłuszczenie wątroby,
- marskość wątroby,
- zapalenie wątroby,
- zapalenie trzustki,
- choroba nowotworowa,
- mononukleoza zakaźna.
Jak obniżyć poziom GGTP?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Jest również bardzo narażona na uszkodzenia, dlatego warto szczególnie zadbać o jej stan. Pogorszenie funkcjonowania wątroby najczęściej następuje na skutek praktykowania niehigienicznego trybu życia, czyli między innymi stosowaniu nieodpowiedniej diety oraz nadużywania alkoholu. GGTP jak obniżyć? Poziom prób wątrobowych, a w tym enzymu GGTP, można skutecznie obniżyć. Jest to możliwe między innymi dzięki wdrożeniu następujących działań:
- ograniczenie używania soli,
- ograniczenie picia kawy,
- ograniczenie picia alkoholu,
- zwiększenie spożycia warzyw i owoców,
- ograniczenie smażenia na rzecz gotowania,
- zwiększenie spożycia świeżych soków.
Poziom GGTP u alkoholika
W przypadku choroby alkoholowej, nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, w tym do stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby i w efekcie marskości. W wyniku tych stanów chorobowych poziomy GGTP mogą być podwyższone.
Badanie GGTP – cena. Ile kosztuje?
GGTP badanie cena zazwyczaj nie przekracza 10 zł. Koszt wykonania badania zależny jest od oferty cenowej konkretnego laboratorium, a także jego lokalizacji. Badanie GGTP można również wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, jednak w tym przypadku należy mieć na nie skierowanie.
Najważniejsze informacje:
- Badanie GGTP (gamma-glutamylotransferazy) to laboratoryjne badanie krwi, które mierzy poziom enzymu GGTP w organizmie. GGTP jest obecne w różnych tkankach, ale głównie w wątrobie.
- Badanie GGTP jest stosowane w diagnostyce chorób wątroby, zwłaszcza w przypadku podejrzenia uszkodzenia wątroby, takiego jak towarzyszące nadużywaniu alkoholu.
- Podwyższone poziomy GGTP mogą wskazywać na problemy z wątrobą, takie jak zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, marskość wątroby czy inne schorzenia wątroby.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest za badanie GGTP?
- Badanie GGTP znajduje zastosowanie w diagnostyce chorób wątroby, zwłaszcza w przypadku podejrzenia uszkodzenia tego narządu w wyniku nadużywaniu alkoholu.
- O czym świadczy wysoki poziom GGTP?
- Podwyższone poziomy GGTP mogą wskazywać na różne stany, w tym na uszkodzenie wątroby, zwłaszcza spowodowane nadużywaniem alkoholu.
- Czy wysokie GGTP jest groźne?
- Wysokie poziomy GGTP same w sobie nie są bezpośrednio groźne. Jednak w przypadku nadużywania alkoholu, wysokie poziomy GGTP mogą sugerować uszkodzenie wątroby związaną z alkoholem, takie jak stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby lub marskość wątroby.
- Co jeść żeby obniżyć GGTP?
- Podstawowym działaniem jest ograniczenie spożycia alkoholu i wyłączenie z diety potraw wysoko przetworzonych oraz tłuszczów i cukrów złożonych.