Badanie FT3 wykorzystywane jest w celu diagnozowania chorób tarczycy, takich jak nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. Najczęściej wykonuje się je przy nieprawidłowym wyniku TSH.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest FT3?
FT 3, czyli trijodotyronina, to wolny hormon produkowany przez tarczycę. Hormon ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka i jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz nerek, ale także za metabolizm oraz gospodarkę energetyczną. Stężenie FT3 wpływa również na układ rozrodczy, krwionośny i pokarmowy.
Badanie i wyniki FT3
Dzięki wykonaniu badania FT3 możliwe jest oznaczenie we krwi poziomu hormonów tarczycy, co jest pomocne w diagnostyce schorzeń tego narządu. Badanie wykonywane jest z krwi. Powinno być zrealizowane na czczo, najlepiej w godzinach porannych przed przyjęciem leków.
Wyniki FT 3
Norma w badaniu FT3 wynosi od 2,25 do 6 pmol/l (1,5-4 ng/l). Natomiast normy w przypadku badania TSH kształtują się od 0,4 do 4,0 µIU/ml. Wynik powyżej 6 pmol/l lub 4 ng/l oznacza podwyższony poziom F T3. Towarzyszący wynik TSH poniżej 0,4 µlU/ml może sugerować występowanie nadczynności tarczycy. W przypadku niskiego poziomu F T3 wynik wynosi poniżej 2,25 pmol/l (1,5 ng/l). Jeśli wynik TSH jest wyższy niż 4,0 µIU/ml można podejrzewać niedoczynność tarczycy.
Interpretacja FT3
Wynik FT3 w normie wraz z podwyższonym poziomem TSH może świadczyć o subklinicznej niedoczynności tarczycy. Natomiast jeśli F T3 jest w normie, a TSH poniżej normy to można podejrzewać subkliniczną nadczynność tarczycy. Badanie F T3 najlepiej wykonać w komplecie z TSH oraz FT4.
Wysokie FT3
Wysoki poziom FT3 wraz z obniżonym TSH najczęściej sugeruje występowanie nadczynności tarczycy. Schorzenie to może mieć następujące objawy:
- spadek wagi,
- kołatanie serca,
- drżenie rąk,
- rozdrażnienie,
- bezsenność.
Podwyższony poziom FT3 może być skutkiem stosowania niektórych leków. Wśród nich można wskazać środki antykoncepcyjne oraz leki hormonalne.
Niskie FT3
O problemach zdrowotnych pacjenta może świadczyć również niskie F T3, które szczególnie niebezpieczne jest u niemowląt i kobiet w ciąży. Nieleczona niedoczynność tarczycy podczas ciąży może w negatywny sposób wpływać na rozwój mózgu płodu i powodować niedorozwój. Również niski poziom F T3 u niemowląt może powodować zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego.
Objawy niskiego FT3
Niskie F T3 oraz wysokie TSH świadczą o niedoczynności tarczycy. Schorzenie to może się objawiać następująco:
- uczucie zimna,
- wzrost wagi,
- depresja,
- zmęczenie,
- duszności,
- zaparcia,
- wzrost wagi,
- bóle stawowe.
Stosunek FT3 do FT4
Wzajemny stosunek F T3 do FT4 powinien kształtować się na poziomie 50% zakresu referencyjnego. W wyniku zachwiania stosunku obu hormonów może pojawić się przewaga F T3 nad FT4, która objawia się w formie niedoczynności tarczycy.
Zakłócenie wymiany F T3 do FT4 może być spowodowane dość zróżnicowanymi czynnikami. Wśród nich wymienia się następujące:
- niedobory witamin i minerałów,
- stosowanie niektórych leków,
- starszy wiek,
- nadużywanie alkoholu,
- cukrzyca,
- zatrucie organizmu metalami ciężkimi,
- nadmierny stres,
- przebycie zabiegów chirurgicznych.
FT3 w ciąży
Poziom F T3 ma szczególne znaczenie podczas ciąży, dlatego tak istotne jest oznaczanie go. Podczas ciąży zwiększa się produkcja hormonów tarczycy w organizmie. Normy FT3 w ciąży są następujące:
- 3,8-6,0 pmol/l w I trymestrze,
- 3,2-5,5 pmol/l w II trymestrze,
- 3,1-5 pmol/l w III trymestrze.
FT3 u dzieci
Badanie poziomu FT3 może być wykonywane także u dzieci w przypadku podejrzewania problemów z tarczycą lub występowania nieprawidłowości podczas ciąży. Normy FT3 dla dzieci znacząco różnią się od norm dla osób dorosłych. Kształtują się one następująco:
- 2,7-9,7 pmol/l dla noworodków,
- 3,69-8,46 pmol/l dla dzieci w wieku 1-6,
- 3,88-8,02 pmol/l dla dzieci w wieku 6-11,
- 3,93-7,70 pmol/l dla dzieci i młodzieży w wieku 11-20.
Cena badania FT3
Koszt wykonania badania FT3 prywatnie wynosi ok. 20-30 zł, jednak może się różnić pomiędzy poszczególnymi laboratoriami. Wraz z FT3 najczęściej oznacza się także FT4 oraz TSH. Ich koszt jest podobny i waha się od 20 do 30 zł. Badanie FT3 wraz z oznaczeniem innych hormonów tarczycy można wykonać za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak w tym przypadku konieczne jest uzyskanie stosownego skierowania od lekarza POZ lub specjalisty.
Najważniejsze informacje:
- FT3 to skrót od "Free Triiodothyronine" (wolna trójjodotyronina). Jest to jeden z hormonów tarczycy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu, termogenezy, czyli produkcji ciepła oraz wielu innych procesów fizjologicznych w organizmie.
- Wysoki poziom FT3 może wskazywać na nadczynność tarczycy (hipertyreoza), co oznacza, że tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy. Niski poziom FT3 może sugerować niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), kiedy tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów.
- Badania hormonów tarczycy są ważne dla diagnozy i monitorowania stanu tarczycy.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to oznacza FT3?
- FT3 to skrót od "Free Triiodothyronine" (wolna trójjodotyronina). Jest to jeden z hormonów tarczycy w organizmie. Trójjodotyronina (T3) jest hormonem wydzielanym przez tarczycę, który odgrywa ważną rolę w regulacji metabolizmu, termogenezy oraz wielu procesów fizjologicznych.
- Jaki poziom FT3 jest niebezpieczny?
- Niski poziom F T3 może sugerować niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), a zbyt wysoki poziom może wskazywać na nadczynność tarczycy (hipertyreoza). Niebezpieczne poziomy będą różne w zależności od kontekstu medycznego pacjenta i wartości odniesienia przyjętych przez laboratorium.
- Co to jest FT3 i FT4?
- FT3 to wolna trójjodotyronina, a FT4 to wolna tyroksyna. Oba hormony są produkowane przez tarczycę i odgrywają kluczową rolę w regulacji metabolizmu i funkcji organizmu. FT3 i FT4 są aktywnymi formami hormonów tarczycy, które oddziałują z tkankami i komórkami organizmu.