Hematokryt (HCT) to jeden z najważniejszych elementów morfologii krwi. Zarówno jego podwyższony, jak i obniżony poziom może świadczyć o licznych problemach zdrowotnych.
Co to jest hematokryt (HCT)?
Hematokryt (HCT) to stosunek erytrocytów do pozostałych elementów morfotycznych krwi. Wyrażany jest w procentach i badany jest podczas każdej morfologii krwi. Hematokryt wskazuje także na zagęszczenie erytrocytów w osoczu, czyli gęstość krwi. Na podstawie wartości hematokrytu możliwe jest diagnozowanie niektórych schorzeń.
Hematokryt (HCT) – wskazania do badania?
Badanie jest wykonywane jest w ramach tradycyjnej morfologii. Powinno się je realizować profilaktycznie raz w roku, jednak badanie jest zalecane również w przypadku podejrzewania niektórych problemów zdrowotnych. Za co odpowiada hematokryt? Poziom tego wskaźnika powinno się sprawdzić przy występowaniu następujących objawów:
- osłabienie i zmęczenie,
- bladość skóry,
- zmiany skórne,
- wypadanie włosów,
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca.
W morfologii krwi oprócz hematokrytu oznacza się również inne istotne parametry. Wśród nich wymienia się płytki krwi, hemoglobinę, poziom leukocytów, limfocytów, monocytów, granulocytów, a także prokalcytoninę oraz MCV i MCHC.
Przygotowanie do badania
Jak przygotować się do badania? Na badanie morfologii krwi pacjent powinien stawić się na czczo. Najlepiej realizować je w godzinach porannych, między godziną 7 a 9. Morfologia nie powinna być wykonywana u kobiet podczas miesiączki, a także kilka dni po niej. Przed badaniem warto powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, a także palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Odpowiednie przygotowanie się daje gwarancję, że badanie pokaże prawdziwy wynik.
Norma hematokrytu
Wartość hematokrytu jest zróżnicowana w zależności od płci oraz wieku. Może się również różnić pomiędzy różnymi laboratoriami, dlatego zawsze warto kierować się podanymi wartościami referencyjnymi. Norma hematokrytu dla kobiet wynosi od 37 do 45%. Natomiast dla mężczyzn jest to od 40 do 54%. Poziom hematokrytu w przypadku dzieci kształtuje się następująco:
- od 44 do 64% u noworodków,
- od 37 do 49% u chłopców od 13 do 18 roku życia,
- od 36 do 46% u dziewczynek od 13 do 18 roku życia,
- od 35 do 45% u dzieci od 6 do 12 roku życia.
Obniżony hematokryt
Niski hematokryt i hemoglobina mogą wiązać się przede wszystkim z występowaniem niedokrwistości. Hematokryt (HCT) za niski może również świadczyć o licznych problemach zdrowotnych. Wśród nich można wskazać następujące:
- zaburzenia pracy nerek,
- choroby szpiku kostnego,
- schorzenia wątroby,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- niedobory witamin i minerałów,
- przewodnienie,
- ciąża.
Podwyższony hematokryt
Wysoki hematokryt (HCT) i hemoglobina również mogą świadczyć o pojawieniu się pewnych schorzeń w organizmie, głównie związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca i płuc. Ponadto hematokryt za wysoki może sugerować występowanie następujących problemów zdrowotnych:
- schorzenia nerek,
- czerwienica prawdziwa,
- zapalenie otrzewnej,
- odwodnienie organizmu,
- palenie tytoniu,
- choroba wysokościowa.
Hematokryt w ciąży
Zmiana poziomu hematokrytu może pojawić się także podczas ciąży. Najczęściej parametr jest wtedy obniżony, jednak jest to stan fizjologiczny i nie wiąże się z żadnymi problemami zdrowotnymi. Jednak obniżenie hematokrytu wraz z jednoczesnym obniżeniem się poziomu hemoglobiny może świadczyć o pojawieniu się anemii, która powinna być podczas ciąży w odpowiedni sposób leczona.
Hematokryt u dzieci
Poziom hematokrytu u dzieci również może się różnić w stosunku do norm dla dorosłych. Może być zarówno obniżony, jak i podwyższony. Podwyższenie stężenia hematokrytu najczęściej wynika u dzieci z odwodnienia, ale może świadczyć także o nadkrwistości. Natomiast obniżony poziom hematokrytu może sugerować zbyt duże przewodnienie organizmu, a także anemię. W przypadku występowania nieprawidłowości w wyniku morfologii dziecka powinno się skonsultować z lekarzem.
Najważniejsze informacje:
- Hematokryt (HCT) to wskaźnik mierzący procentową objętość krwinek czerwonych w stosunku do całkowitej objętości krwi.
- Badanie to pomaga ocenić zdolność krwi do przenoszenia tlenu.
- Zbyt niski HCT może wskazywać na niedokrwistość, a zbyt wysoki na zagęszczenie krwi.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co oznacza za niski hematokryt?
- Zbyt niski poziom hematokrytu może sugerować niedokrwistość, czyli spadek ilości czerwonych krwinek lub zawartości hemoglobiny we krwi.
- Jaki poziom hematokrytu jest niebezpieczny?
- Dokładne wartości uważane za niebezpieczne mogą się różnić w zależności od norm laboratoryjnych i czynników indywidualnych. W ogólności, skrajnie niski hematokryt może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a skrajnie wysoki może sugerować przewodnienie lub inne schorzenia.
- Co oznacza podwyższony poziom hematokrytu?
- Zbyt wysoki poziom hematokrytu może wskazywać na zagęszczenie krwi, co może być związane z odwodnieniem, chorobami serca, płuc lub warunkami, które powodują zmniejszenie objętości osocza krwi.
- Co powoduje obniżenie hematokrytu?
- Obniżenie hematokrytu może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak niedobór żelaza, niedobór witamin, krwawienia (np. z powodu urazów lub chorób), choroby przewlekłe, niedokrwistość i inne zaburzenia krwi.