Chondromalacja rzepki oznacza zmiany degeneracyjne w stawie kolanowym. Polegają na rozmiękaniu chrząstki stawowej i na tworzeniu się ubytków w tkance chrzęstnej.
Chondromalacja – czym jest?
Chondromalacja rzepki oznacza zmiany degeneracyjne chrząstki stawu kolanowego znajdującej się pod rzepką. Warto przy tym wiedzieć, jak zbudowany jest sam staw kolanowy.
Staw ten łączy kość udową i piszczelową. Składa się z łąkotek amortyzujących wstrząsy oraz więzadeł odpowiedzialnych za stabilność. W przedniej ścianie stawu kolanowego mieści się rzepka chroniąca kolano. To ona pochłania energię powstałą w czasie ruchów.
Chrząstka stawowa pokrywa końce kości udowej i wewnętrzną stronę rzepki. Tworzy powierzchnie stawowe. W stawie odbywają się ruchy zginania, prostowania i ruchy obrotowe. Jeśli powierzchnie stawowe są gładkie, ruch jest płynny. Nie odczuwa się żadnego bólu.
Chondromalacja to choroba, która polega na zmiękczaniu chrząstki stawowej. Tworzą się ubytki, a potem tkanka obumiera, odsłaniając kość podchrzęstną. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek zwyrodnienia u osób starszych. Rzadziej problem ten dotyka młodzieży w okresie dojrzewania. Powodem są urazy i zaburzenia funkcji rzepki.
Chondromalacja – podział na stopnie
Wykorzystuje się w tym przypadku skalę Outerbridge’a. Składa się ona z czterech stopni.
- Stopień 1 oznacza zmiękczenie chrząstki stawowej, ale bez ubytków. Powierzchnie stawowe są gładkie, ciągłe. Widać jedynie podwyższona echogeniczność chrząstki.
- Stopień 2 wiąże się już z pewnymi ubytkami w powierzchni chrząstki stawowej.
- Stopień 3 to zmiany degeneracyjne, widoczne ubytki, które sięgają tkanki podchrzęstnej.
- Stopień 4 to głębokie ubytki w chrząstce stawowej, przez które widać kość lub wręcz całkowity jej brak.
Chondromalacja – objawy
Podstawowym objawem chondromalacji jest oczywiście silny ból kolana zwany zespołem bólu rzepkowo-udowego. Pacjenci mają problemy z wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Nie mogą kucać i klękać. Pojawić się też może obrzęk i trzeszczenie w stawie kolanowym.
Chondromalacja – leczenie
Leczenie zależy od stopnia chondromalacji rzepki. Stopień 1 i 2 leczy się zachowawczo, a 3 i 4 chirurgicznie. Jeśli mowa o leczeniu zachowawczym, jest to odpowiednio dobrana fizjoterapia.
Często stosuje się specjalne zastrzyki z kolagenem czy osoczem bogatopłytkowym. Stosować doraźnie można środki przeciwbólowe np. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomocne bywają okłady z lodu.
Przy zmianach stopnia 3 i 4 konieczna bywa operacja:
- artroskopia,
- przecinanie troczków rzepki,
- boczne uwolnienie rzepki,
- endoproteza stawu,
- miejscowe wycięcie i podchrzęstne wiercenie,
- przywrócenie prawidłowego ustawienia rzepki,
- przeszczep chrzęstno-stawowy.
Najważniejsze informacje:
- Chondromalacja to zmiany degeneracyjne w obrębie stawu kolanowego. Dotyka przede wszystkim osoby starsze i jest efektem zwyrodnienia.
- Chondromalacja objawia się przede wszystkim silnym bólem w kolanie oraz problemami z poruszaniem się po schodach.
- Leczenie chondromalacji zależy od jej stopnia. Początkowo stosuje się fizjoterapię, ale w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest chondromalacja?
- Tym mianem określa się zmiany degeneracyjne w obrębie rzepki w stawie kolanowym. Objawiają się one przede wszystkim silnym bólem.
- Jak wygląda leczenie chondromalacji rzepki?
- Stosuje się tutaj fizjoterapię (w przypadku stopnia 1 i 2) oraz leczenie operacyjne (przy stopniu 3 i 4). Doraźnie pacjent przyjmować może środki przeciwbólowe z grupy NLPZ.