badanie tsh
Badania

Badanie TSH

Badanie TSH jest zlecane przy problemach z tarczycą. TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową. Badanie TSH wykonuje się, aby ocenić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Czym jest badanie TSH?

TSH to hormon tyreotropowy, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Pobudza tarczycę do produkcji hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Badanie TSH umożliwia sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Dlatego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom TSH powinien skłonić do oznaczenia poziomu hormonów tarczycy: FT3 oraz FT4, ponieważ może świadczyć o występowaniu schorzeń tarczycy.

Wskazania do badania TSH

Badanie TSH powinno być wykonane przede wszystkim w przypadku podejrzewania zaburzeń pracy tarczycy, zarówno nadczynności, jak i niedoczynności. Niedoczynność tarczycy może objawiać się osłabieniem i sennością, nadmiernym odczuwaniem zimna, a także zwiększeniem masy ciała. Natomiast o nadczynności tarczycy mogą świadczyć takie objawy jak: nadmierna potliwość, spadek wagi, drżenie rąk, bezsenność oraz kołatania serca. Badanie TSH bywa przydatne także podczas monitorowania efektów terapii hormonalnej oraz szukania przyczyn niepłodności.

Przebieg badania TSH

Kiedy wykonać badanie i na czym polega? Stężenie tego hormonu badane jest z krwi i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien jedynie stosować się do zaleceń i nie spożywać alkoholu przez 48 godzin przed wizytą w laboratorium. Badanie TSH, FT3, FT4 czy na czczo? Do oznaczenia poziomów hormonów tarczycy pacjent powinien być na czczo. Zaleca się stawienie na badania w godzinach porannych i nieprzyjmowanie przed badaniem hormonów tarczycy.

Normy przy badaniu TSH

Wartości referencyjne dla badania TSH wynoszą od 0,32 do 5,0 mU/l w przypadku osób dorosłych. TSH normy wiekowe różnią się u dzieci i młodzieży. Dlatego podczas analizowania wyniku powinno się brać pod uwagę zakres wartości podany przez konkretne laboratorium. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wyniki badań hormonów tarczycy powinny być każdorazowo skonsultowane z lekarzem, który je zlecał.

Niskie TSH

Obniżony poziom hormonu TSH zazwyczaj sugeruje występowanie niedoczynności tarczycy. Jednak może także świadczyć o wtórnej niedoczynności tarczycy, która pojawia się w wyniku uszkodzenia przysadki mózgowej. Zbyt niski poziom TSH może występować także w przebiegu innych schorzeń. Wśród nich wymienia się chorobę Gravesa-Basedowa, a także rozwój toksycznego wola guzkowego.

Wysokie TSH

Wielu pacjentów zastanawia się, jaki poziom TSH jest niebezpieczny. Podwyższone badanie TSH zazwyczaj świadczy o niedoczynności tarczycy. W tym momencie przysadka mózgowa pobudza tarczycę do pracy, jednak gruczoł z różnych przyczyn nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów tarczycy. Pełna niedoczynność tarczycy występuje w przypadku podwyższenia poziomu TSH oraz obniżenia poziomów FT3 oraz FT4.

Badanie hormonu TSH w czasie ciąży

Badanie TSH ma duże znaczenie podczas ciąży, ponieważ hormony tarczycy wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Niedoczynność tarczycy oraz zbyt mała ilość hormonów mogą powodować wady rozwojowe u dziecka, a w szczególności niedorozwój umysłowy. Nieprawidłowy poziom TSH w trakcie ciąży może także prowadzić do poronień lub przedwczesnych porodów. Poziom TSH powinien być regularnie sprawdzany podczas ciąży, dlatego najczęściej oznacza się go co cztery tygodnie. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnych zaburzeń w pracy tarczycy. Zaleca się oznaczenie poziomu TSH również po porodzie w celu wykluczenia poporodowego zapalenia tarczycy.

Badanie hormonu u dzieci

Poziom TSH może być oznaczany także u dzieci, jeśli istnieją ku temu konkretne wskazania. Norma w przypadku niemowląt to od 0.9 do 7.7. Natomiast dla starszych dzieci jest to od 0.6 do 55.

Badanie TSH – cena

Badanie TSH cena waha się od 20 do 40 zł w zależności od wybranego laboratorium. Możliwe jest również wykonanie badania za darmo, jeśli uzyska się skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty. Wraz z badaniem TSH zaleca się oznaczenie poziomów FT3 oraz FT4. Koszt wykonania tych badań również wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Najważniejsze informacje:

  • Badanie TSH (hormon tyreotropowy) to diagnostyczny test oceniający funkcjonowanie tarczycy. Hormon TSH jest produkowany przez przysadkę mózgową i pobudza tarczycę do wytwarzania hormonów T3 i T4.
  • Badanie jest zalecane w przypadku podejrzenia zaburzeń czynności tarczycy, takich jak nadczynność lub niedoczynność. Objawy takie jak zmęczenie, utrata wagi, drżenie rąk czy osłabienie mogą być sygnałem do przeprowadzenia tego testu.
  • Próbkę krwi pobiera się z żyły pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak zaleca się unikanie spożycia alkoholu 48 godzin przed badaniem. Testy powinny być przeprowadzone na czczo, najczęściej rano.
  • Normy TSH dla dorosłych wahają się od 0,32 do 5,0 mU/l. Wyniki powinny być interpretowane indywidualnie, biorąc pod uwagę zakres wartości określony przez konkretne laboratorium. Niski poziom TSH może wskazywać na nadczynność tarczycy, a wysoki na niedoczynność.
  • W ciąży monitoruje się regularnie poziom TSH, ponieważ hormony tarczycy wpływają na rozwój płodu. Dla dzieci normy różnią się w zależności od wieku.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest badanie TSH?
Badanie TSH to oznaczanie poziomu hormonu tyreotropowego, który wpływa na produkcję hormonów tarczycy.
Kiedy warto wykonać badanie TSH?
Badanie TSH warto wykonać w przypadku podejrzenia zaburzeń pracy tarczycy, objawów nadczynności lub niedoczynności, monitorowania terapii hormonalnej, a także przy podejrzeniu niepłodności.
Jakie są normy wartości TSH?
Normy wartości TSH dla osób dorosłych wynoszą od 0,32 do 5,0 mU/l, ale wartości te mogą się różnić w zależności od laboratorium.
Jak przygotować się do badania TSH?
Przed badaniem TSH warto być na czczo przez kilka godzin (najczęściej 8-12 godzin) i nie spożywać alkoholu przez 48 godzin.
Czy badanie TSH jest bolesne?
Badanie TSH nie jest bolesne. Wykonywane jest poprzez pobranie niewielkiej ilości krwi.
Czy można jeść przed badaniem TSH?
Tak, przed badaniem TSH zaleca się być na czczo, czyli nie spożywać jedzenia przez kilka godzin przed pobraniem krwi.