Ciało obce w nosie
Choroby

Ciało obce w nosie

Ciało obce w nosie oznaczać może bardzo poważne powikłania. Dojść może nawet do martwicy czy perforacji dróg oddechowych.  W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim małe dzieci.

Ciało obce w nosie – czy to duży problem?

Ciało obce w nosie to problem dość częsty. Dotyczy nie tylko małych dzieci, ale i osób dorosłych np. opóźnionych intelektualnie. Okazuje się, że aż 11% otolaryngologicznych stanów nagłych ma związek właśnie z tym. 

Ciało obce na ogół trafia do jamy nosowej przez nozdrza przednie, rzadziej tylne. Powodem jest nieuwaga lub nieświadomość. Konsekwencje bywają jednak bardzo poważne. Liczyć się trzeba ze stanami zapalnymi i urazami różnego rodzaju. Trzeba więc szybko zareagować. Często konieczna jest pomoc lekarza. 

Ciało obce w nosie dziecka zdarza się naprawdę często. Problem ten dotyczy maluchów do lat 4. Dzieci są ciekawskie i wiele rzeczy próbują wsadzić sobie do ust czy do nosa.

Ciało obce w nosie – objawy

Symptomami wskazującymi na to, że coś jest nie tak są w tym przypadku niedrożność, zaczerwienienie czy trudności z oddychaniem. Jednak w większości przypadków ciało obce w nosie nie daje żadnych objawów. Poza tym niespecyficzne dolegliwości wskazywać mogą na alergie czy infekcje górnych dróg oddechowych. 

Często ciało obce w nosie przez wiele miesięcy pozostaje niezauważone. Wtedy z czasem przekształcić się może w rynolit, a więc kamień nosowy. To złóg wapienny. Ciało obce zaburza naturalny ruch rzęsek nosowych. Prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Błona śluzowa zaczyna wysychać. Kamień staje się coraz większy i może zacząć uciskać na naczynia. Niekiedy rozwija się miejscowa martwica.

Ciało obce w nosie – co należy zrobić?

Na samym początku warto spróbować przedmuchać nos, co nie zawsze jest skuteczne. Dalsze postępowanie zależy od wieku pacjenta i jego świadomości. Małe dzieci często nie rozumieją, co się do nich mówi. Dojść też może do ataki paniki. Wtedy ciało obce może dostać się jeszcze dalej. 

Czasem jedynym dobrym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Na pewno nie należy samodzielnie sięgać p o żadne igły, szczypce czy pęsety. To lepiej zostawić laryngologowi.

Lekarz za pomocą rynoskopu jest w stanie zlokalizować ciało obce i określić jego umiejscowienie. W przypadku obiektów obłych stosuje się często specjalny ssak, który wytwarza podciśnienie i zasysa dany przedmiot. Miękkie przedmioty usuwa się wdmuchując z dużą siłą powietrze przez usta pacjenta, zaciskając wolne skrzydło nosa. Z kolei do usuwania ostrych przedmiotów wykorzystuje się haczyk, pęsetę i kleszczyki. W najtrudniejszych przypadkach konieczne jest postępowanie endoskopowe. 

Niewielkie rany powstałe po wyjęciu z nosa ciała obcego powinny szybko się zagoić. Jeśli z nozdrzy wydobywa się ropna wydzielina, prawdopodobnie doszło do nadkażenia bakteryjnego. Lekarz zalecić może wtedy stosowanie antybiotyku. 

Najważniejsze informacje:

  • Ciało obce w nosie oznaczać może bardzo poważne powikłania. Dojść może nawet do martwicy czy perforacji dróg oddechowych.
  • Symptomami wskazującymi na to, że coś jest nie tak są w tym przypadku niedrożność, zaczerwienienie czy trudności z oddychaniem.
  • W przypadku obiektów obłych stosuje się często specjalny ssak, który wytwarza podciśnienie i zasysa dany przedmiot.
  • W najtrudniejszych przypadkach konieczne jest postępowanie endoskopowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co zrobić gdy ciało obce znajduje się w nosie?
Czasem wystarczy porządnie przedmuchać nos, aby pozbyć się problemu. Często jednak konieczna jest pomoc specjalisty. Trzeba się więc udać na SOR lub do gabinetu laryngologicznego.
Jak rozpoznać ciało obce w nosie?
Okazuje się, że w wielu przypadkach przez wiele miesięcy ciało obce w nosie może zostać niezauważone. Tak jest w przypadku małych dzieci. Jego objawami mogą być ropna wydzielina z nozdrzy czy ich nadmierne zaczerwienienie.
Jak wyciągnąć ciało obce z nosa dziecka?
Komunikacja z małymi dziećmi bywa utrudniona, a tak paniki może spowodować się przesunięcie ciała obcego jeszcze głębiej. Warto więc z maluchem udać się do specjalisty. Na pewno nie należy samodzielnie sięgać po ostre przedmioty np. pęsetę czy szczypczyki.