Kosmówczak zarodkowy to bardzo złośliwy nowotwór, który niestety błyskawicznie rozsiewa się po ludzkim organizmie. Gdy daje przerzuty objawia się między innymi powiększeniem węzłów chłonnych, krwiopluciem, kaszlem czy bólem brzucha. Jedynym sposobem jego leczenia jest wciąż chemioterapia.
Kosmówczak zarodkowy – czym właściwie jest?
Kosmówczak zarodkowy to rzadki, ale niestety bardzo złośliwy nowotwór. W przypadku mężczyzn rozwija się na ogół w wieku 20-30 lat, a u kobiet w okresie rozrodczym. Powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa. Różnicuje się ona potem w kierunku tkanek poza embrionalnych i nadmiernie mnoży. Tworzy w ten sposób liczne nowotworowe komórki potomne.
Kosmówczak zarodkowy – główne objawy
Kosmówczak zarodkowy zazwyczaj objawia się przerzutami odległymi – bólem brzucha, kaszlem, krwiopluciem, niedowładami, dusznościami, bólem w okolicy lędźwi czy powiększeniem węzłów chłonnych. Zazwyczaj produkuje hormon hCG, a więc jego stężenie we krwi jest w znaczny sposób podwyższone. U mężczyzn schorzenie to objawiać się więc może np. ginekomastią (nadmiernym rozrostem piersi).
Kosmówczak zarodkowy – diagnostyka i leczenie
Schorzenie to zdiagnozować można na już podstawie badania fizykalnego i badania ultrasonograficznego guza jądra czy jajnika i stwierdzeniu wysokiego poziomu hCG. Leczenie opiera się w tym przypadku na stosowaniu chemioterapii. Mowa tutaj o pacjentach obu płci. Rokowania są na szczęście dość dobre.
Najważniejsze informacje:
- Kosmówczak zarodkowy to bardzo złośliwy nowotwór, który błyskawicznie rozsiewa się po ludzkim organizmie. Powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa.
- Kosmówczak zarodkowy to nowotwór, który zazwyczaj objawia się przerzutami odległymi - bólem brzucha, kaszlem, krwiopluciem, niedowładami, dusznościami, bólem w okolicy lędźwi czy powiększeniem węzłów chłonnych.
- Leczenie opiera się w tym przypadku na stosowaniu chemioterapii. Mowa tutaj o pacjentach obu płci - kobietach i mężczyznach.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest kosmówczak zarodkowy?
- To rzadki i jednocześnie bardzo złośliwy nowotwór, który błyskawicznie rozsiewa się po ludzkim organizmie. Niestety zazwyczaj objawia się przerzutami odległymi. Rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym i mężczyzn w wieku 20-30 lat.
- Jak wygląda leczenie kosmówczaka zarodkowego?
- Jedynym sposobem leczenia tego złośliwego nowotworu jest obecnie chemioterapia. Dotyczy to wszystkich pacjentów niezależnie od płci.
- Jakie są główne objawy kosmówczaka zarodkowwgo?
- W większości przypadków objawia się on poprzez odległe już przerzuty. Zauważyć wówczas można kaszel, krwioplucie, duszności, ból brzucha czy powiększenie węzłów chłonnych. Należy się wówczas udać do lekarza, który zlecić powinien wykonanie stosowanych badań.