Przeciwciała Anty TPO są związane z tarczycą. W diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy duże znaczenie ma badanie anty-TPO. Warto dowiedzieć się, jakie są normy dla tego badania, a także jak odczytywać jego wyniki.
Czym są przeciwciała Anty TPO?
Przeciwciała Anty TPO to przeciwciała przeciwtarczycowe, które pojawiają się w momencie, gdy układ immunologiczny traktuje komórki tarczycy jako obce i je niszczy. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest stopniowe uszkadzanie tarczycy oraz zmniejszanie się jej objętości.
W tym samym czasie występują także zaburzenia pracy tarczycy w formie nadczynności lub niedoczynności oraz przewlekły stan zapalny tego gruczołu. Badanie przeciwciała anty TPO najczęściej wykonuje się w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów oraz występowania nieprawidłowych stężeń podstawowych parametrów tarczycy, czyli TSH, FT3 oraz FT4.
Wskazania do badania Anty TPO
Badanie anty-TPO wykonuje się w przypadku podejrzewania pojawienia się autoimmunologicznych chorób tarczycy. Jednak to badanie zalecane jest również przy występowaniu innych schorzeń autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, a także niedokrwistość złośliwa. Choroby tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, można podejrzewać u pacjentów, u których występują pewne specyficzne objawy, związane z nieprawidłową pracą gruczołu tarczycowego.
Niepokojącym objawem w przypadku niedoczynności tarczycy może być tycie, przewlekłe zmęczenie, odczuwanie zimna, a także wypadanie włosów. Natomiast przy nadczynności tarczycy warto zwrócić uwagę na występowanie takich objawów jak: nagła utrata wagi, kołatanie serca, a także bezsenność, drżenie mięśni i nadmierne pocenie się.
Przeciwciała Anty TPO – normy anty-TPO
Przeciwciała Anty TPO wyniki nie powinny być zbyt wysokie. Jednak konkretne wartości referencyjne w tym badaniu są trudne do ustalenia, ponieważ są zależne od kilku istotnych czynników. Wśród nich można wymienić na przykład wiek pacjenta oraz jego płeć. Dlatego podczas analizowania wyników badania anty-TPO powinno się sprawdzić normy, które są ustalone dla tego konkretnego oznaczenia.
Osobom, u których stwierdzono podwyższony poziom anty-TPO, zaleca się wykonywanie badania zawsze w tym samym laboratorium diagnostycznym, właśnie z uwagi na różnice w wartościach referencyjnych. Uzyskany wynik każdorazowo powinno się skonsultować z endokrynologiem, który zlecił badanie i będzie w stanie ocenić prawidłowość poziomu anty-TPO we krwi.
Badanie anty-TPO
Badanie przeciwciał anty-TPO wykonuje się z krwi, a więc niezbędne jest pobranie próbki w laboratorium. Próbkę najczęściej pobiera się z żyły łokciowej, podobnie jak przy wykonywania innych badań. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do tego badania. Pacjent nie musi być na czczo, jednak powinien zadbać o optymalne nawodnienie. Badanie można zrobić w dowolnym momencie dnia i nie trzeba nawet unikać przed nim wysiłku fizycznego.
Wyniki anty-TPO. Co oznaczają wysokie przeciwciała?
Przeciwciała Anty TPO wysokie nie będzie prawidłowym wynikiem. Przeciwciała przeciwtarczycowe nie powinny występować we krwi zdrowego człowieka, a więc samo ich wykrycie może świadczyć o pojawieniu się immunologicznej choroby tarczycy. Jedynie u niektórych pacjentów pojawienie się przeciwciał anty-TPO nie wiąże się z problemami zdrowotnymi związanymi z tarczycą.
Anty-TPO wysokie co oznacza? Nadmiernie wysoki poziom przeciwciał anty-TPO może świadczyć o autoimmunologicznej chorobie tarczycy Hashimoto. Jest to najczęstsze schorzenie, przy którym odnotowuje się podwyższone stężenie przeciwciał. Jednak przeciwciała anty TPO może być podwyższone również w przypadku występowania innych schorzeń. Wśród nich wymienia się między innymi chorobę Gravesa-Basedowa. Sytuacją, która może pojawić się u niektórych pacjentów, jest anty-TPO wysokie a TSH w normie. Taki stan rzeczy może sugerować rozwijanie się autoimmunologicznej choroby tarczycy, która jeszcze nie manifestuje się objawami klinicznymi.
Cena badania anty-TPO
Cena badania anty-TPO może się różnić w zależności od wybranego laboratorium oraz miasta. Koszt wykonania tego badania waha się od 30 do 50 zł. Badanie anty-TPO jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc można je wykonać bezpłatnie, jeśli uzyska się skierowanie od lekarza endokrynologa.
Anty-TPO a anty-TG
Choroby autoimmunologiczne tarczycy najczęściej diagnozuje się na podstawie wykonania badania anty-TPO. Jednak w niektórych przypadkach diagnostykę rozszerza się również o badanie antyTG, w którym także oznaczany jest poziom przeciwciał. Badania anty-TPO i antyTG mogą być wykonywane również profilaktycznie, na przykład podczas planowania ciąży.
Najważniejsze informacje:
- Anty TPO są to przeciwciała przeciwtarczycowe. Organizm produkuje je wówczas, gdy układ immunologiczny traktuje je jako ciała obce.
- Badanie na anty TPO polega na pobraniu krwi pacjenta.
Wyniki anty TPO zleca i interpretuje endokrynolog. Anty TPO wysokie oznaczać może szereg schorzeń.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- O czym świadczy wysokie anty TPO?
- Wysokie stężenie przeciwciał anty-TPO jest najczęściej związane z dwiema chorobami tarczycy Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.
- Jaki wynik anty TPO świadczy o Hashimoto?
- Diagnoza choroby Hashimoto opiera się na różnych czynnikach, a wynik badania stężenia przeciwciał anty-TPO (antytyreoperoksydazowych) jest jednym z nich. Wysokie stężenie przeciwciał anty-TPO może wskazywać na obecność choroby Hashimoto, ale nie jest to jedyny czynnik diagnostyczny.
- Jaki jest prawidłowy poziom anty TPO?
- Prawidłowy poziom przeciwciał anty-TPO (antytyreoperoksydazowych) w surowicy krwi wynosi zwykle poniżej 35 IU/ml. Jednak wartości referencyjne mogą nieznacznie się różnić w zależności od laboratorium, które przeprowadza badanie.