Chrzęstniakokostniak
Choroby

Chrzęstniakokostniak

Chrzęstniakokostniak to łagodny nowotwór kości, który pojawia się zazwyczaj u osób do 20. roku życia. Zmiany dotyczą głównie kolan, barku i biodra. Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Chrzęstniakokostniak – krótka charakterystyka

Chrzęstniakokostniak to łagodny nowotwór kości, który jest najczęściej występującym łagodnym nowotworem kości. Składa się z tkanki chrzęstnej i kostnej. Rośnie razem z kości dziecka. Tworzy się w kościach długich (kolana) oraz w okolicach barku. 

Mnogie kostniakochrzęstniaki o podłożu rodzinnym są chorobą uwarunkowaną genetycznie. Polega na wrodzonej predyspozycji do tworzenia się kostniakochrzęstniaków.

Chrzęstniakokostniak – przyczyny

Nie jest znana dokładna przyczyna tworzenia się chrzęstniakokostniaków. Prawdopodobnie powstają w wyniku powstania przepukliny płytki wzrostowej.  Ta powstaje z kolei z przyczyn nieznanych lub na skutek urazu. Przeciętny kostniakochrzęstniak ma około 4 cm, ale spotkać też można zmiany większe. Rozwija się w wielu miejscach, ale zwykle są to okolice kolan, barku i bioder. 

Chrzęstniakokostniaki rzadko przechodzą w nowotwory złośliwe. Może się to zdarzyć, ale raczej u osób dorosłych.

Chrzęstniakokostniak – objawy

Chrzęstniakokostniak może rozwijać się bez żadnych objawów. Zwykle jest to bezbolesny guzek, który rośnie pod skórą. Inne objawy nowotworu to:

  • ból, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy guzka,
  • złamania,
  • mrowienie,
  • deformacje stawów, 
  • ograniczenie ruchomości stawów, 
  • różnice w długości kończyn. 

Bez odpowiednich badań nie da się stwierdzić, czy dana zmiana jest złośliwa. Dlatego trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. 

Chrzęstniakokostniak – diagnostyka

Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, powinny zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Kostniakochrzęstniak, który nie boli, wymaga jedynie stałego monitorowania. 

Wywiad lekarski i badanie fizykalne to dopiero początek. Trzeba też wykonać badanie krwi i zdjęcie RTG. Czasem pomocniczo sięga się po tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i scyntygrafię kości.

Kostniakochrzętniak – leczenie

Bezobjawowy kostniakochrzęstniak nie wymaga leczenia, a jedynie monitorowania stanu zdrowia pacjenta. Jeśli daje objawy, leczeniem z wyboru jest jego całkowite wycięcie. Niektórzy pacjenci decydują się na to rozwiązanie także ze względów estetycznych. Operacja może być mniej lub bardziej skomplikowana, sporo zależy od lokalizacji zmiany. Zabieg utrudnić może bliskość chrząstki wzrostowej. Jej uszkodzenie może wiązać się z nieprawidłowym wzrostem kości. 

Po udanej operacji ryzyko nawrotu chrzęstniakokostniaka wynosi około 5%, ale rośnie u pacjentów w okresie wzrostu. Czasem lepiej zabieg odłożyć więc w czasie. 

Ryzyko zezłośliwienia zmian to jedynie 1%. Wtedy kostniakochrzęstniak przekształca się w guz o niskiej złośliwości.

Najważniejsze informacje:

  • Chrzęstniakokostniak to łagodny nowotwór kości, który pojawia się zazwyczaj u osób do 20. roku życia.
  • Kostniakochrzęstniaki rzadko przechodzą w nowotwory złośliwe. Może się to zdarzyć, ale raczej u osób dorosłych.
  • Kostniakochrzęstniak może rozwijać się bez żadnych objawów. Zwykle jest to bezbolesny guzek, który rośnie pod skórą.
  • Kostniakochrzęstniak, który nie boli, wymaga jedynie stałego monitorowania. Jeśli daje objawy, leczeniem z wyboru jest jego całkowite wycięcie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest kostniakochrzęstniak?
Kostniakochrzęstniak jest najczęstszym łagodnym nowotworem kości. Często rozwija się u osób młodych do 20. roku życia.
Jak rozpoznać chrzęstniaka?
Do postawienia diagnozy potrzebne są odpowiednie badania. Podstawą poza badanie fizykalnym jest badanie krwi i wykonanie zdjęcia RTG.
Jak wygląda leczenie kostniakochrzęstniaka?
W przypadku gdy rozwija się on bezobjawowo, trzeba go jedynie kontrolować, wykonując regularnie odpowiednie badania. Guz, który boli wymaga usunięcia operacyjnego. Ryzyko jego nawrotu wynosi około 5 %.