Szukam dobrego hematologa! – to bardzo częsta prośba na forach traktujących o zdrowiu. Czym zajmuje się lekarz hematolog, profesor hematolog i kiedy do hematologa się udać?
Od czego jest hematolog?
Hematologia jest jedną z najważniejszych gałęzi medycyny, ponieważ zajmuje się badaniem układu krążenia (zarówno samej krwi, jak i narządów krwiotwórczych), szpiku kostnego i układu limfatycznego.
Hematolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób krwi i narządów krwiotwórczych. Specjalista ten pracuje z dziećmi i dorosłymi, stosując w swojej praktyce zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne metody.
Hematolog – co leczy?
Specjaliści ci zapewniają terapię następujących chorób, przy czym należy zauważyć, że zmiany nowotworowe równolegle badają hematolog i onkolog.
- Niedokrwistość. Ta przypadłość charakteryzuje się spadkiem wartości erytrocytów i hemoglobiny. Anemia nie jest odrębną chorobą! Jest to objaw grzybicy, odmiedniczkowego zapalenia nerek, gruźlicy i innych niebezpiecznych stanów. Zwykle towarzyszy jej osłabienie, ogólne złe samopoczucie, zaburzenia apetytu i snu, duszność nawet przy umiarkowanym wysiłku i słaba koncentracja.
- Limfoholeukemia. Ta choroba jest złośliwa i charakteryzuje się namnażaniem atypowych limfocytów B, które gromadzą się w szpiku kostnym, śledzionie, wątrobie i węzłach chłonnych. Skłonność do patologii jest dziedziczna, a jej głównymi objawami są powiększenie węzłów chłonnych, wzmożona potliwość, osłabienie i nagła utrata masy ciała. W miarę rozwoju białaczki limfocytowej wykrywa się powiększenie śledziony i wątroby, niedokrwistość, zawroty głowy, samoistne krwawienie.
- Szpiczak. Jest to złośliwa odmiana nowotworu i charakteryzuje się zdolnością komórek nowotworowych do syntezy jednorodnych immunoglobulin lub ich fragmentów. Guz powstaje głównie w szpiku kostnym, może być ogniskowy, rozproszony i ogniskowo-rozlany.
- Białaczka szpikowa. Ta postać białaczki, która charakteryzuje się szybkim podziałem specjalnych komórek w szpiku kostnym i ich gromadzeniem się we krwi. Zwykle diagnozuje się go dopiero podczas analizy klinicznej, ponieważ często patologia nie objawia się w żaden sposób. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na niewielki wzrost temperatury ciała, spadek odporności i ogólne złe samopoczucie. Możliwe jest również wykrycie niedokrwistości i powiększenia śledziony.
- Chłoniaki. Ta choroba charakteryzuje się wzrostem węzłów chłonnych. Pierwotne ognisko guza zwykle daje przerzuty i rozprzestrzenia się po całym ciele. Istnieje kilka form chłoniaka różniących się objawami i stopniem złośliwości.
Jakie choroby są kierowane do hematologa?
Chociaż hematolog zajmuje się przede wszystkim chorobami krwi, należy zauważyć, że często patologie hematologiczne mają charakter ogólnoustrojowy.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie choroby leczy hematolog. Specjalista ten zajmuje się także następującymi obszarami:
- terapia patologii związanych z zaburzeniami krzepnięcia krwi, gdzie najbardziej znaną chorobą z tej grupy jest hemofilia
- terapia chorób dziedzicznych, na przykład skaza krwotoczna
- leczenie różnego rodzaju anemii, nie tylko niedoboru żelaza, ale również kwasu foliowego, a także niedokrwistości hemolitycznej, w której szpik kostny wytwarza prawidłową liczbę czerwonych krwinek, ale są one szybko niszczone.
Na wizytę do hematologa warto umówić się także u osób, których praca związana jest z wpływem na układ krwiotwórczy i szpik kostny niekorzystnych czynników wytwórczych, np. różnego rodzaju promieniowania, zatrucia substancjami toksycznymi czy lekami.
