RDW SD to wskaźnik, który określa stopień nieprawidłowej objętości czerwonych krwinek. Wraz z innymi istotnymi parametrami oznaczany jest w morfologii krwi. Dzięki analizie RDW SD możliwe jest stwierdzenie przez lekarza ewentualnych nieprawidłowości. Sprawdź na czym polega badanie RDW SD
Co to jest RDW SD?
Podział czerwonych krwinek w organizmie człowieka uwzględnia ich wielkość. Rodzaje czerwonych krwinek są następujące:
- normocyty (7,7-8,0 µm),
- mikrocyty (<6,0 µm), makrocyty (>9,0 µm),
- megalocyty (>12,0 µm).
Czerwone krwinki w prawidłowych wynikach badań powinny mieć podobną objętość. Jednak ich wielkość może być zaburzona na skutek pojawienia się różnych stanów chorobowych. Wskaźnik RDW-SD wskazuje właśnie na zaburzenia objętości czerwonych krwinek. Jednak wraz z nim powinny być analizowane także pozostałe parametry krwi. Wśród nich wymienia się następujące:
- liczba czerwonych krwinek (RBC),
- poziom hemoglobiny (HGB),
- hematokryt (HCT),
- objętość czerwonych krwinek (MCV),
- ciężar hemoglobiny w krwince (MCH),
- poziom hemoglobiny w krwince (MCHC),
- wskaźnik zróżnicowania wielkości erytrocytów (RDW),
- liczba retykulocytów (RET).
Badanie RDW SD
Wskaźnik RDW-SD jest jednym z parametrów morfologii krwi i oznacza się go w komplecie z innymi. Badanie morfologii, a w tym również parametru RDW-SD, wykonywane jest z krwi pacjenta.
Najczęściej jest to krew żylna. Pacjent przed badaniem powinien być na czczo, dlatego zalecane jest jego wykonanie w godzinach porannych oraz powstrzymanie się od spożywania posiłków przez ok. 10-12 godz. przed badaniem. Warto zadbać o optymalne nawodnienie i wypić szklankę wody przed udaniem się do laboratorium na badanie morfologii z RDW SD.
RDW SD – wskazania do badania
RDW-SD za wysokie może świadczyć o problemach zdrowotnych u pacjenta. Nieprawidłowe będzie również RDW-SD za niskie. Dlatego morfologia krwi z oznaczeniem wszystkich parametrów powinna być wykonywana profilaktycznie, najlepiej raz w roku. Tego typu badanie zalecane jest również w przypadku podejrzewania u pacjenta anemii. Zalecenie wykonania morfologii ze wskaźnikiem RDW SD powinien otrzymać pacjent z objawami następujących problemów zdrowotnych:
- niedokrwistość z niedoboru żelaza,
- niedokrwistość megaloblastyczna.
- niedokrwistość hemolityczna,
- niedokrwistość makrocytowa,
- talasemia,
- kwashiorkoru.
Problemy z niedokrwistością mogą dawać dość zróżnicowane objawy. Wśród nich można wskazać następujące:
- zmęczenie i osłabienie,
- bóle i zawroty głowy,
- bladość powłok skórnych i błon śluzowych,
- odczuwanie duszności,
- zaburzone libido.
RDW SD – norma badania
RDW SD norma może się różnić w zależności od wybranego laboratorium. Dlatego podczas analizowania wyników RDW SD warto zwrócić uwagę na podane wartości referencyjne. Wartość wskaźnika podawana jest w procentach i jest taka sama niezależnie od płci pacjenta.
Standardowo RDW-SD norma nie powinna być wyższa niż 11,5-14,5 procent u osób dorosłych. Normy RDW-SD w ciąży i RDW-SD u dziecka niewiele się różnią od zalecanych wartości dla osób dorosłych. Wskaźnik może być wyrażany również jako odchylenie standardowe. W tym przypadku oznaczany jest w femtolitrach (fL). Norma w tym przypadku wynosi 37- 46 fl, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Podwyższone RDW SD (za wysokie)
RDW-SD za wysokie występuje przede wszystkim w przebiegu niedokrwistości, jak już zostało wcześniej wspomniane. Jednak podwyższone RDW SD u dziecka i u dorosłego może być wynikiem także innych problemów zdrowotnych.
Wyższy poziom wskaźnika może pojawić się u pacjentów po transfuzjach, a także u osób, które zmagają się z chorobą nowotworową z przerzutami i pacjentów mających stany zapalne organizmu. Podwyższenie RDW SD może być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Wśród nich można wymienić między innymi witaminę B12 oraz kwas foliowy.
Obniżone RDW SD (za niskie)
RDW SD poniżej normy również może świadczyć o występowaniu pewnych problemów zdrowotnych. RDW-SD za niskie także może sugerować pojawienie się niedokrwistości w organizmie człowieka.
RDW SD podwyższone w ciąży
Podwyższone RDW-SD w czasie ciąży może być dość powszechne i niekoniecznie sygnalizuje obecność jakiegoś patologicznego stanu. W ciąży wartości RDW-SD mogą być wyższe ze względu na zwiększoną objętość krwi krążącej oraz zmiany w składzie krwi w tym okresie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ciąży każde nietypowe wyniki lub niepokojące zmiany w badaniach powinny być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę.
Najważniejsze informacje:
- RDW-SD jest parametrem, który mierzy zmienność rozkładu objętości erytrocytów (krwinek czerwonych) w badaniu morfologii krwi, RDW-SD informuje o zróżnicowaniu wielkości erytrocytów w próbce krwi.
- Wynik RDW-SD jest wyrażany jako wartość liczbowa, najczęściej w femtolitrach (fl) lub procentach (%).
- Podwyższone wartości RDW-SD wskazują na większą zmienność wielkości erytrocytów w próbce krwi. Może to oznaczać różne stany, takie jak niedokrwistość, niedobór żelaza, niedobór witaminy B12, niedobór kwasu foliowego, hemoliza (niszczenie erytrocytów) lub inne schorzenia krwi.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest podwyższone RDW SD?
- RDW (Red Cell Distribution Width) SD jest miarą zmienności rozkładu objętości erytrocytów (krwinek czerwonych) w badaniu morfologii krwi. Oznacza to, że RDW SD informuje o zróżnicowaniu wielkości erytrocytów w próbce krwi.
- Co oznacza niskie RDW-CV?
- RDW-CV (Red Cell Distribution Width - Coefficient of Variation) to inny parametr, który również informuje o zróżnicowaniu wielkości erytrocytów, ale jest wyrażany jako procent. Niskie RDW-CV oznacza mniejsze zróżnicowanie wielkości erytrocytów w próbce krwi.
- Co oznacza niski poziom RBC?
- Niski poziom RBC (Red Blood Cell) oznacza niską liczbę erytrocytów w próbce krwi. Erytrocyty są odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek i usuwanie dwutlenku węgla. Niski poziom RBC może wskazywać na niedokrwistość, utratę krwi, problemy z produkcją erytrocytów lub inne schorzenia krwi.