Moczenie nocne to poważny problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Nie ma jednak podłoża psychologicznego. Z drugiej strony samo moczenie powodować może problemy natury psychologicznej.
Moczenie nocne – krótka charakterystyka
Moczenie nocne to nocne, okresowe nietrzymanie moczu. Występuje u 100 milionów osób na całym świecie, dotyczy 400 tysięcy Polaków. Są to liczby szacunkowe, bo wiele osób nie ujawnia tego problemu. Ciekawostką jest fakt, że moczenie nocne może z czasem minąć, ale u 2-3% osób utrzymuje się przez całe życie.
Istnieje kilka rodzajów nocnego moczenia.
- Moczenie nocne pierwotne, monosymptomatyczne – najpopularniejsze, występuje od urodzenia bez przerwy trwającej dłużej niż pół roku. Dotyczy dzieci powyżej 5 lat. Nie towarzyszą mu inne objawy.
- Moczenie nocne wtórne – gdy dziecko nie moczyło się przez minimum 6 miesięcy, a potem problem ten powrócił. Może mieć to związek z innymi dolegliwościami.
Moczenie nocne – przyczyny
Moczenie nocne to problem wieloaspektowy. Może mieć związek z dolegliwościami fizycznymi. U dzieci istnieją 4 podstawowe przyczyn mocnego pierwotnego moczenia:
- poliuria nocna: za duża ilość płynów wieczorem, nieprawidłowy rytm wydzielania hormonu antydiuretycznego,
- zbyt mała czynnościowa pojemność pęcherza,
- niestabilność wypieracza w nocy,
- opóźnione dojrzewanie kontroli nad czynnością pęcherza.
Nie ma potwierdzenia, że moczenie nocne u dzieci ma związek ze stresem.
Moczenie nocne dotyczyć może również osób dorosłych. Ma często związek z cukrzycą typu I, zapaleniem pęcherza moczowego, kamicą dróg moczowych, rakiem prostaty, kamieniami nerkowymi czy zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. Problem wywoływać mogą niektóre leki czy kofeina lub alkohol.
Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że moczenie nocne jest dziedziczne. Może mieć też związek z pasożytami.
Moczenie nocne u dzieci i nastolatków
Nocne moczenie u dzieci do lat 5 to zjawisko zupełnie normalne. Niepokoić może, gdy dotyczy większych pociech.
Problem ten dotyczy także nastolatków, a dokładniej kilku procent z nich. Przyczyną może być za mały pęcherz. Bywa, że ma związek z ADHD i infekcjami.
Moczenie nocne u osób dorosłych
Niestety także i osoby dorosłe cierpieć mogą z powodu nocnego moczenia. Zwykle jest to efektem infekcji bakteryjnych i grzybiczych lub niezdolności nerek. U mężczyzn stać za tym może przerost prostaty. Jednak w praktyce problem ten częściej dotyczy kobiet. Stać za tym mogą operacje ginekologiczne lub urologiczne czy zaburzenia neurologiczne.
Problem moczenia nocnego w dużej mierze dotyczy seniorów. Powodem jest zwiotczenie mięśni dna miednicy czy choroby Parkinsona i Alzheimera. Z moczeniem w nocy często zmagają się również kobiety w ciąży na skutek powiększenia macicy.
Moczenie nocne – diagnostyka
Zacząć trzeba od wizyty u internisty lub pediatry. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta do urologa lub nefrologa.
Moczenie nocne – leczenie
W leczeniu nocnego moczenia stosuje się techniki behawioralne i farmakologiczne. Zacząć można od ograniczenia podawania płynów na 2 godziny przed snem czy zmniejszenia spożycia nabiałów. Warto stworzyć kalendarz moczenia nocnego i zapisywać, gdy do niego dojdzie.
Stosowane w tym przypadku leki na ogół nie zwalczają przyczyny, ale wspierają organizm do chwili wyleczenia innymi metodami. W składzie leków znajduje się przede wszystkim octan desmopresyny, który zmniejsza produkcję moczu. U dzieci sprawdzają się leki z chlorkiem oksybutyniny.
Ciekawą metodą leczenia jest budzenie w celu oddawania moczu. Do ciała przyłączone jest urządzenie, które wybudza daną osobę, gdy trzeba oddać mocz. Takie alarmy osiągają skuteczność na poziomie 70%. Trzeba je jednak stosować regularnie przez wiele miesięcy.
Najważniejsze informacje:
- Moczenie nocne to poważny problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Nie ma jednak podłoża psychologicznego.
- Nocne moczenie to nocne, okresowe nietrzymanie moczu. Występuje u 100 milionów osób na całym świecie, dotyczy 400 tysięcy Polaków.
- Nocne moczenie u dzieci do lat 5 to zjawisko zupełnie normalne.
- Problem moczenia nocnego w dużej mierze dotyczy seniorów. Powodem jest zwiotczenie mięśni dna miednicy czy choroby Parkinsona i Alzheimera.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co może oznaczać nocne moczenie?
- Wskazywać może wbrew pozorom na wiele schorzeń i nieprawidłowości. Sporo zależy tutaj od wieku pacjenta. Diagnostyką zajmuje się urolog.
- Do którego roku życia dziecko może się moczyć w nocy?
- Przyjmuje się, że zjawisko nocnego moczenia u dzieci do lat 5 jest zjawiskiem zupełnie normalnym, którym nie należy się niepokoić.
- Jak powstrzymać nocne oddawanie moczu?
- Zacząć warto od powstrzymywania się od picia na 2 godziny przed snem. Można też ustawić sobie alarm, aby w nocy oddać mocz.