Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych
Choroby

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych zwana kifozą młodzieńczą cechuje się tzw. okrągłymi plecami. Jej objawami są szybkie męczenie się w pozycji stojącej i ból. Leczy się ją poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację. Czasem konieczna jest również operacja. 

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych rozwija się głównie u dzieci w wieku 10-12 lat, przede wszystkim u chłopców. Dlatego też niekiedy jałowa martwica nasad trzonów kręgowych nazywana jest kifozą młodzieńczą.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych – przyczyny

Podstawową przyczyną schorzenia jest martwica aseptyczna nasad trzonów kręgosłupa piersiowego, a więc blaszek granicznych. Dochodzi do tego na skutek przeciążenia czy mikrourazów, które skutkują miejscowym niedokrwieniem. 

Warunkiem odpowiedniego zbalansowania jest równoważenie się krzywizn kręgosłupa. Choroba prowadzi do zbyt dużego kifotycznego wygięcia kręgosłupa piersiowego. Tworzą się mało estetyczne okrągłe plecy. Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych jest z nimi utożsamiana.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych – objawy i diagnostyka

Pierwszymi objawami schorzenia są męczenie się w pozycji stojącej oraz ból i ograniczenie ruchomości klatki piersiowej. Powinny one od razu zaniepokoić rodziców dziecka.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych diagnozowana jest przede wszystkim przez badanie radiologiczne. Pozwala ono na zróżnicowanie choroby Scheuermanna od skrzywienia posturalnego – klasycznej wady postawy. Trzeba też wziąć pod uwagę np. gruźlicę kręgosłupa i inne schorzenia związane z układem ruchu.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych – leczenie

Sporo zależy od wieku pacjenta i stopnia deformacji. Przy niewielkich zmianach wskazana jest rehabilitacja czy wzmacnianie mięśni grzbietu. Jeśli skrzywienie jest znaczne i mocno zaawansowane (powyżej 50%), nosić trzeba specjalne gorsety lub opatrunki gipsowe, które utrzymują maksymalny przeprost kręgosłupa. Czasem konieczna jest niestety operacja. Tak jest, gdy skrzywienie przekracza 80%.

Najważniejsze informacje:

  • Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych zwana kifozą młodzieńczą cechuje się tzw. okrągłymi plecami.
  • Podstawową przyczyną schorzenia jest martwica aseptyczna nasad trzonów kręgosłupa piersiowego, a więc blaszek granicznych.
  • Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych daje takie objawy jak męczenie się w pozycji stojącej oraz ból i ograniczenie ruchomości klatki piersiowej.
  • Leczenie tego schorzenia w dużej mierze zależy od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania deformacji. W najtrudniejszych przypadkach konieczna bywa operacja. Nie należy więc bagatelizować pierwszych objawów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to znaczy jałowa martwica nasad trzonów kręgowych?
To inaczej kifoza młodzieńcza. Podstawową przyczyną schorzenia jest martwica aseptyczna nasad trzonów kręgosłupa piersiowego. Tworzą się wówczas tzw. okrągłe plecy.
Czy jałowa martwica nasad trzonów kręgowych jest uleczalna?
Nie da się ukryć, że spore znaczenie ma tutaj wiek pacjenta i stopień zmian. Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych leczona bywa często poprzez odpowiednią rehabilitację, ale niekiedy konieczna bywa operacja.
Jakie są podstawowe objawy jałowej martwicy nasad trzonów kręgowych?
Pierwszym symptomem choroby jest szybkie męczenie się w pozycji stojącej. Pojawić się też może ból czy ograniczenie ruchomości kręgosłupa w odcinu piersiowym. Jeśli zmiany są zaawansowane, tworzą się tzw. okrągłe plecy.