Łożysko przodujące to powikłanie ciąży, które polega na nieodpowiedniej lokalizacji łożyska w jamie macicy. Objawia się nagłym krwawieniem z dróg rodnych. Zwykle rozpoznaje się je w czasie badania USG.
Łożysko przodujące – czym jest?
Łożysko to narząd przejściowy, który wytwarzany jest przez organizm kobiety w czasie ciąży. Zaczyna tworzyć się w chwili zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Wykształca się w pełni w połowie ciąży. Łożysko tworzą tkanki matki i dziecka.
Normalnie łożysko znajduje się we wnętrzu macicy – w jej dnie i na ścianach. Przodujące łożysko zlokalizowane jest przy ujściu szyjki macicy. To popularne powikłanie ciąży, które dotyczy około 1% porodów.
Łożysko przodujące – rodzaje
Istnieją cztery podtypy łożyska przodującego w zależności od jego umiejscowienia.
- Łożysko centralnie przodujące zlokalizowane w obrębie ujścia szyjki macicy.
- Łożysko przodujące częściowo, które pokryta tylko fragment ujścia szyjki macicy.
- Łożysko przodujące brzeżnie, które styka się brzegami z ujściem szyjki macicy.
- Łożysko przodujące bocznie, które zlokalizowane jest nisko, blisko ujścia szyjki macicy, ale się z nią nie styka.
Wszystkie te podtypy na pewnym etapie ciąży powodować mogą niepożądane objawy.
Łożysko przodujące – przyczyny
Nie są dokładnie znane przyczyny łożyska przodującego. Są jednak pewne czynniki, które zwiększają wystąpienie tego zaburzenia:
- obecność przodującego łożyska w poprzedniej ciąży,
- przebyty zabieg łyżeczkowania macicy,
- wielorództwo,
- ciąża mnoga,
- porody przez cesarskie cięcie,
- wady rozwojowe łożyska.
Łożysko przodujące – objawy
Krwawienia z dróg rodnych to najbardziej charakterystyczny objaw łożyska przodującego. Pojawiają się one zwykle w drugim, a nawet trzecim trymestrze ciąży. Pierwsze krwawienie bywa bezbolesne. Dopiero potem pojawia się ból. To właśnie łożysko przodujące odpowiada za 20% krwawień w okresie ciąży.
Kobieta pierwsze ruchy dziecka odczuwa na ogół między 16. i 20. tygodniem ciąży. Ich nagły zanik lub duże nasilenie powinny zaniepokoić matkę. Łożysko przodujące nie ma jednak większego wpływu na ruchliwość płodu.
Łożysko przodujące – diagnostyka
Objawy łożyska przodującego pojawiają się pod koniec ciąży. Lekarz może je jednak dostrzec wcześniej za sprawą badania USG. Jest on standardowo wykonywane kilka razy – to badanie obowiązkowe. Robi się je po raz pierwszy około 13. tygodnia ciąży.
Łożysko przodujące można potwierdzić lub wykluczyć w czasie drugiego badania, które wykonuje się w 20-21. tygodniu ciąży.
Wykrycie łożyska przodującego w 16. czy 18. tygodniu nie oznacza, że do końca ciąży będzie ono zakrywać ujście szyjki macicy. Może się ono przesunąć. Macica w czasie ciąży znacznie zwiększa swoją objętość. Zwykle dopiero w 9. miesiącu lekarz ocenia szanse na poród naturalny.
Łożysko przodujące – zalecenia
Łożysko położone nisko jest powikłaniem, którego nie można bagatelizować. Wiązać się może z ryzykiem przedwczesnego porodu czy poronienia, ale nie zawsze konieczne jest leżenie.
Wiele kobiet z łożyskiem przodującym musi zrezygnować aż do porodu z pracy zawodowej. W celu podtrzymania ciąży przyjmuje się progesteron. Hormon te wspiera prawidłowy rozwój łożyska.
Łożysko przodujące oznacza bezwzględną konieczność rezygnacji ze współżycia. Sporym zagrożeniem są zaparcia.
Łożysko przodujące – poród
W zasadzie łożysko przodujące jest zawsze wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Powikłanie to oznacza duże ryzyko pojawienia się w czasie porodu krwawienia, które jest groźne dla matki i dziecka.
Cesarskie cięcie wykonywane z powodu łożyska przodującego oznacza spore ryzyko atonii macicy, a więc jej złego obkurczania się po porodzie. W skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie macicy.
Łożysko przodujące – zagrożenia
Największym zagrożeniem jest poronienie lub śmierć dziecka w czasie porodu naturalnego. Na szczęście obecnie takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.
Dojść może również do odklejenia się łożyska w ciąży czy rozwoju sepsy. Przodujące łożysko nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży.
Najważniejsze informacje:
- Łożysko przodujące to powikłanie ciąży, które polega na nieodpowiedniej lokalizacji łożyska w jamie macicy.
- Krwawienia z dróg rodnych to najbardziej charakterystyczny objaw łożyska przodującego. Pojawiają się one zwykle w drugim, a nawet trzecim trymestrze ciąży.
- Zwykle dopiero w 9. miesiącu lekarz ocenia szanse na poród naturalny.
- W zasadzie przodujące łożysko jest zawsze wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Decyzja należy do lekarza.
- Cesarskie cięcie wykonywane z powodu łożyska przodującego oznacza spore ryzyko atonii macicy, a więc jej złego obkurczania się po porodzie.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym grozi przodujące łożysko?
- Dojść może do poronienia czy śmierci dziecka w czasie porodu naturalnego. Dlatego bezwzględnie należy się w tym przypadku stosować do zaleceń lekarza.
- Do którego tygodnia ciąży łożysko może podnieść się?
- W zasadzie jest to możliwe aż do samego końca. Lekarz dopiero na początku 9. miesiąca ciąży określa, czy potrzebne będzie cesarskie cięcie.
- Kiedy cesarka jest konieczna przy łożysku przodującym?
- W przypadku tego zaburzenia zawsze wykonuje się cesarskie cięcie. Poród naturalny oznacza bowiem duże ryzyko pojawienia się krwawienia groźnego dla matki i jej dziecka.