Klatka piersiowa szewska
Choroby

Klatka piersiowa szewska

Klatka piersiowa szewska to wada tej części ciała. Objawia się jej deformacją w postaci lejkowatego zapadnięcia dolnej części mostka. Bywa przyczyną problemów z oddychaniem i nie tylko.

Klatka piersiowa szewska – czym jest?

Klatka piersiowa szewska to wrodzona deformacja zwana też lejkowatą klatką piersiową. Jest ona zapadnięta, ale niekiedy tylko z jednej strony. Wyróżnia się więc jej postać symetryczną i asymetryczną, gdy mostek jest nieco przesunięty. Zdarza się, że mostek styka się z kręgosłupem.

Klatka piersiowa szewska – przyczyny

Klatka piersiowa szewska to zmiana wrodzona. Pojawia się u 1 na 1000 osób – częściej u mężczyzn. Schorzenie to może mieć podłoże genetyczne. Odpowiadać za nie ma gen zlokalizowany w ramieniu długim chromosomu 18. 

Lejkowata klatka piersiowa często dotyczy osób z zespołem Noonan, zespołem Marfana czy zespołem Ehlersa-Danlosa. Bywa konsekwencją krzywicy i niedoboru witaminy D. 

Klatka piersiowa szewska – objawy

Jedynie 40% deformacji widać po narodzeniu. Zmiany nasilają się wraz z okresem wzrostu. Pogłębiają się aż do czasu zakończenia pokwitania. 

Deformacje mają różne nasilenie – bywają nieznaczne i bardzo poważne. W skrajnych przypadkach organy wewnętrzne przemieszczają się. 

Objawami szewskiej klatki piersiowej bywają wypukły brzuch, wystające łopatki, zapadnięty mostek, problemy z oddychaniem, osłabione mięśnie posturalne czy głowa wysunięta do przodu.

Klatka piersiowa szewska – diagnostyka

Diagnostyką schorzenia zajmuje się ortopeda. Zacząć trzeba od wykonania RTG klatki piersiowej, a niekiedy także spirometrii i elektrokardiografii. Wykorzystuje się też wskaźnik Kopera i Króla. Dzieli on chorych na trzy trupy. Im jest wyższy, tym bardziej poważna jest wada. Specjalista zalecić może gimnastykę korekcyjną i unikanie zbyt dużego wysiłku fizycznego. 

Klatka kurza i szewska to odwrotność. W przypadku klatki kurzej mostek wystaje do przodu. Taka wada na ogół nie zagraża zdrowiu i życiu, bo klatka nie naciska na narządy wewnętrzne. Inaczej jest przy klatce szewskiej, która zmniejsza pojemność płuc i naciska na komory serca. 

Występują też zmiany złożone, które łączą w sobie cechy obu deformacji. Taką wadę leczyć można operacyjnie.

Klatka piersiowa szewska u dzieci

Szewska klatka piersiowa towarzyszy dzieciom od urodzenia. Problem ten z czasem może się pogłębiać. Takie dzieci są na ogół niższe i lżejsze od rówieśników. Niechętnie się bawią i są apatyczne. Często zapadają na zapalenia dróg oddechowych i szybko się męczą. Zaobserwować u ich można kołatanie serca i uczucie ucisku w piersiach. Wtedy konieczna jest konsultacja lekarska. Warto rozpocząć rehabilitację jak najwcześniej, bo wtedy daje najlepsze efekty.

Klatka piersiowa szewska u osób dorosłych

Szewska klatka piersiowa u osób dorosłych to spory problem. Kości nie są już wówczas elastyczne i trudno jest poddać je korekcie. Wada cały czas się pogłębia. Z czasem może utrudnić codzienne funkcjonowanie. 

U osób dorosłych z lejkowatą klatką piersiową pojawiają się na ogół problemy z oddychaniem. To efekt zbyt dużego nacisku klatki na płuca. Dojść może do kłopotów z krążeniem. 

Klatka piersiowa szewska – leczenie zachowawcze

Leczeniem schorzenia zajmuje się ortopeda. Stosowana w tym przypadku terapia zachowawcza ma związek z fizjoterapią i kinesiotapingiem. Przynosi jednak gorsze efekty niż operacja. 

Nieoperacyjną, eksperymentalną metodą jest metoda Eckarta Klobego. Polega ona stosowaniu specjalnej miseczki próżniowej, która unosi zapadniętą część klatki piersiowej. Zabieg powtarza się przez 15 minut dziennie przez co najmniej rok. Z czasem klatka nie wraca do dawnej pozycji.

Klatka piersiowa szewska – leczenie operacyjne

Jedynym skutecznym sposobem na skorygowanie wady jest operacja.

  1. Zabieg Nussa – opisany w toku 1998. Opiera się na wprowadzeniu ukształtowanego implantu w formie płyty. Trzeba go potem odwrócić i unieść  mostek.  
  2. Metoda Ravitcha – polega na przecięciu tylnej blaszki mostka, skróceniu chrząstek żebrowych i wyłamaniu mostka do przodu. Większe mięśnie piersiowe są przyszywane do mostka. Po operacji zostaje blizna. Zabieg nie zawsze się udaje. Wada może powrócić. 

Leczenie operacyjne jest wskazane, gdy objawy deformacji są uciążliwe i pojawiają się objawy ze storny układu oddechowego oraz krążeniowego. 

Klatka piersiowa szewska – skutki

Klatka piersiowa szewska, gdy nie jest leczona, może prowadzić do groźnych zaburzeń oddychania, zaburzeń wentylacji i zmniejszenia tolerancji wysiłku. Dochodzi niekiedy do ucisku na serce, co oznacza problemy krążeniowe.

Najważniejsze informacje:

  • Klatka piersiowa szewska to wada tej części ciała. Objawia się jej deformacją w postaci lejkowatego zapadnięcia dolnej części mostka.
  • Klatka piersiowa szewska to zmiana wrodzona. Pojawia się u 1 na 1000 osób - częściej u mężczyzn. Schorzenie to może mieć podłoże genetyczne.
  • Deformacje mają różne nasilenie - bywają nieznaczne i bardzo poważne. W skrajnych przypadkach organy wewnętrzne przemieszczają się.
  • Szewska i kurza klatka piersiowa to odwrotność. W przypadku klatki kurzej mostek wystaje do przodu.
  • Stosowana w tym przypadku terapia zachowawcza ma związek z fizjoterapią i kinesiotapingiem. Przynosi jednak gorsze efekty niż operacja.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak pozbyć się szewskiej klatki piersiowej?
W zasadzie najlepsze efekty daje leczenie operacyjne. U dzieci dobre rezultaty uzyskać można często za pomocą odpowiedniej gimnastyki korekcyjnej.
Co to jest klatka szewska?
Klatka piersiowa szewska to wada tej części ciała. Jest to schorzenie wrodzone. Objawia się jej deformacją w postaci lejkowatego zapadnięcia dolnej części mostka.
Czy lejkowata klatka piersiowa jest niebezpieczna?
W przeciwieństwie do klatki piersiowej kurzej, klatka szewska jest groźna dla zdrowia i życia. Wiązać się może z problemami z oddychaniem i krążeniem.