Morfologia EOS oznaczają eozynofile, które odgrywają istotną rolę w układzie odpornościowym człowieka. Jakie są normy tych białych krwinek produkowanych w szpiku kostnym? Ich działanie polega głównie na niszczeniu obcych białek. Dlatego mają tak duże znaczenie w zwalczaniu wszelkich alergii oraz infekcji, w szczególności pasożytniczych. Liczbę eozynocytów można oznaczyć poprzez wykonanie podstawowej morfologii krwi.
Czym są eozynofile?
Eozynofile to białe krwinki, które produkowane są w szpiku kostnym. Można je znaleźć w komórkach wielu układów w ciele człowieka, między innymi układu pokarmowego, oddechowego, a także w skórze. Eozynofile to jedynie 1-5% spośród wszystkich białych krwinek funkcjonujących w organizmie. Jednak ich konkretne wartości zależą od kilku istotnych czynników. Wśród nich można wskazać następujące:
- stan zdrowia,
- faza cyklu miesiączkowego u kobiet,
- zmęczenie i stres,
- pora dnia.
Funkcje eozynofilów
Eozynofile odgrywają w organizmie człowieka niezwykle istotne funkcje. Mają duże znaczenie przede wszystkim w chorobach alergicznych oraz pasożytniczych, ponieważ biorą udział w tak zwanej odpowiedzi immunologicznej. Niszczą obce białka, które trafiają do organizmu. Wśród głównych zadań realizowanych przez eozynofile można wskazać następujące:
- zwalczanie wszelkiego rodzaju infekcji,
- zwalczanie pasożytów,
- przeciwdziałanie chorobom alergicznym.
Eozynofile w swoich zadaniach wspomagane są również przez inne grupy białych krwinek. Są to przede wszystkim bazofile oraz mastocyty.
Morfologia EOS – kiedy badać eozynofile?
EOS morfologia podwyższone mogą dawać dość zróżnicowane objawy, które w dużej mierze zależne będą od istoty problemów zdrowotnych, z którymi zmaga się pacjent. Problemy zdrowotne, których skutkiem jest podwyższenie poziomu eozynofilów, są bardzo różne, dlatego zróżnicowane są również objawy.
Podwyższony poziom eozynofilów stwierdza się między innymi w przebiegu alergii oraz chorób pasożytniczych, a także chorób nowotworowych. Eozynofile mogą wydzielać nadmierną ilość cytokin prozapalnych, czego skutkiem będzie odczuwanie takich objawów jak: przewlekłe zmęczenie, utratę apetytu i zmniejszenie masy ciała, a także gorączkę i poty. Może pojawić się przewlekły kaszel oraz duszności. Natomiast EOS morfologia obniżone występuje dużo rzadziej niż podwyższenie wartości eozynofilów.
Morfologia EOS – jak przygotować się do badania
Poziom eozynofilów w organizmie człowieka może być sprawdzony podczas wykonania standardowego badania krwi, czyli morfologii. Od pacjenta najczęściej pobierana jest krew żylna, ewentualnie krew z palca. W pobranej próbce krwi oznaczany jest poziom eozynofilów. Jest to możliwe dzięki ich wybarwieniu na intensywnie czerwony kolor.
Morfologia EOS – podwyższone eozynofile
Eozynofile norma to 35-350 na milimetr sześcienny. Średnio jest to mniej więcej 130. Eozynofile stanowią ok. 5% spośród wszystkich białych krwinek. W przypadku zwiększenia tej wartości można mówić o podwyższonym poziomie eozynofilów, czyli tak zwanej eozynofilii. Podwyższone eozynofile kategoryzuje się w 3 klasach. Są one następujące:
- eozynofilia łagodna (od 600 do 1500 eozynocytów na milimetr sześcienny),
- eozynofilia umiarkowana (od 1500 do 5000 eozynocytów na milimetr sześcienny),
- eozynofilia ciężka (powyżej 5000 eozynocytów na milimetr sześcienny).
Eozynofile nieznacznie podwyższone mogą mieć dość zróżnicowane przyczyny. Wyższy poziom tej grupy białych krwinek najczęściej odnotowuje się w przebiegu chorób alergicznych, takich jak katar sienny lub astma oskrzelowa. Eozynofile są również znacząco podwyższone w chorobach pasożytniczych, takich jak tasiemczyca, włośnica oraz toksokaroza.
Wysoki poziom eozynofilów może wiązać się z występowaniem chorób nowotworowych, a w szczególności ziarnicy złośliwej oraz białaczki.
Poziom tej grupy białych krwinek może się zwiększyć również w następujących schorzeniach:
- zapalenie płuc,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- atopowe zapalenie skóry.
Obniżone eozynofile -eozynofile niskie jak leczyć
Znaczące obniżenie poziomu eozynofilów następuje w przypadku spadku wartości poniżej 50 na milimetr sześcienny. Taki stan jest nazywany eozynopenią i nie pojawia się zbyt często. Obniżenie poziomu eozynofilów w morfologii może świadczyć na przykład o nadmiernym przesileniu organizmu, na przykład zwiększonym wysiłku fizycznym lub większym poziomie stresu.
Dlatego stres a eozynofile to zagadnienie, które interesuje coraz większą liczbę osób. Jednak w niektórych przypadkach obniżony poziom eozynofilów może się wiązać z występowaniem pewnych schorzeń. Jest to między innymi dur brzuszny, posocznica, a także czerwonka. Spadek poziomu eozynofilów może być także skutkiem zatrucia alkoholowego.
Najważniejsze informacje:
- EOS w kontekście morfologii krwi odnosi się do eosynofilów. Eosynofile są jednym z rodzajów białych krwinek (leukocytów) i pełnią ważną rolę w reakcjach alergicznych, odpowiedzi immunologicznej na pasożyty oraz w procesach zapalnych.
- W badaniu morfologii krwi, wynik EOS oznacza procentową lub wartościową liczbę eosynofilów w próbce krwi.
- Podwyższone wartości EOS (eosynofilia) mogą wskazywać na różne stany, takie jak alergie, infekcje pasożytnicze, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry, astma lub reakcje zapalne. Niskie wartości EOS (eosynopenia) mogą występować w przypadku ciężkich infekcji, reakcji zapalnych, stresu lub stosowania niektórych leków.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest EOS w badaniu krwi?
- Eosynofile są rodzajem białych krwinek (leukocytów), które pełnią rolę w odpowiedzi immunologicznej, zwłaszcza w reakcjach alergicznych i zwalczaniu infekcji pasożytniczych.
- Co oznacza podwyższone EOS%?
- Podwyższone EOS% - eosynofilia oznacza, że procentowy udział eosynofilów w krwi przekracza górne granice normy. Eosynofilia może być związana z różnymi warunkami, takimi jak alergie (np. astma, pokrzywka), infekcje pasożytnicze, choroby autoimmunologiczne (np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów), zapalenie jelit, choroby skóry (np. atopowe zapalenie skóry) lub reakcje na leki.
- Jaki poziom eozynocytów jest niepokojący?
- W przypadku znacznego i trwałego wzrostu EOS% -znaczna eosynofilia, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.
- Co to są Eozynocyty EOS?
- Eozynocyty EOS to inna nazwa dla eosynofilów. Eozynocyty to termin używany do opisania ich morfologii pod mikroskopem, podczas gdy eosynofile to termin używany w kontekście ogólnym badań krwi.