Dusznica bolesna to zespół objawów, które nieco przypominają zawał serca. Dławica piersiowa nie jest zawałem, ale ma podobne podłoże. Jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?
Dusznica bolesna – krótka charakterystyka
Dusznica bolesna zwana dławicą piersiową i stenokardią to zespół objawów – ból w klatce piersiowej i uczucie duszności. Świadczą one o niedokrwieniu mięśnia sercowego na skutek wysiłku lub stresu. Dolegliwości ustępują po odpoczynku lub na skutek przyjęcia nitrogliceryny.
Dusznica bolesna towarzyszy chorobie wieńcowej, a więc chorobie niedokrwiennej serca. Ma także związek z miażdżycą, nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością czy nerwicą lękową. Związana jest z nadmierną ekspozycją na stres, przemęczeniem i korzystaniem z używek. Pierwsze jej objawy pojawiają się na ogół po 40. roku życia, głównie u mężczyzn (u kobiet nieco później).
Dusznica bolesna – przyczyny
Dusznica bolesna jest efektem zmniejszenia dostaw tlenu do serca. Odpowiadają za to:
- zwężenie światła tętnic, które doprowadzają krew do serca, co jest efektem zmian miażdżycowych i wysokiego poziomu cholesterolu,
- wysoki poziom stresu,
- przerost mięśnia sercowego,
- zmniejszenie ilości czerwonych krwinek, co ma miejsce przy niedokrwistości,
- zmniejszenie rzutu minutowego,
- tachykardia, a więc przyspieszone bicie serca,
- zmęczenie psychiczne i fizyczne,
- palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, picie dużej ilości kawy i energetyków.
Dusznica bolesna – rodzaje
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dusznicy.
- Dusznica bolesna stabilna przy przewlekłej chorobie niedokrwiennej serca, która na ogół nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia.
- Dusznica bolesna niestabilna zaliczana do ostrych zespołów wieńcowych. Jest efektem zaostrzenia choroby niedokrwiennej. Pacjent jest wówczas narażony na zawał serca i zgon. Rokowania nie są dobre.
Dusznica bolesna – objawy
Dusznica objawia się w sposób dość dotkliwy. Pojawia się przede wszystkim ból umiejscowiony za mostkiem, a więc w okolicach serca. Jest on uciskający i dławiący. Bolesność promieniuje do lewego barku i lewej szczęki. Czasem ból dociera nawet do łopatki. Objaw ten utrzymuje się niekiedy przez wiele godzin. Pacjent słyszy przy okazji wyraźne bicie swojego serca. Towarzyszyć mu mogą duszności. Wynika to w dużej mierze z ataku paniki.
Dusznica bolesna a zawał
Dusznica wielu osobom kojarzy się z zawałem. Ich objawy są podobne, niemal takie same. Jak można zatem odróżnić te dwie choroby?
- W przypadku zawału ból jest ogromny, a przy dusznicy wysoki, ale do wytrzymania.
- Pacjenci z dusznicą mogą się ruszać, co przy zawale jest w zasadzie niemożliwe.
- Złagodzenie objawów dusznicy następuje po uspokojeniu pacjenta i zredukowaniu poziomu stresu.
- Atak dusznicy z czasem mija, a zawał się niestety rozlewa, niszcząc serce (bez interwencji lekarskiej na ogół prowadzi do śmierci).
Dławicowy ból w klatce piersiowej niekiedy powiązać można także z zatorowością płucną, zapaleniem osierdzia, refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobą wrzodową żołądka czy kamicą pęcherzyka żółciowego.
Dusznica bolesna – leczenie
Dusznica leczona jest farmakologicznie, inwazyjnie i profilaktycznie. Jeśli mowa o lekach, to ból dławicowy zmniejsza nitrogliceryna. Z kolei w leczeniu przyczynowym stosuje się leki, które rozszerzają tętnice i obniżają ciśnienie krwi.
U pacjentów z miażdżycą wykorzystywane są także statyny, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Dodatkowo przyjmować można niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, który zapobiega tworzeniu się skrzepów.
Przy zaawansowanej dusznicy bolesnej wykonuje się zabiegi koronarografii i angioplastyki, które poszerzają światła tętnic wieńcowych. Czasem konieczne bywa wszczepienie bypassów.
Niezwykle istotna jest poza tym profilaktyka. Obejmuje ona:
- rezygnację z używek, przede wszystkim z papierosów,
- utrzymywanie wagi ciała na odpowiednim poziomie,
- regularną aktywność fizyczną,
- stosowanie zdrowej diety,
- unikanie stresu,
- regulowanie poziomu ciśnienia tętniczego.
Najważniejsze informacje:
- Dusznica bolesna to zespół objawów, które nieco przypominają zawał serca. Dławica piersiowa nie jest zawałem, ale ma podobne podłoże.
- Dusznica bolesna towarzyszy chorobie wieńcowej, a więc chorobie niedokrwiennej serca.
- Podstawowym objawem dusznicy bolesnej jest uciskający ból pojawiający się za mostkiem, w okolicy serca.
- Przy zaawansowanej dusznicy bolesnej wykonuje się zabiegi koronarografii i angioplastyki, które poszerzają światła tętnic wieńcowych.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest dusznica bolesna?
- Dusznica bolesna to zespół objawów, które nieco przypominają zawał serca. Podstawowy objawem dławicy piersiowej jest ból w klatce piersiowej - za mostkiem. Towarzyszą mu niekiedy duszności.
- Jak wygląda leczenie dusznicy bolesnej?
- Bardzo ważna jest profilaktyka, a więc rzucenie używek, regularna aktywność fizyczna i stosowanie zdrowej diety. Stosuje się też odpowiednie leki, a w najtrudniejszych przypadkach angioplastykę i koronarografię, które pozwalają na poszerzenie światła tętnic.
- Jak odróżnić dusznicę bolesną od zawału?
- Zawał bez odpowiedniej interwencji lekarskiej prowadzi do śmierci. Dusznica bolesna jest łagodniejsza, na ogół dolegliwości ustępują samoistnie po jakimś czasie.