Kostniak to łagodny nowotwór składający się z tkanki kostnej. Rośnie bardzo powoli. Wyróżnia się trzy jego rodzaje – czaszki, zarodkowy lub kostninowy. Jak wygląda leczenie tej choroby?
Kostniak – krótka charakterystyka
Kostniak zwany osteomą to łagodny nowotwór, który rocznie rośnie maksymalnie o 1 mm. Zbudowany jest z tkanki kostnej – kości zwartej, kości gąbczastej lub z obu typów tkanki kostnej.
Kostniaki wywodzić się mogą z okostnej lub z wnętrza kości. W pierwszym przypadku mają formę kulistych uwypukleń na kości, a w drugim prowadzą do jej zniekształcenia.
Wyróżnia się trzy rodzaje kostniaków. Są to kostniak czaszki, kostninowy (osteoid osteoma) i zarodkowy (osteoblastoma).
Kostniak kostnawy – krótka charakterystyka
Kostniak kostnawy jest najmniejszym z kostniaków. Jego średnica nie przekracza na ogół 1 cm. Wykrywany jest zazwyczaj w kości udowej lub piszczelowej. Rzadziej dotyka kości ramion, łopatek i miednicy. Pojawia się u osób młodych do 40. roku życia, częściej atakuje chłopców i mężczyzn.
Kostniak kostnawy objawia się bólem kości po wysiłku fizycznym. Dolegliwości nasilają się nocą i rano. Ból ustępuje po zażyciu NLPZ.
Kostniak zarodkowy – krótka charakterystyka
Kostniak zarodkowy występuje bardzo rzadko. Objąć może w zasadzie każdą kość, ale zazwyczaj są to kręgi kręgosłupa. Kostniak ten osiąga spore rozmiary i wykrywany jest głównie u mężczyzn w wieku 20-30 lat. Objawia się trudnymi do uśmierzenia bólami kości. Nie ustępują one nawet po lekach przeciwbólowych.
Kostniak – leczenie
Czy kostniak jest groźny? To nowotwór łagodny, który nie progresuje w nowotwór złośliwy i nie daje przerzutów. Rośnie powoli i zazwyczaj nie wymaga żadnego leczenia.
Chorzy powinni jedynie raz na kilka lat wykonać badanie kontrolne, aby ocenić tempo wzrostu nowotworu. Jeśli zmiany są szybkie, konieczna może być operacja. Wykonywana jest ona metodą endoskopową lub z dostępu zewnętrznego.
Kostniaki są często wykrywane w zatokach czołowych. Usuwa się je wówczas metodą endoskopową. Brak podjęcia działania może oznaczać poważne powikłania. Dojść może do ślepoty jednoocznej, odmy wewnątrzczaszkowej, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych itd.
Kostniaki mnogie są jednym z objawów zespołu Gardnera. To rodzinna polipowatość, która cechuje się obecnością mnogich polipów w jelicie grubym oraz guzów dermoidalnych czy kostniaków.
Najważniejsze informacje:
- Kostniak jest łagodnym nowotworem, który rozwija się bardzo powoli. Składa się z tkanki kostnej.
- Wyróżnia się trzy rodzaje kostniaków - czaszki, kostninowy i zarodkowy.
- Kostniak to nowotwór łagodny, który nie progresuje w nowotwór złośliwy i nie daje przerzutów.
- Kostniak na ogół nie wymaga leczenia. Wystarczy raz na jakiś czas wykonać badania kontrolne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy kostniak jest niebezpieczny?
- Kostniak to nowotwór łagodny, który nie ma przerzutów i nie progresuje w nowotwór złośliwy. Zazwyczaj nie wymaga leczenia, bo rośnie bardzo powoli. Warto jednak co jakiś czas wykonywać badania kontrolne, aby oceni tempo jego wzrostu.
- Czy kostniaka trzeba usunąć?
- Wszystko zależy od jego wielkości i tempa wzrostu. Czasem konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego metodą zewnętrzną lub endoskopową.
- Jakie objawy daje kostniak?
- Podstawowym objawem kostniaka są dolegliwości bólowe kości.