Lumbago
Choroby

Lumbago

Lumbago to schorzenie, którego istotną jest ból dolnych partii kręgosłupa. Często nie ma wyraźnej przyczyny. Rozwinąć się może na skutek delikatnego przeciążenia. W jaki sposób leczy się lumbago?

Lumbago – krótka charakterystyka

Lumbago to potoczne określenie dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa. Pochodzi od łacińskiego słowa lumbalis – lędźwiowy. Lumbago zwane jest też postrzałem, bo ma charakter nagły. Inne jego nazwy to korzonki i heksenszus.  

Na pewnym etapie życia przynajmniej jednorazowego lumbago doświadcza 70% ludzi. Nie jest to więc problem rzadki. Korzonki na ogół dotykają ludzi w wieku od 35 do 55 lat. Ból jest tak duży, że utrudnia normalne funkcjonowanie. 

Lumbago – przyczyny

Na rozwój lumbago wpływ mają różne czynniki. Podstawą jest niewłaściwy tryb życia. Wiele osób na co dzień pracuje w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Regularna aktywność fizyczna to coś o czym zapomina większość populacji. Konsekwencją są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przeciążenia i niewielka tolerancja na obciążenia. 

Ból w przypadku lumbago jest niespecyficzny. Nie ma związku z żadną konkretną chorobą. Do postrzału dochodzi na ogół w czasie wykonywania normalnych, codziennych czynności. Zdarza się, że lumbago jest obajwem chorobu zwyrodnieniowej np. dyskopatii.

Lumbago – objawy

Podstawowym objawem lumbago jest ból o różnym natężeniu i lokalizacji. Pacjent ma często problem z określeniem miejsca, w którym występuje. 

Ból jest ostry, czasem piekący. Zdarza się, że promieniuje do innych części ciała. Może nasilać się wieczorem. Jeśli dodatkowo pojawiają się gorączka, brak apetytu, osłabienie czy biegunka, trzeba zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie nie jest to lumbago i trzeba wykluczyć różne schorzenia wewnętrzne. 

Korzonki występują jedynie w dolnych partiach kręgosłupa – na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Nie są więc poprawne nazwy lumbago szyjne czy lumbago piersiowe. 

Atak lumbago jest gwałtowny i nie da się mu zapobiec. To, jak długo trwają dolegliwości zależy w dużej mierze od siły skurczu mięśniowego i indywidualnych predyspozycji danej osoby. Zazwyczaj problem ten utrzymuje się od kilku dni do 6 tygodni. Z czasem na szczęście łagodnieje. Gdy dolegliwości ustępują do 3 miesięcy, jest to ostra postać lumbago. Przewlekłe korzonki mają miejsce wówczas, gdy ból nie przechodzi po 90 dniach. 

Warto wtedy wykonać szczegółowe badania – zdjęcie RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i mielogram. 

Leczenie lumbago

Jak leczyć lumbago? Leczeniem schorzenia zajmuje się ortopeda. Czasem warto udać się do neurologa lub neurochirurga, gdy występuje ucisk na nerwy. 

Lumbago na ogół ustępuje samodzielnie. Stosuje się więc terapię doraźną, która ma na celu łagodzenie objawów:

  • farmakoterapię ogólną i miejscową,
  • fizjoterapię,
  • kinesiotaping, 
  • działania fizykoterapeutyczne,
  • zabiegi chirurgiczne. 

Wśród leków na lumbago wymienić trzeba:

  • leki przeciwbólowe np. NLPZ, 
  • silne leki przeciwbólowe np. glikokortykosteroidy, które wiążą się niestety z wieloma skutkami ubocznymi,
  • środki rozluźniające mięśnie np. sterydy,
  • leki na bóle reumatyczne. 

W przypadku lumbago zastosowanie znajdują ćwiczenia, które wzmacniają układ mięśniowy na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Warto też być aktywnym fizycznie. Polecane sa chodzenie i pływanie.

Rwa kulszowa a lumbago

Lumbago i rwa kulszowa to schorzenia, które często są ze sobą mylone. Rwa wiąże się z podrażnieniem nerwu kulszowego, który rozciąga się od odcinka lędźwiowego aż do stóp. Ból promieniuje do pośladków i całej nogi.  Pojawić się mogą także mrowienie i drętwienie kończyny. Objawy utrzymują się niekiedy przez całe lata. Rwa kulszowa zaatakować może znienacka. Często jednak wynika np. z wychłodzenia czy przegrzania organizmu.

Najważniejsze informacje:

  • Lumbago to schorzenie, którego istotną jest ból dolnych partii kręgosłupa. Często nie ma wyraźnej przyczyny.
  • Na pewnym etapie życia przynajmniej jednorazowego lumbago doświadcza 70% ludzi.
  • Ból w przypadku lumbago jest niespecyficzny. Nie ma związku z żadną konkretną chorobą. Do postrzału dochodzi na ogół w czasie wykonywania normalnych, codziennych czynności.
  • Korzonki występują jedynie w dolnych partiach kręgosłupa - na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Nie są więc poprawne nazwy lumbago szyjne czy lumbago piersiowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest lumbago?
Lumbago to schorzenie, którego istotną jest ból dolnych partii kręgosłupa. Często nie ma wyraźnej przyczyny.
Ile trwa atak lumbago?
Może trwać zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni. Zazwyczaj jednak z czasem dolegliwości bólowe są coraz mniejsze.
Czy lumbago to to samo co rwa kulszowa?
Lumbago i rwa kulszowa to różne schorzenia, ale często ze sobą mylone. Laicy mogą je ze sobą pomylić, bo dają zbliżone objawy.