Lipodemia
Choroby

Lipodemia

Lipodemia (obrzęk lipidowy, obrzęk tłuszczowy) to schorzenie, które prowadzi do zwiększenia objętości kończyn dolnych lub górnych.  Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób się objawia? Jak wygląda leczenie lipodemii?

Lipodemia – krótka charakterystyka

Lipodemia to inaczej choroba grubych nóg. Jest to obrzęk, który wynika z patologicznej kumulacji tkanki tłuszczowej w niektórych partiach nóg, czasem rąk. Zaburzenie obejmuje zwykle łydki, uda, biodra, czasem ramiona. Dotyczy przede wszystkim kobiet – około 10% populacji. 

Obrzęk tłuszczowy prowadzi do deformacji ciała i zaburza proporcje sylwetki. Staje się źródłem kompleksów i dysfunkcji psychicznych. Lipodemia nie jest otyłością czy obrzękiem limfatycznym.  To schorzenie metaboliczne, które ma związek z nieprawidłowym przetwarzaniem tłuszczów przez organizm. Ma podłoże hormonalne i genetyczne. Obrzęk pojawia się nie tylko u kobiet otyłych, ale i szczupłych.

Lipodemia – przyczyny

Przyczyny lipodemii nie zostały jeszcze do końca poznane. Eksperci schorzenie to wiążą z genetyką. Zaburzenie to powtarza się w obrębie rodziny. Uwidacznia się jednak dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości płciowej. Na lipodemię wpływ mają więc zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne. Zresztą u mężczyzn nieliczne przypadki obrzęku tłuszczowego są stwierdzane jedynie przy ciężkich zaburzeniach hormonalnych związanych z niedostatkiem testosteronu. 

Lipodemia – objawy

Objawy tego schorzenia są dość charakterystyczne. Kończyny są obrzmiałe – po obu stronach symetrycznie. Górne lub dolne partie ciała zaczynają wyraźnie dominować w sylwetce. Z czasem tkanka tłuszczowa staje się twarda i pofałdowana, wręcz zdeformowana. Ból jest uciążliwy, tępy i nasila się w drugiej części dnia. Na skutek otarć na skórze tworzą się rany. Zaobserwować można również tendencję do powstawania siniaków.

Lipodemia – leczenie

Leczenie tego schorzenia jest bardzo trudne. Treningi i dieta nie przynoszą na ogół efektu. Zamiast tego stosuje się:

  • drenaż limfatyczny, a  więc specjalny masaż skóry i tkanki podskórnej, który usprawnia przepływ limfy i redukuje obrzęki, zmniejszając ból,
  • kompresjoterapię, która polega na uciskaniu newralgicznych miejsc za pomocą bandaży i opasek.

Obie te techniki często wykorzystywane są jednocześnie. Mowa tutaj o KTP – Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej. Czasem pacjenci kierowani są na zabieg liposukcji, a więc odsysania tłuszczu. Nie likwiduje on jednak przyczyny choroby.

Najważniejsze informacje:

  • Lipodemia (obrzęk lipidowy, obrzęk tłuszczowy) to schorzenie, które prowadzi do zwiększenia objętości kończyn dolnych lub górnych.
  • Zaburzenie obejmuje zwykle łydki, uda, biodra, czasem ramiona. Dotyczy przede wszystkim kobiet - około 10% populacji.
  • Objawy tego schorzenia są dość charakterystyczne. Kończyny są obrzmiałe - po obu stronach symetrycznie. Górne lub dolne partie ciała zaczynają wyraźnie dominować w sylwetce.
  • Leczenie tego schorzenia jest bardzo trudne. Treningi i dieta nie przynoszą na ogół efektu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest lipodemia?
Lipodemia to schorzenie, które prowadzi do zwiększenia objętości kończyn dolnych lub górnych. Zaburzenie obejmuje zwykle łydki, uda, biodra, czasem ramiona.
Jak pozbyć się lipodemii?
Lipodemia nie jest łatwa do wyleczenia. Stosuje się w tym przypadku głównie drenaż limfatyczny i kompresjoterapię. Aktywność fizyczna i dieta odchudzająca nie dają zbyt dobrych efektów.