Brodawki wirusowe pojawiają się na skórze na skutek zakażenia wirusem HPV. Zauważyć je można na stopach, dłoniach, szyi czy twarzy. Jak wygląda ich leczenie?
Brodawki wirusowe – czym właściwie są?
Brodawki wirusowe to grudkowate zmiany skórne, które powoduje wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Pojawiają się na stopach, dłoniach, szyi czy twarzy. To bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka nawet 60% ludzi.
W przypadku większości osób wirus HPV jest skutecznie neutralizowany przez sprawnie działający układ odpornościowy. U niektórych rozwinąć się jednak może zakażenie. Skutkiem są brodawki wirusowe, kłykciny kończyste czy nawet choroby nowotworowe (raka szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu, gardła czy krtani).
Brodawki wirusowe mogą mieć wiele form w zależności od lokalizacji:
- brodawki stop mozaikowe lub myrmecje,
- brodawki zwykłe (kurzajki) na dłoniach,
- brodawki płaskie na twarzy i szyi.
Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się na człowieka w czasie porodu (z matki na dziecko), w czasie stosunku seksualnego lub przez kontakt z zakażonym naskórkiem nosiciela.
Brodawki wirusowe są skutkiem zakażenia wirusem HPV typu 1, 2, 3, 4, 10, 27 i 28. Odmiany 16 i 18 są z kolei kancerogenne. Do zakażenia często dochodzi na publicznych basenach czy w szkołach i przedszkolach. Zarazić się można nawet przez zwykły uścisk dłoni.
Brodawki wirusowe na stopach
Brodawki wirusowe na stopach pojawiają się bardzo często u osób, które chodzą boso np. na basenie czy w saunie. Wyróżnia się ich dwie odmiany:
- Myrmecje, które powoduje wirus HPV typu 1. Mają kilka milimetrów średnicy, są twarde i wyczulone. Towarzyszyć im może odczyn zapalny i powodują ból. Ustępują samoistnie lub na skutek leczenia.
- Brodawki mozaikowe, które wywołuje HPV typu 2. Zazwyczaj występują w grupach, są małe i słabo wyczuwalne. Nie powodują stanów zapalnych.
Brodawki wirusowe na dłoniach
Brodawki wirusowe na dłoniach to brodawki zwykłe. Wywołuje je wirus HPV 2, rzadziej 1, 4 lub 7. Są to zmiany skórne, które mają do kilkunastu milimetrów średnicy i chropowatą powierzchnię. Ich kolor jest neutralny. Czasem grudki pojawiają się w większej ilości. Nie towarzyszy im żaden stan zapalny. Zauważyć je można po wewnętrznej części dłoni czy pod płytka paznokciową. Nie powodują bólu, ale prezentują się mało estetycznie.
Brodawki wirusowe na twarzy i szyi
Brodawki wirusowe na twarzy i szyi są zazwyczaj brodawkami płaskimi. Wywołuje je wirus HPV 3, 10, 27 lub 28. Mają dość spłaszczoną powierzchnię i ciemną barwę. Są więc na skórze doskonale widoczne. Może być ich całkiem sporo – na szyi, twarzy, ramionach, plecach i dłoniach. Z czasem niekiedy zanikają. Nie są groźne, ale można je łatwo pomylić ze zmianami nowotworowymi.
Brodawki wirusowe – leczenie
Nie ma leków na HPV, ale istnieją szczepionki na wirus brodawczaka ludzkiego. Za to można leczyć wywołane przez niego brodawki. Miejscowo stosuje się przede wszystkim 15% kwas salicylowy, który usuwa nadmierne zrogowaciały naskórek.
Poza tym możliwe jest usunięcie brodawek wirusowych za pomocą łyżeczkowania, krioterapii, laseroterapii czy elektrokoagulacji. Są to metody bezpieczne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Najważniejsze informacje:
- Brodawki wirusowe są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, a więc wirus HPV. Pojawić się mogą na stopach, dłoniach, twarzy czy szyi.
- Do usuwania brodawek wirusowych wykorzystywane są takie metody jak elektrokoagulacja, łyżeczkowanie, laser CO2 czy krioterapia.
- Brodawki wirusowe wywoływane są przez różne typy wirusa HPV. Dotykają przynajmniej raz w życiu aż 60% społeczeństwa.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak wyglądają wirusowe brodawki?
- ą one grudkowane i mogą mieć różną formę. Sporo zależy od ich lokalizacji oraz typu wirusa HPV, który je wywołuje.
- Jak można pozbyć się brodawki wirusowej?
- Wykorzystuje się do tego popularne metody ambulatoryjne - laseroterapię CO2, krioterapię, łyżeczkowanie czy elektrokoagulację. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Powodować mogą jedynie lekki dyskomfort.
- W jaki sposób można zarazić się wirusem HPV?
- Do zakażenia dojść może w różny sposób np. w czasie kontaktu seksualnego lub poprzez kontakt ze złuszczonym naskórkiem zarażonej osoby.