Lekarz endokrynolog to specjalista, którego działalność ma na celu diagnozowanie i leczenie układu hormonalnego człowieka. Lekarz ten zajmuje się normalizacją gospodarki hormonalnej, na którą często cierpimy z powodu działania czynników zewnętrznych oraz złych nawyków. Kim jest lekarz od tarczycy endokrynolog?
Endokrynolog – od czego to lekarz?
Endokrynolodzy są specjalistami zajmującymi się diagnozowaniem, leczeniem i zarządzaniem zaburzeniami bądź chorobami dotyczącymi gruczołów dokrewnych i wydzielanych przez nie hormonów.
- Endokrynolodzy są odpowiedzialni za diagnozowanie i zarządzanie cukrzycą typu 1 i typu 2. Pomagają w ustaleniu planu leczenia insulinozależnego lub doustnego, monitorują poziom glukozy we krwi, edukują pacjentów w zakresie samokontroli.
- Lekarz endokrynolog zajmuje się także chorobami tarczycy, takimi jak nadczynność tarczycy (hipertyreoza), niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), wole tarczycowe, guzki tarczycy i rak tarczycy. Przeprowadza on badania hormonalne, wykonują biopsje tarczycy, dostosowują dawkę hormonów tarczycy i monitoruje leczenie.
- Specjalista lekarz endokrynolog zajmują się również chorobami nadnerczy, takimi jak niedoczynność nadnerczy, czyli niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność nadnerczy (nadczynność kory nadnerczy) oraz guzki i guzy nadnerczy. Przeprowadza on niezbędne badania hormonalne, dostosowuje formy leczenia farmakologicznego i podejmuje decyzje dotyczące interwencji chirurgicznych.
- Endokrynolodzy leczą choroby gonad, takie jak zaburzenia hormonalne u mężczyzn, np. niedobór testosteronu i zaburzenia hormonalne u kobiet, takie jak zespół policystycznych jajników czy zaburzenia miesiączkowania. Przeprowadzają także badania hormonalne, dostosowują terapię hormonalną i monitorują efekty terapii.
Lekarz endokrynolog zajmuje się także innymi chorobami natury endokrynologicznej, takimi jak zaburzenia metabolizmu, osteoporoza, zaburzenia wzrostu, guzy hormonalnie czynne.
Podsekcje endokrynologii
- Endokrynologia dziecięca jest działem endokrynologii zajmującym się problematyką wzrastania i rozwoju płciowego oraz związanymi z tym patologiami układu hormonalnego dzieci i młodzieży.
- Diabetologia jest działem endokrynologii zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką cukrzycy oraz jej możliwych powikłań. Diabetologia stała się samodzielną dyscypliną w związku z nowymi odkryciami w badaniach nad cukrzycą. Cukrzyca jest złożoną chorobą przewlekłą, która wymaga odrębnej dziedziny medycyny do jej leczenia.
Jakie choroby leczy endokrynolog u kobiet?
Stan zdrowia kobiet jest silnie powiązany z podłożem hormonalnym. Z kolei układ hormonalny jest wrażliwy na stan psycho-emocjonalny. Stres, negatywne emocje, zmęczenie to jedne z głównych czynników prowokujących zachwianie zdrowia u kobiet. Problem jest tak rozległy, ponieważ choroby żeńskiego układu rozrodczego związane są z pracą gruczołów dokrewnych i są wyodrębniane jako odrębny obszar endokrynologii. Dlatego specjalista o profilu lekarz endokrynolog- ginekolog jest również często nazywany „lekarzem od hormonów u kobiet”. Jego obszar pracy obejmuje leczenie schorzeń takich jak:
- torbiel jajnika
- endometrioza
- bezpłodność
- nieregularne miesiączki
- mięśniaki macicy
- dysfunkcyjne krwawienie maciczne
- mastopatia.
Jakie choroby leczy endokrynolog u mężczyzn?
