Rozmaz krwi (obwodowej)
Badania

Rozmaz krwi (obwodowej) – co to jest?

Mikroskopia rozmazu krwi  to badanie pod mikroskopem preparatu przygotowanego z kropli krwi. Rozmaz krwi to badanie na morfologiczną ocenę komórek krwi, a także wykonanie ich zliczenia. 

Rozmaz to badanie laboratoryjne, które pozwala na ocenę morfologii krwi. Rozmaz krwi obejmuje mikroskopową analizę krwi, w której ocenia się liczbę i kształt poszczególnych typów krwinek oraz obecność innych elementów, takich jak płytki krwi.

Rozmaz krwi – wyniki

Komórki krwi powstają i dojrzewają w szpiku kostnym. Każdy typ komórki ma swoją funkcję. W warunkach fizjologicznych liczba i cechy morfologiczne krwinek są stabilne i nie wykraczają poza wartości referencyjne. W różnych chorobach naturalnie zmienia się ilość i właściwości, w tym kształt, objętość, kolor oraz liczba komórek krwi.

Rozmaz krwi obwodowej to „migawka” komórek krwi w stanie, w jakim są w momencie pobrania próbki. W celu wykonania badania krew żylną lub włośniczkową umieszcza się na szklanym szkiełku, które należy dokładnie odtłuścić. Następnie kolejne szkiełko umieszcza się pod kątem 45′ i przenosi wzdłuż kropli krwi, tak aby rozprzestrzeniła się cienką warstwą wzdłuż szerokości matowego szkła. Tak wykonany rozmaz jest utrwalany, dzięki czemu komórki krwi są bardziej stabilne. Następnie rozmaz jest barwiony specjalnym preparatem, który rozjaśnia komórki i ich elementy oraz suszy próbkę, która trafia pod mikroskop.

Rozmaz krwi – normy dla dorosłych

Poprawne i dopuszczalne wartości komórek w krwi dorosłego człowieka przedstawiają się następująco:

  • Erytrocyty: 4,5-5,5 mln/μl
  • Hemoglobina: 13,5-17,5 g/dl u mężczyzn, 12,0-16,0 g/dl u kobiet
  • Hematokryt: 38,8-50,0% u mężczyzn, 34,9-44,5% u kobiet
  • MCV (średnia objętość krwinki czerwonej): 80-100 fl
  • MCH (średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej): 27-34 pg
  • MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej): 32-36 g/dl
  • Leukocyty: 4,0-11,0 tys./μl
  • Neutrofile: 40-60%
  • Limfocyty: 20-40%
  • Monocyty: 2-8%
  • Eozynofile: 1-4%
  • Bazofile: 0-1%
  • Płytki krwi: 150-400 tys./μl

Rozmaz krwi manualnie – interpretacja wyników

Interpretacja rozmazu krwi jest zadaniem dla wykwalifikowanego personelu medycznego, zwykle lekarza lub technika laboratoryjnego. Jest to bardzo skomplikowane zadanie, ponieważ wymaga oceny wielu parametrów i uwzględnienia wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, płeć, stan zdrowia i ewentualną historię choroby.

Podczas manualnej interpretacji rozmazu krwi, personel medyczny ocenia wygląd poszczególnych komórek krwi pod mikroskopem. Morfologia z rozmazem co wykrywa?

  • Ocenia się liczbę erytrocytów, ich kształt, czy są prawidłowo owalne i rozmiar, czy są zbyt małe lub zbyt duże. Zbyt mała liczba erytrocytów może sugerować niedokrwistość, a zbyt duża liczba może wskazywać na chorobę szpiku kostnego lub problemy z krążeniem krwi.
  • Ocenia się liczbę leukocytów, a także ilość poszczególnych typów, takich jak neutrofile, limfocyty, eozynofile, monocyty i bazofile. Brak równowagi w liczbie tych komórek może wskazywać na infekcję, stan zapalny, chorobę autoimmunologiczną lub chorobę nowotworową.
  • Ocenia się liczbę płytek krwi i ich kształt. Niska liczba płytek krwi może wskazywać na choroby krwi, problemy z wątrobą lub szpikiem kostnym.

Rozmaz krwi – cena badania. Ile kosztuje?

W publicznych placówkach medycznych badanie rozmazu krwi jest wykonywane bezpłatnie w ramach opieki zdrowotnej, natomiast w prywatnych placówkach medycznych cena badania rozmazu krwi waha się zwykle w granicach od 30 do 150 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanych badań hematologicznych, takich jak badania PCR czy sekwencjonowanie DNA, ceny mogą się znacznie różnić i wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Najważniejsze informacje:

  • Rozmaz manualny krwi obwodowej jest uszczegółowieniem morfologii automatycznej i ogólnej. Polega na ręcznym rozmazywaniu próbki krwi pomiędzy szkiełkami mikroskopowymi i obserwowaniu jej w znacznym powiększeniu.
  • Wynik rozmazu jest szczegółowy i złożony i obejmuje liczne parametry, dlatego interpretacji jego wyniku musi zawsze dokonać lekarz.
  • Badanie rozmazu krwi ocenia ilość, wielkość i strukturę poszczególnych komponentów składających się na krew.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

O czym mówi rozmaz krwi?
Na podstawie rozmazu krwi można wykryć różne zmiany patologiczne, takie jak niedokrwistość, infekcje, choroby autoimmunologiczne, białaczki, a także ocenić skuteczność leczenia.
O czym świadczy zły rozmaz krwi?
Zły rozmaz krwi, czyli rozmaz krwi ze zmianami morfologicznymi, może świadczyć o różnych schorzeniach i zaburzeniach w organizmie. Wśród chorób na jakie wskazuje wynik rozmazu należy wymienić niedokrwistość, infekcje bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, białaczki, choroby wątroby.
Na czym polega badanie krwi z rozmazem?
Badanie krwi z rozmazem to badanie laboratoryjne, które polega na dokładnym zbadaniu składu krwi pacjenta pod mikroskopem. W tym badaniu lekarz lub technik laboratoryjny analizuje morfologię poszczególnych elementów krwi, takich jak erytrocyty, leukocyty i trombocyty, ich kształt, wielkość oraz wzajemne proporcje
Jak interpretować wyniki rozmazu krwi?
Interpretacja wyników rozmazu krwi wymaga analizy kilku parametrów, takich jak liczba i proporcje poszczególnych elementów krwi, kształt i wielkość tych elementów oraz obecność ewentualnych zmian patologicznych. Interpretacja wyników powinna być dokonana przez lekarza lub specjalistę laboratoryjnego, którzy połączą wyniki rozmazu krwi z innymi wynikami badań diagnostycznych oraz danymi klinicznymi pacjenta.