Alergia na nikiel dotyczy aż co piątej osoby. Pojawia się na skutek bezpośredniego kontaktu ze skórą tego pierwiastka i ma formę wysypki. Najlepiej w tym przypadku unikać niklu, co bywa trudne. To w końcu popularny składnik monet czy biżuterii.
Na czym polega alergia na nikiel?
Nikiel to pierwiastek, który otacza człowieka ze wszystkich stron. Znaleźć go można w biżuterii, monetach, paskach od zegarków czy oprawkach okularów. Dlatego też alergia na nikiel występuje dość często.
Nikiel na ogół jest przyczyną alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Pojawia się na niej swędząca wysypka. Alergia na nikiel częściej dotyczy kobiet.
Istotną alergii jest oczywiście nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, który powinien bronić organizmu przed szkodliwymi drobnoustrojami. Czasem jednak uznaje pewne substancje – alergeny za niekorzystne i zaczyna je zwalczać. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.
Dochodzi wówczas do uwalniania do krwi różnych substancji, które odpowiadają za rozwój reakcji alergicznej.
Alergia na nikiel i jej objawy
Objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilkunastu godzin od momentu kontaktu z niklem. Utrzymują się kilka tygodni i widać je na skórze.
Podstawowe objawy alergii na nikiel to:
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, a więc wysypka połączona ze świądem w miejscu bezpośredniego kontaktu z niklem,
- alergiczne zapalenie spojówek, a więc zaczerwienienie oczu i ich łzawienie,
- nieżyt nosa,
- nudności i wymioty,
- pokrzywka
- objawy astmy, w tym trudności w oddychaniu.
Alergia na nikiel i jej przyczyny
Za alergię na nikiel odpowiadaj przedmioty codziennego użytku: biżuteria, odzież, torebki, zapalniczki, scyzoryki, oprawki okularów, naczynia, sztućce, czajniki, szpilki, nożyczki, odkurzacze, srebrne monety itd.
Osoby cierpiące na alergię na nikiel mają do dyspozycji specjalne testy, które służą do identyfikowania obecności tego metalu w różnych przedmiotach.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia alergii na nikiel są:
- płeć żeńska,
- wiek, szczególnie podatne są dzieci,
- alergie na nikiel w rodzinie,
- narażenie zawodowe, co dotyczy np. kasjerów, konserwatorów maszyn, fryzjerów, sprzątaczki itd.,
- alergia na inne metale np. chrom, kobalt czy pallad.
Alergia na nikiel a dieta
Czasami objawy alergii wywoływać może też żywność zawierająca nikiel. Wymienić tutaj trzeba gorzką czekoladę, kakao w proszku, czarną herbatę, białą fasolę, gałkę muszkatołową, kiełki pszenicy, włoską kapustę, orzechy nerkowca, owies, orzeszki ziemne, soję czy suszoną soczewicę.
Alergia na nikiel – diagnostyka
Za diagnostykę odpowiedzialni są w tym przypadku alergolodzy i dermatolodzy. Objawy alergii na nikiel są dość charakterystyczne, a więc postawienie prawidłowej diagnozy nie powinno być trudne.
Czasem konieczne jest oczywiście wykonanie bardziej szczegółowych badań. Podstawą jest test płatkowy. Na skórę nanosi się alergen, a potem obserwuje reakcję skórną. U osób uczulonych rozwija się w ciągu 48 godzin reakcja zapalna.
Alergia na nikiel – leczenie
Przede wszystkim trzeba unikać produktów zawierających nikiel. W razie potrzeby można sięgnąć po leki łagodzące objawy choroby:
- maści z glikokortykosteroidami,
- glikokortykosteroidy doustne przy ciężkich reakcjach alergicznych,
- preparaty antyhistaminowe, które tłumią objawy alergii.
Niestety nikiel jest pierwiastkiem powszechnym i trudno jest go zawsze w 100% uniknąć. Warto w tym przypadku pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Należy kupować hipoalergiczną biżuterię np. tytanową, stalową, złotą czy platynową.
- Elementy zawierające nikiel można zastępować innymi np. metalowe oprawki okularów oprawkami plastikowymi.
- Kasjerzy uczuleni na nikiel powinni nosić rękawiczki.
- O alergii poinformować trzeba lekarza, bo wiele implantów zawiera nikiel/
- Warto stosować odpowiednią dietę.
Najważniejsze informacje:
- Alergia na nikiel dotyczy nawet co piątej osoby. Częściej dotyka kobiety. Podatne na nią są małe dzieci.
- Leczenie alergii na nikiel polega przede wszystkim na unikaniu tego pierwiastka, co bywa trudne. Stosuje się pomocniczo leki antyhistaminowe i sterydy w formie standardowej i w postaci maści.
- Podstawowym objawem alergii na nikiel jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak objawia się alergia na nikiel?
- Jej charakterystycznym objawem jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest ono tak charakterystyczne, że alergię na nikiel trudno pomylić z czymś innym.
- Jak leczy się alergię na nikiel?
- Najlepiej jest unikać niklu, co bywa czasem niemożliwe. Stosuje się pomocniczo leki - preparaty antyhistaminowe i glikokortykosterydy.