Nie ma zbyt wielu wyłącznie męskich chorób układu hormonalnego, jak w przypadku kobiet. Rzadko się o nich mówi, ale to nie znaczy, że nie istnieją. Często mężczyźni borykają się z niewydolnością hormonalną spowodowaną zaburzeniem produkcji testosteronu. Zjawisko to występuje z reguły w wieku 17-20 lat lub po 45 roku życia, czyli w okresie maksymalnej aktywności i z momentem wygasania funkcji rozrodczych. Do głównych objawów należą gwałtowne wahania masy ciała, zaburzenia erekcji, niskie ciśnienie krwi, zmęczenie i drażliwość oraz osteoporoza. W takim przypadku należy skonsultować się z endokrynologiem i urologiem lub andrologiem.
Kiedy udać się na wizytę do lekarza endokrynologa?
Gruczoły dokrewne, w przeciwieństwie do serca, żołądka i wielu innych narządów, nie mogą sygnalizować zaburzenia poprzez ból. Jeśli jednak dzieje się z nimi coś złego, organizm na pewno da o tym znać. Lekarz endokrynolog powinien nas przebadać, w chwili kiedy:
- czujemy osłabienie, zmęczenie, senność
- dotyczy nas drętwienie i obrzęk kończyn
- pojawiają się problemy z pamięcią;
- odczuwamy dyskomfort w okolicy tarczycy
- zauważymy nadmierne wypadanie włosów
- niczym nieuzasadnione wahania masy ciała
- uderzenia gorąca lub zimna
- częste oddawanie moczu
- depresja, nerwowość.
Pamiętajmy jednak, że dla własnego komfortu, nawet przy braku powyższych objawów i innych dolegliwości dotyczących samopoczucia wskazane jest, aby raz w roku odwiedzić endokrynologa w celach profilaktycznych.
Jak wygląda badanie u endokrynologa?
Podczas pierwszej wizyty lekarz endokrynolog:
- Zbiera tzw. wywiad lekarski w czasie pogłębionej rozmowy z pacjentem.
- Przeprowadza badanie palpacyjne palpacyjne tarczycy i węzłów chłonnych, możliwe jest również badanie narządów płciowych.
- Osłuchuje serce oraz mierzy ciśnienie.
W zależności od dolegliwości i wyników badania lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak USG i MRI tarczycy, tomografia komputerowa tarczycy, nakłucie tarczycy.
Najważniejsze informacje:
- Endokrynolodzy są specjalistami w dziedzinie medycyny wewnętrznej lub pediatrii, którzy kontynuują swoje wykształcenie, zdobywając wiedzę i doświadczenie w zakresie endokrynologii.
- Endokrynolodzy przeprowadzają szczegółowe wywiady medyczne, badania fizykalne i laboratoryjne w celu postawienia diagnozy. Wykonują badania hormonalne, analizują wyniki badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
- Endokrynolodzy często współpracują z innymi specjalistami medycznymi, takimi jak chirurdzy, onkolodzy, pediatrzy, dietetycy, psycholodzy i inni, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom z zaburzeniami endokrynologicznymi.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie choroby leczy lekarz endokrynolog?
- Endokrynolodzy diagnozują i leczą wiele różnych zaburzeń hormonalnych, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia przytarczyc, choroby nadnerczy, zaburzenia gonad (np. zaburzenia miesiączkowania, niedobór testosteronu), zaburzenia przysadki, zaburzenia hormonów wzrostu, zaburzenia metabolizmu i inne.
- W czym pomoże endokrynolog?
- Jeśli masz objawy nadczynności tarczycy np. nadmierne pobudzenie, utrata masy ciała, trzęsienie rąk, nieregularne bicie serca lub objawy niedoczynności tarczycy np. uczucie zmęczenia, przyrost masy ciała, suchość skóry, depresja, warto skonsultować się z endokrynologiem.
- Co to za choroba endokrynologia?
- Choroby endokrynologiczne mogą obejmować m.in. cukrzycę, choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność, guzy), zaburzenia przytarczyc, choroby nadnerczy (nadczynność, niedoczynność, guzy), zaburzenia hormonalne u kobiet (np. zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania), zaburzenia hormonalne u mężczyzn, zaburzenia przysadki, zaburzenia hormonów wzrostu, zaburzenia metabolizmu i inne.
- Kiedy należy udać się do endokrynologa?
- Oprócz wspomnianych wyżej, nieregularne lub bolesne miesiączki, problemy z płodnością, zespół policystycznych jajników lub inne problemy hormonalne, to także problemy, w których może pomóc lekarz endokrynolog może pomóc w diagnozie i leczeniu.