Hemolakria to choroba rzadka i tajemnicza. Polega na obecności w płynie łzowym krwi. Jakie są jej przyczyny i jak dużo osób na całym świecie cierpi na to schorzenie? W jaki sposób jest leczone?
Z artykułu dowiesz się:
Hemolakria – czym jest?
Hemolakria to schorzenie rzadkie, które objawia się wyciekiem z oczu krwawych łez. Opisane zostało po raz pierwszy już w wieku XVI. Głośno o hemolakrii zrobiło się kilka lat temu za sprawą Włocha, który przez dwie godziny nie mógł zahamować krwawienia ze swoich oczu. Okazało się, że ma hemolakrię.
Hemolakria – przyczyny
Jedną z możliwych przyczyn hemolakrii jest wzrost ciśnienia węwnątrzgałkowego. Niekiedy krwawe łzy są skutkiem białaczki hemofilii, nowotworów, guzów mózgu, bakteryjnego zapalenia spojówek, niedrożności kanalików łzowych, chemicznego zapalenia spojówek, urazu głowy, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń psychicznych, silnego stresu czy zakażeń ogólnoustrojowych.
Dodatkowo wyróżnia się hemolakrię idiopatyczną, której przyczyny nie są znane.
Hemolakria – objawy
Hemolakria idiopatyczna to schorzenie, które objawia się krwawymi łzami. Rzadko dochodzi do wycieku z oczu samej krwi.
Łzy to bezbarwny płyn, który produkowany jest przez gruczoł łzowy. Składa się głównie z wody, lizozym, białka i chlorku sodu. Jego zadaniem jest nawilżanie, odżywianie i odkażanie gałki ocznej. W przypadku hemolakrii idiopatycznej łzy dodatkowo zawierają krew.
Hemolakria to schorzenie bardzo rzadkie. W latach 1992-2003 dotknęła jedynie 6 osób na świecie. W 4 przypadkach była to hemolakria idiopatyczna. Każdy przypadek był szeroko omawiany.
Hemolakria – leczenie
Sporo zależy od przyczyny hemolakrii. Jeśli jest skutkiem ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek, trzeba oczywiście szybko rozpocząć leczenie antybakteryjne. Wyjątkiem jest tutaj hemolakria idiopatyczna, która na ogół samoistnie ustępuje. W pierwszej kolejności trzeba jednak wykluczyć hemofilię.
Najważniejsze informacje:
- Hemolakria czyli krwawe łzy to choroba rzadka i tajemnicza. Polega na obecności w płynie łzowym krwi.
- Jedną z możliwych przyczyn hemolakrii jest wzrost ciśnienia węwnątrzgałkowego.
- Hemolakria idiopatyczna to schorzenie, które objawia się krwawymi łzami. Rzadko dochodzi do wycieku z oczu samej krwi.
- Hemolakria to schorzenie bardzo rzadkie. W latach 1992-2003 dotknęła jedynie 6 osób na świecie. W 4 przypadkach była to hemolakria idiopatyczna.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest hemolakria?
- To niezwykle rzadka choroba, której objawami jest obecność w płynie łzowym krwi. Diagnozowana jest bardzo rzadko - u kilku osób w ciągu 10 lat.
- Jak wygląda leczenie hemolakrii?
- Spore znaczenie mają tutaj przyczyny choroby. Hemolakria idiopatyczna zazwyczaj ustępuje samoistnie. Trzeba jednak najpierw wykluczyć groźną hemofilię, która może dawać podobne objawy.