Metaplazja jelitowa wiązać się może ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka żołądka. Jak można ją rozpoznać? W jaki sposób jest diagnozowana? Co jeść, gdy się na nią cierpi?
Metaplazja jelitowa – czym jest?
Metaplazja jelitowa to stan patologiczny, który oznacza niepożądane zmiany w nabłonku układu pokarmowego. Wiąże się z przeistoczeniem nabłonka żołądkowego w nabłonek typowy dla jelit. To na ogół powikłanie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy bądź przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. Schorzenia te są zazwyczaj spowodowane zakażeniem pałeczką Helicobacter pylori, która bytuje w układzie pokarmowym człowieka.
Powodem problemów bywają poza tym zaburzenia autoimmunologiczne, stres, tłusta dieta czy palenie papierosów.
Metaplazja jelitowa jest typową zmianą przednowotworową. Oznacza duże ryzyko zachorowania na raka żołądka. Trzeba tutaj ocenić, jak dużym zmianom uległy komórki. Istnieje metaplazja jelitowa stopnia pierwszego, drugiego i trzeciego.
Metaplazja jelitowa – objawy
Metaplazja jelitowa daje uciążliwe objawy, ale są one mało charakterystyczne. Można ją więc łatwo pomylić z innymi chorobami związanymi z układem pokarmowym. Konieczne jest wykonanie gastroskopii.
Metaplazja jelitowa objawia się wymiotami, nudnościami, bólami w nadbrzuszu, krwawieniami z przewodu pokarmowego w postaci smolistych stolców, zgagą.
Metaplazja jelitowa – zalecenia
Trzeba w tym przypadku:
- wykonać histopatologię wycinka z żołądka, aby wykluczyć zmiany nowotworowe,
- wykonać test na obecność Helicobacter pylori,
- poddać się leczeniu farmakologicznemu w celu eliminacji źródeł zakażeń bakteryjnych i naprawy zniszczonej błony śluzowej przewodu pokarmowego,
- zmienić nawyki żywieniowe,
- regularnie się badać.
Kluczowe znaczenie ma dieta, która bazuje na takim samych założeniach, jak ta związana z chorobą wrzodową. Celem jest ograniczenie wydzielania soków trawiennych. Zrezygnować trzeba z palenia papierosów i picia alkoholu.
Leczenie metaplazji jelitowej
Leczenie metaplazji jelitowej opiera się na zwalczaniu jej przyczyn. Stosuje się w tym przypadku antybiotyki zwalczające bakterie i inhibitory pompy protonowej hamujące wydzielanie soków trawiennych.
Przy przełyku Barretta, wykonuje się zabieg ablacji. To celowe uszkodzenie komórek za pomocą elektrody, które emitują prąd o częstotliwości radiowej.
Najważniejsze informacje:
- Metaplazja jelitowa wiązać się może ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka żołądka.
- To stan patologiczny, który oznacza niepożądane zmiany w nabłonku układu pokarmowego. Wiąże się z przeistoczeniem nabłonka żołądkowego w nabłonek typowy dla jelit.
- Schorzenie to daje uciążliwe objawy, ale są one mało charakterystyczne. Można ją więc łatwo pomylić z innymi chorobami związanymi z układem pokarmowym.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy jelitowa metaplazja jest groźna?
- Zazwyczaj jest to stan przednowotworowy - rozwinąć się wówczas może rak żołądka. Trzeba więc jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.
- Jak leczyć metaplazję jelitową żołądka?
- Trzeba zwalczyć jej przyczyny. Stosuje się więc np. leki zwalczające bakterie Helicobacter pylori.
- Czego nie wolno jeść przy metaplazji jelitowej?
- Dieta wygląda w tym przypadku podobnie, jak ma to miejsce przy chorobie wrzodowej żołądka. Trzeba zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów.