Ciało obce w ranie
Choroby

Ciało obce w ranie

Ciało obce w ranie sprawić może spory problem. Jego usunięcie trzeba zostawić lekarzowi. Taki rodzaj uszkodzenia jest bardzo niebezpieczny. Nie należy się więc nim zajmować samodzielnie.

Ciało obce w ranie – co warto na ten temat wiedzieć?

Ciało obce w ranie należy pozostawić lekarzowi. Wyjątkiem są niewielkie skaleczenia np. z drzazgą w roli głównej. 

Czasami ciało obce jest obecne w ranie po operacji. Pacjent dowiaduje się o tym, gdy zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości czy w czasie badań kontrolnych. Niekiedy takie ciało obce w ranie nie jest dużym zagrożeniem, ale niejednokrotnie trzeba je szybko usunąć, aby nie narazić się na poważniejsze szkody dla organizmu. 

Ciało obce w ranie – rodzaje

Ciało obce w ranie zawsze jest zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Dotyczy to przede wszystkim tych ciał, które są zanieczyszczone i wbite głęboko. Oddziałują wówczas na ważne narządy. Wymienić tutaj trzeba szkło. Pojawieniu się tego typu ran sprzyjają wypadki. 

Ciało obce w ranie jest na ogół dobrze widoczne już na pierwszy rzut oka i nie ma większych problemów z jego rozpoznaniem. Tak jest w przypadku ran otwartych np. ciętych czy kłutych. Czasami jest inaczej np. w przypadku ran pooperacyjnych. Wówczas organizm może dawać sygnały, że coś jest nie tak. Takie rany często nie chcą się goić. Niekiedy dochodzi do ich zakażenia. W skrajnych sytuacjach dochodzi do sepsy. 

Ciało obce w ranie – lokalizacja

Ciało obce w ranie znajdować się może w różnych częściach ciała:

  • w palcu, gdy jest to zazwyczaj drzazga, ale zmiana może być o wiele większa, rozwinąć się z tego może poważna infekcja, 
  • w stopie, co utrudnia codzienne poruszanie i może skończyć się zakażeniem,
  • w oku i okolicach twarzy, co jest niezwykle niebezpieczne, gdyż prowadzić może do uszkodzenia wzroku lub problemów z mięśniami twarzy,
  • w ranie brzucha, co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia poszkodowanego, 
  • w ranie głowy, co wymaga niezwłocznej pomocy medycznej. 

Samodzielnie nie należy wyjmować z rany ciała obcego. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy znajduje się ono głęboko. Wówczas często hamuje krwawienie. Jego nieumiejętne wyjęcie skończyć się może krwotokiem. Uraz trzeba w takiej sytuacji zabezpieczyć razem z ciałem obcym.

Najważniejsze informacje:

  • Ciało obce w ranie należy pozostawić lekarzowi. Taki rodzaj uszkodzenia jest bardzo niebezpieczny.
  • Ciało obce w przypadku rany jest na ogół dobrze widoczne już na pierwszy rzut oka i nie ma większych problemów z jego rozpoznaniem.
  • Ciało obce w ranie znajdować się może w różnych częściach ciała. Najgroźniejsze są urazy głębokie, zalkalizowane w okolicach twarzy i w jamie brzucha.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co zrobić z ciałem obcym w ranie?
Nacięcie i usunięcie ciała obcego to zadanie lekarza. Podczas udzielania pierwszej pomocy należy zabezpieczyć jedynie ranę razem z ciałem obcym, tak aby nie doszło do jego przemieszczenia.
Jak sprawdzić czy w ranie jest szkło?
Zazwyczaj ciało obce jest dobrze widoczne w ranie. W razie potrzeby wykonać można bardziej specjalistyczne badania np. badanie RTG.