Egzema
Choroby

Egzema

Egzema to choroba skóry, która nie tylko jest mało estetyczna, ale i objawia się świądem czy pieczeniem. Co można zrobić, gdy się pojawi? Sporo zależy od przyczyn dolegliwości.

Krótka charakterystyka egzemy

Egzema bywa endogenna (wywołuje ją czynnik wewnętrzny) lub egzogenna (egzema kontaktowa, która jest skutkiem czynników zewnętrznych). To choroba objawiająca się zapaleniem skóry. 

Egzema atopowa jest schorzeniem dość popularnym, które ma na ogół ciężki przebieg. Miewa charakter przewlekły lub ostry. Czasami zapalenie trwa wiele lat, ale w niektórych okresach słabnie. 

Zapalenie skóry może mieć formę rumienia, wyprysku, strupa, nadżerki czy pęcherza. Dotyczy osób w różnym wieku, także niemowlaków. Jego podłoże nie jest infekcyjne, a wewnątrzustrojowe lub uczuleniowe. 

Przyczyny egzemy

Choroba zazwyczaj lokalizuje się na dłoniach, nogach lub twarzy. Pojawić się jednak równie dobrze może w innych miejscach. Rozprzestrzenia się po całym ciele. 

Przyczyny egzemy są różne. Wskazać tutaj trzeba na pewno na dziedziczenie. Za egzemę endogenną odpowiadać może także obniżona odporność. 

Z kolei egzema egzogenna (kontaktowa) jest skutkiem oddziaływania na skórę jakiegoś czynnika zewnętrznego np. mydła, farby czy biżuterii. Nie jest to na szczęście choroba zaraźliwa.

Objawy egzemy

Objawy egzemy pojawiają się na starcie na niewielkim obszarze skóry, z którą miał kontakt alergen. Potem jednak na ogół dochodzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na inne części ciała. Zazwyczaj pojawia się egzema rąk, stóp czy pleców.

Początkowo zapalenie skóry ma formę zaczerwienienia lub obrzęku skórnego. Potem zmienia się w plamy rumieniowe, które mogą się łuszczyć. Pojawiają się też zgrubienia na skórze czy pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Chorzy odczuwać mogą suchość, pieczenie, swędzenie i ból. 

Egzema – leczenie

Leczeniem egzemy powinien zająć się lekarz np. dermatolog lub alergolog. Stosuje się w tym przypadku odpowiednie maści. Zazwyczaj zawierają one kortyzol. 

Zacząć trzeba jednak od ustalenia przyczyny choroby. Dobrze jest bowiem wyeliminować czynniki alergizujące. Trzeba też zadbać o skórę, w czasie jej mycia, suszenia itd. 

Skóra z egzemą źle znosi przesuszenie i pocieranie. Dlatego do kąpieli dodaje się emolienty. Warto też stosować kremy nawilżające.

Najważniejsze informacje:

  • Egzema to choroba skóry, która nie tylko jest mało estetyczna, ale i objawia się świądem czy pieczeniem.
  • Egzema jest schorzeniem dość popularnym, które ma na ogół ciężki przebieg. Miewa charakter przewlekły lub ostry.
  • Początkowo zapalenie skóry ma formę zaczerwienienia lub obrzęku skórnego. Potem zmienia się w plamy rumieniowe, które mogą się łuszczyć.
  • Skóra z egzemą źle znosi przesuszenie i pocieranie. Dlatego do kąpieli dodaje się emolienty. Warto też stosować kremy nawilżające.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest egzema?
To schorzenie skóry, które objawia się jej świądem, pieczeniem czy zaczerwienieniem. Może mieć podłoże wewnętrzne lub zewnętrzne (odmiana endogenna i egzogenna).
Jak wyleczyć się z egzemy?
Trzeba się przede wszystkim zgłosić do specjalisty np. dermatologa. W leczeniu egzemy wykorzystuje się specjalistyczne kremy i maści np. z kortyzolem. Trzeba też zadbać o swoją skórą na co dzień, nie przesuszając jej i nie powodując do podrażnień.
Czy egzemą można się zarazić od drugiego człowieka?
Nie jest to choroba zaraźliwa, która przenosi się z człowieka na człowieka na skutek kontaktu bezpośredniego.