Katatonia
Choroby

Katatonia

Katatonia to zespół psychopatologiczny, który cechuje niską  lub wysoką aktywnością ruchową. Zazwyczaj towarzyszy mu obniżony kontakt chorego z otoczeniem. Jak objawia się katatonia i czy można ją wyleczyć?

Katatonia – krótka charakterystyka

Katatonia to zespół zaburzeń motorycznych, które prowadzą do zbyt dużej pobudliwości lub osłupienia. Ma również związek z zaburzeniami językowymi i negatywizmem. Dawniej katatonię wiązano ze schizofrenią. Obecnie jest ona traktowana jako zespół neuropsychiatryczny, który towarzyszyć może schizofrenii, narkolepsji, chorobie afektywnej dwubiegunowej czy upośledzeniu umysłowemu.

Schizofrenia katatoniczna – czym jest?

Schizofrenia to popularna choroba psychiatryczna, które cechuje się epizodami psychotycznymi i okresami apatii, wycofania. Wyróżnia się jej pięć typów.

  1. Rezydualna – dominują tutaj objawy negatywne i dziwaczność.
  2. Paranoidalna – z urojeniami i omamami, ale bez cech niezorganizowania.
  3. Zdezorganizowana – z zaburzeniami myślenia i emocjonalności.
  4. Katatoniczna – z zaburzeniami psychomotorycznymi.
  5. Niezróżnicowana – występują różne objawy wymienione wyżej. 

Objawy katatoniczne są typowe nie tylko dla schizofrenii katatonicznej, ale i organicznych zaburzeń katatonicznych. Cechują się zahamowaniem ruchowym i zaburzeniami mowy. 

Katatonia nie musi się jednak objawiać osłupieniem. Czasem związana jest ze zbyt dużą pobudliwością. Pojawiają się również zaburzenia językowe:

  • echolalia, a  więc powtarzanie słów wypowiedzianych przez innych, 
  • echopraksja, a więc powtarzanie ruchów innych osób,
  • mutyzm, a więc brak kontaktu werbanlnego.

Katatonia – diagnostyka

Zdiagnozowanie katatonii nie jest sprawą prostą. Do postawienia diagnozy konieczne jest występowanie objawów choroby przez minimum 2 tygodnie. W zależności od ich nasilenia stwierdza się schizofrenię katatoniczną lub organiczne zaburzenia katatoniczne. Dość często występuje również katatonia w depresji.

Katatonia – leczenie

Leczenie katatonii opiera się głównie na stosowaniu środków farmakologicznych. Podstawą jest w tym przypadki lorazepam, który działa uspokajająco, przeciwlękowo i rozluźniająco mięśnie. Nie sprawdza się jednak w przypadku katatonii chronicznej.

Dodatkowo stosuje się leki wzmacniające działanie GABA, niektóre leki przeciwdrgawkowe, inhibitor glutaminianu czy leki przeciwpsychotyczne drugiej generacji. Istnieje też możliwość leczenia elektrowstrząsami.

Najważniejsze informacje:

  • Katatonia to zespół psychopatologiczny, który cechuje niską lub wysoką aktywnością ruchową. Zazwyczaj towarzyszy mu obniżony kontakt chorego z otoczeniem.
  • Zdiagnozowanie katatonii nie jest sprawą prostą. Do postawienia diagnozy konieczne jest występowanie objawów choroby przez minimum 2 tygodnie.
  • Leczenie katatonii opiera się głównie na stosowaniu środków farmakologicznych. Podstawą jest w tym przypadki lorazepam, który działa uspokajająco, przeciwlękowo i rozluźniająco mięśnie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to za choroba katatonia?
Katatonia jest w praktyce zespołem psychopatologicznym cechującym się niską lub wysoką aktywnością ruchową. Zazwyczaj towarzyszy mu obniżony kontakt chorego z otoczeniem.
Jak leczyć katatonię?
W praktyce katatonia leczona jest farmakologicznie za pomocą lorazepamu i innych leków. Mówi się coraz więcej również o skuteczności terapii elektrowstrząsami. Katatonia przewlekła nie może być jednak leczona w ten sposób.