Choroby hematologiczne objawy
Objawy choroby można zobaczyć dopiero podczas pełnej morfologii krwi. Ale zdarza się również, że pojawiają się objawy, jakby niezwiązane z układem krwiotwórczym i do nich należą:
- chroniczne zmęczenie
- utrata apetytu, nagła utrata masy ciała
- zaburzenia snu
- swędzenie skóry, które występuje samoistnie, bez pojawienia się wysypki
- częste bóle głowy
- nieznacznie podwyższona temperatura ciała bez widocznych procesów zapalnych
- obfite pocenie się
- drętwienie palców, mrowienie
- powiększone węzły chłonne
- częste siniaki i krwawienia itp.
Hematolog dziecięcy
Specjalista ten zajmuje się terapią i profilaktyką chorób występujących zarówno u dzieci, jak iu dorosłych. Pracując z pacjentami poniżej 18 roku życia uwzględnia wszystkie cechy ich wieku i rozwoju.
Do tego lekarza są kierowani są mali pacjenci z podejrzeniem różnych postaci niedokrwistości, małopłytkowości, czyli zmniejszenia liczby płytek krwi, krwotocznego zapalenia naczyń, hemofilii i innych wrodzonych zaburzeń dziedzicznych.
Pamiętajmy, że jeśli choroby krwi zostaną wykryte we wczesnym wieku, pacjent powinien jak najdłużej pozostawać pod nadzorem lekarza. Bardzo ważne jest nie tylko wykrywanie nieprawidłowości, ale także ich kontrolowanie. Tylko w takim przypadku możliwe jest zapewnienie prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.
Pomoc hematologa w czasie ciąży
Duża liczba chorób krwi jest dziedziczona, dlatego bardzo ważna jest wizyta u lekarza podczas planowania dziecka oraz w trakcie porodu. Specjalista zapewnia przeprowadzenie niezbędnych badań genetycznych i określi prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości. Szczególnie ważne jest, aby skontaktować się z hematologiem, jeśli jeden lub oboje przyszłych rodziców cierpi na schorzenia związane z krwią.
Ponadto bardzo ważne jest, aby kobieta w ciąży stale monitorowała morfologię krwi, ponieważ dopływ tlenu i innych składników odżywczych do płodu w dużej mierze zależy od nich. W przypadku różnych odchyleń od normy wymagana jest konsultacja lekarska. Szczególnie ważne jest szybkie zwrócenie się o pomoc lekarską w przypadku podejrzenia niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ten problem jest jednym z najczęstszych i należy go korygować i monitorować aż do samego porodu.
Najważniejsze informacje:
- Choroby hematologiczne: chłoniaki, białaczki, napadowa nocna hemoglobinuria, nadpłytkowość samoistna, czerwienica prawdziwa, małopłytkowość immunologiczna i inne.
- Wizytę u hematologa należy umówić z dziedziczną predyspozycją do chorób krwi i niskim stężeniem hemoglobiny, stwierdzonym w ramach rozpoznania ogólnego. Zarówno terapeuci, jak i gastroenterolodzy, neurolodzy i inni lekarze mogą skierować się do tego wąskiego specjalisty.
- Badania hematologiczne to zespół badań, w wyniku których uzyskuje się informacje o składzie ilościowym i jakościowym elementów komórkowych układu krwionośnego.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym zajmuje się hematologia?
- Hematologia jest jedną z najważniejszych gałęzi medycyny, ponieważ zajmuje się badaniem układu krążenia - zarówno samej krwi, jak i narządów krwiotwórczych, szpiku kostnego i układu limfatycznego.
- Z jakimi problemami do hematologa?
- Wizyty u hematologa wymagają pacjenci, którzy dodatkowo skarżą się na bóle stawów, swędzenie, suchość skóry, mrowienie i drętwienie palców. Wizytę u hematologa należy umówić z dziedziczną predyspozycją do chorób krwi i niską hemoglobiną, stwierdzoną w ramach rozpoznania ogólnego.
- Jak wygląda pierwsza wizyta u hematologa?
- Przed wizytą u hematologa należy przejść następujące testy ogólne z określeniem liczby retikulocytów - młodych” erytrocytów, HIV, zapalenie wątroby i inne infekcje, zawartość ferrytyny.
- Co to za oddział hematologii?
- Hematologia i hematoonkologia zajmują się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Na oddziałach hematologicznych bada się i leczy choroby z tego zakresu medycyny.