Alergia na białka mleka krowiego to zdecydowanie najpopularniejsza alergia pokarmowa. Dotyczy głównie dzieci i zazwyczaj z czasem zanika. Jej objawami są kaszel, wymioty i zmiany na skórze. Nie można jej wyleczyć, ale można stosować odpowiednią dietę, aby złagodzić jej symptomy.
Z artykułu dowiesz się:
Alergia na białka mleka krowiego – krótka charakterystyka
Schorzenie to dotyka głównie dzieci. Cierpi na nie do 15% noworodków. Zazwyczaj około 2-3. roku życia alergia zanika. U dorosłych pojawia się bardzo rzadko. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta, która łagodzi objawy alergii.
Alergia na białka mleka krowiego – przyczyny
Alergie pokarmowe mają związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Jeśli działa właściwie, chroni organizm przed szkodliwymi mikroorganizmami np. wirusami i bakteriami. W przypadku alergii na białka mleka krowiego są one uznawane za zagrożenie i organizm zaczyna z nimi walczyć. Pobudzana jest np. histamina, która odpowiada za reakcje alergiczne po spożyciu mleka.
W przypadku mleka krowiego nadwrażliwość powodować mogą aż cztery białka – kazeina, β laktoglobulina , albumina surowicy bydlęcej i α laktoalbumina. Zazwyczaj uczulenie dotyczy więcej niż jednego składnika mleka. Poza tym wspomniane białka występują również w innych produktach mlecznych. Niekiedy alergia pojawić się może po spożyciu mleka koziego, owczego, a nawet sojowego.
Alergia na białko mleka krowiego nie jest równoznaczna z nietolerancją laktozy. Te dwa schorzenia mają inną przyczynę. W przypadku nietolerancji laktozy odpowiada za nią defekt w trawieniu cukru (laktozy) obecnego w mleku.
Alergia na białka mleka krowiego – objawy
Objawy alergii pokarmowej są w tym przypadku dość mocno zróżnicowane. Pojawić się mogą zarówno zaraz po spożyciu mleka, jak i dopiero po kilku godzinach. Są to pokrzywka, wymioty, ulewanie, swędząca wysypka np. wokół ust czy kaszel. Z czasem zaobserwować też można napady kolki, nieżyt nosa, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nadmierne łzawienie oczu itd.
Rzadko na szczęście mają miejsce ciężkie reakcje alergiczne np. wstrząs anafilaktyczny. To stan, który zagraża ludzkiemu życia. Objawia się trudnościami z oddychaniem, zaczerwienieniem twarzy, spadkiem ciśnienia krwi i zaburzeniami świadomości.
Alergia na białka mleka krowiego – diagnostyka
Alergia na białka mleka krowiego dotyczy na ogół małych dzieci. Diagnozą zajmują się więc pediatrzy. Czasem trzeba skorzystać z pomocy alergologa.
Nie zawsze jest niestety połączyć fakt, że pewne symptomy mają miejsce po spożyciu mleka. W końcu występować mogą też inne rodzaje alergii. Dlatego stosuje się tutaj dwie próby:
- Próbę eliminacji, która polega na wyłączeniu potencjalnego alergenu z diety – jeśli objawy ustąpią, to znak, że jest to właśnie ta alergia.
- Próbę obciążeniową, która wykonywana jest w szpitalach. Pacjentom podaje się w niewielkiej ilości mleko i obserwuje ich reakcję. Pojawienie się charakterystycznych objawów świadczy o alergii na białka mleka krowiego.
Czasem wykonywane są testy dodatkowe. Mowa tutaj głównie o niemowlakach:
- testy skórne,
- badanie krwi.
Alergia na białka mleka krowiego – odpowiednia dieta
Jedynym rozwiązaniem w przypadku alergii na mleko jest jego eliminacja z diety, co bywa trudne. Wiele pokarmów zawiera bowiem jego białka.
U małych dzieci, które są karmione piersią, matki muszą zrezygnować ze spożywania mleka i jego przetworów. Jeśli dzieci są karmione sztuczne, trzeba sięgnąć po mieszanki, które zawierają hydrolizaty białkowe o dużym stopniu hydrolizy. Proces ten rozbija bowiem alergizujące białka.
Mleka krowiego nie powinno się jednak zastępować np. mlekiem kozim czy owczym. Czasem postawić można z kolei na preparaty sojowe. Niestety niektóre dzieci są na soję uczulone.
W przypadku osób dorosłych restrykcyjna dieta nie jest już niezbędna. Warto tutaj na pewno skontaktować się z dietetykiem. W razie potrzeby można sięgnąć po leki łagodzące objawy reakcji alergicznych.
Alergia na białka mleka krowiego – ciężka postać
Na szczęście alergia na białka mleka krowiego rzadko przybiega ciężką postać, ale się to zdarza. Zagrożone jest wtedy ludzkie życie. Pacjentowi należy podać adrenalinę.
Najważniejsze informacje:
- Alergia na białka mleka krowiego dotyczy od 5 do 15% małych dzieci. Zazwyczaj około 2-3. roku życia samoistnie zanika.
- Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wdrożenie odpowiedniej diety, eliminującej mleko i jego przetwory.
- Alergii na białka mleka krowiego nie należy mylić z nietolerancją laktozy. Przyczyny tych dwóch schorzeń są zupełnie inne.
- Objawami alergii na białka mleka krowiego są wymioty, kaszel i zaczerwienienie skóry.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak rozpoznać alergię na białko mleka krowiego?
- Jej typowymi objawami są pokrzywka, kaszel i wymioty lub ulewanie. Dotyczy na ogół małych dzieci. Ustępuje samoistnie wraz z upływem lat.
- Czego nie jeść przy alergii na białko mleka krowiego?
- Z diety trzeba w tym przypadku wyeliminować diety i jego przetwory, co bywa czasem trudne.
- Jakie produkty zawierają białko mleka krowiego?
- Są to mleko oraz jego przetwory, a więc szeroko rozumiany nabiał.