Kleptomania to niekontrolowana skłonność do kradzieży przedmiotów, które wcale nie są potrzebne. Bywa traktowana jako uzależnienie, zaburzenie afektywne czy zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Kleptomania różni się tym od kradzieży, że nie ma tutaj wyraźnego motywu działania, a akty są powtarzalne.
Kleptomania – krótka charakterystyka
Kleptoman przed kradzieżą czuje napięcie i popęd, który skłania go do działania. Po wszystkim odczuwa satysfakcję. Jego napięcie jest rozładowane. Osoba cierpiąca na kleptomanię nie kradnie z powodu chęci zysku. Zdobych rzeczy nie chce sprzedawać czy wykorzystywać. Często trafiają one na śmietnik.
Kleptomania niekiedy występuje razem z innymi zaburzeniami psychicznymi.
Kleptomania – przyczyny
Nie są znane dokładne przyczyny kleptomanii, chociaż badania w tym kierunku trwają od początku XIX wieku. Początkowo uważano, że jest to choroba psychiczna. Potem wiązano kleptomanię ze schorzeniami macicy i zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Dzisiaj wiadomo, że kleptomankami nie są jedynie kobiety, chociaż tak jest w 75% przypadków. Kleptomania na ogół zaliczana jest do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Niektórzy specjaliści uważają ją za zaburzenie afektywne.
Kleptomania może mieć związek ze zmianami obserwowanymi w mózgu np. nieprawidłowościami w obrębie płata skroniowego lub czołowego. Nie jest to jednak potwierdzone.
Kleptomania – objawy
Kleptomania nie jest trudna do zdiagnozowania. Kleptomani zazwyczaj kradną przedmioty o niewielkiej wartości, ale to zmieniać się może z czasem. Są one niekiedy wyrzucane lub rozdawane. Sam akt kradzieży jest na ogół nieprzygotowany. Dlatego 80% kleptomanów w końcu zostaje złapanych na goracym uczynku.
Kleptomania u dzieci
Kleptomania rozwija się zwykle po 14. roku życia. Często diagnozowana jest w okolicach 35. roku życia. Zaburzenie rozwinąć się jednak może także u dzieci w wieku 4-5 lat. To zjawisko sporadyczne i trudne do zdiagnozowania.
Leczenie kleptomanii
Kleptomanię zazwyczaj leczy się za pomocą środków farmakologicznych, ale eksperci mają na ten temat różne zdanie. Nie istnieje w tym przypadku jeden skuteczny lek.
Początkowo w terapii wykorzystywano preparaty z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Potem okazało się, że u niektórych osób nie dają rezultatu, a więc mogą pogłębiać problem. Zaczęto więc sięgać po leki przeciwdrgawkowe czy antagonistów opioidów. Coraz większe znaczenie przypisuje się obecnie psychoterapii.
Najważniejsze informacje:
- Kleptomania to niekontrolowana skłonność do kradzieży przedmiotów, które wcale nie są potrzebne.
- Kleptomania niekiedy występuje razem z innymi zaburzeniami psychicznymi.
- Nie są znane dokładne przyczyny kleptomanii, chociaż badania w tym kierunku trwają od początku XIX wieku.
- Kleptomania rozwija się zwykle po 14. roku życia. Często diagnozowana jest w okolicach 35. roku życia.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest kleptomania?
- Jest to niekontrolowana skłonność do kradzieży przedmiotów, które często wcale nie są potrzebne. Niektórzy uważają, że jest to nałów, a inni, że zaburzenie afektywne lub obsesyjno-kompulsywne.
- Jak się leczy kleptomanię?
- Stosuje się tutaj leczenie farmakologiczne, ale zdania na jego temat są podzielone. Obecnie coraz więcej specjalistów stawia na psychoterapię.
- Czy kleptomania jest dziedziczna?
- Schorzenie to jest wciąż mało poznane i nie wiadomo, jakie są jego przyczyny. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kleptomania jest dziedziczna.