Czynnik reumatoidalny
Badania

Czynnik reumatoidalny (badanie RF)

Czynnik reumatoidalny to przeciwciała chroniące przed zakażeniem bakteryjnym. Jest on badany przede wszystkim w przebiegu zapalenia stawów oraz w celu zdiagnozowania tego schorzenia.

Czym jest czynnik reumatoidalny RF?

Czynnik reumatoidalny, inaczej nazywany również RF, to główny marker reumatoidalnego zapalenia stawów, który pojawia się w przebiegu tej choroby aż u 80% pacjentów. Wzrost poziomu czynnika reumatoidalnego wiąże się z występowaniem zmian w stawach oraz postępującym procesem ich niszczenia. W związku z tym badanie RF ma istotne znaczenie diagnostyczne w RZS.

Pewne stężenie czynnika reumatoidalnego można odnotować zarówno w krwi, jak i płynie stawowym, dlatego jego oznaczenie może przebiegać na różnych poziomach. Czynnik reumatoidalny ujemny nie musi oznaczać braku występowania reumatoidalnego zapalenia stawów, dlatego przy niepokojących objawach niezbędna będzie rozszerzona diagnostyka.

Podwyższenie czynnika reumatoidalnego natomiast może następować wraz z wiekiem, dlatego można je odnotować u osób starszych.

Norma czynnika reumatoidalnego

RF czynnik reumatoidalny można zbadać poprzez oznaczenie poziomu przeciwciał, co może się odbyć z wykorzystaniem zróżnicowanych metod. W zależności od metody normy czynnika reumatoidalnego kształtują się następująco:

  • <1/40 dla odczynu lateksowego,
  • <40 j./ml dla immunofelometrii,
  • <1/80 dla odczynu Waalera i Rosego,
  • w zależności od ustaleń producenta dla metody ELISA.

Czynnik reumatoidalny a nowotwór

Czynnik reumatoidalny a nowotwór to kwestia, która zastanawia wielu pacjentów. Podwyższony poziom RF może świadczyć o występowaniu w organizmie choroby nowotworowej, takiej jak białaczka, chłoniak lub rak jelit. Pojawia się u ok. 10-20% pacjentów onkologicznych, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ten parametr podwyższa się także u osób starszych, co może być ze sobą związane.

RF a borelioza

Wielu pacjentów zastanawia się również nad taką kwestią jak: wysoki czynnik reumatoidalny a borelioza. Borelioza może powodować występowanie zwiększonego poziomu RF w organizmie, dlatego wskaźnik ten bywa dość przydatny w diagnostyce. Jego podwyższenie może skłaniać lekarza do zlecenia pacjentowi dodatkowych badań. Borelioza jest chorobą autoimmunologiczną, która może przyczynić się do wystąpienia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badanie RF

Badanie czynnika reumatoidalnego jest przydatne w diagnostyce różnych schorzeń, nie tylko reumatoidalnego zapalenia stawów. Wśród nich można wskazać między innymi toczeń rumieniowaty lub sarkoidozę.

Badanie czynnika reumatoidalnego wykonuje się z krwi, a sam proces nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien zgłosić się na badanie w godzinach porannych, najlepiej na czczo. Wynik najczęściej dostępny jest w ciągu kilku dni.

Wysoki poziom RF

Podwyższenie czynnika reumatoidalnego występuje przede wszystkim u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jednak może świadczyć także o pojawieniu się innych schorzeń. Wśród nich można wskazać następujące:

  • toczeń rumieniowany,
  • zapalenie wielomięśniowe,
  • krioglobulinemia,
  • choroby tkanki łącznej,
  • zespół Sjögrena.

Wiele osób zastanawia się, jak obniżyć czynnik reumatoidalny. Duże znaczenie ma przede wszystkim leczenie choroby podstawowej, dlatego należy je wdrożyć. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż podwyższenie RF nie musi świadczyć o występowaniu problemów zdrowotnych u pacjenta. Jednak może się wiązać także z występowaniem takich schorzeń jak: marskość wątroby, mononukleoza, gruźlica oraz świnka.

Niski poziom RF

Ujemna wartość czynnika reumatoidalnego występuje u osób zdrowych, a także pacjentów, którzy weszli w remisję choroby. Niewielkie stężenie czynnika reumatoidalnego może pojawiać się także u starszych osób, co już zostało wcześniej wspomniane. W przypadku określenia problemów zdrowotnych pacjenta w wielu przypadkach wymagane będzie rozszerzenie diagnostyki i wykonanie również innych badań.

Cena badania czynnika reumatoidalnego

Badanie czynnika reumatoidalnego można wykonać za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Należy w tym przypadku uzyskać stosowne skierowanie. Możliwe jest również zrealizowanie tego badania prywatnie. Jego koszt zależny jest od metody i wynosi kilkadziesiąt złotych.

Najważniejsze informacje:

  • Czynnik reumatoidalny (RF) to rodzaj przeciwciał, które występują w surowicy krwi i są skierowane przeciwko własnym strukturom immunoglobulin typu IgG.
  • RF jest jednym z markerów diagnostycznych stosowanych w medycynie w celu wykrycia obecności tych przeciwciał w organizmie, zwłaszcza w kontekście chorób reumatycznych.
  • Wyniki badania czynnika reumatoidalnego podawane są w postaci wartości numerycznych oraz informacji, czy wynik jest ujemny czy dodatni.
  • Czynnik reumatoidalny jest obecny w organizmach niektórych osób zdrowych, ale jest szczególnie związany z pewnymi schorzeniami, zwłaszcza z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co wykrywa czynnik reumatoidalny?
Czynnik reumatoidalny (RF) to przeciwciała skierowane przeciwko strukturom immunoglobulin typu IgG. Jest to test diagnostyczny stosowany w medycynie w celu wykrycia obecności tych przeciwciał w surowicy krwi.
Badanie czynnika reumatoidalnego jest wykorzystywane w diagnostyce chorób reumatycznych, zwłaszcza w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), ale może również występować w innych stanach zdrowotnych.
O czym świadczy wysoki czynnik reumatoidalny?
Wysoki poziom czynnika reumatoidalnego może sugerować obecność procesu zapalnego w organizmie. Najczęściej jest to związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), ale nie jest to specyficzne dla tej choroby. Wysoki RF może również wystąpić w innych schorzeniach autoimmunologicznych, zakażeniach, a nawet u niektórych zdrowych osób.
Jaki powinien być prawidłowy wynik czynnika reumatoidalnego?
Normy wartości czynnika reumatoidalnego różnią się w zależności od laboratorium i standardów przyjętych w danym regionie. Zazwyczaj jest podawany wynik jako wartość numeryczna oraz informacja, czy wynik jest ujemny czy dodatni. Wartości odniesienia są ustalane przez laboratoria i oparte na populacji zdrowych osób.
Co oznacza dodatni wynik czynnika reumatoidalnego?
Dodatni wynik czynnika reumatoidalnego wskazuje na obecność tych przeciwciał w surowicy krwi. To może sugerować obecność procesu zapalnego lub reumatycznego schorzenia, ale samo obecne przeciwciała RF nie są wystarczające do postawienia diagnozy.