Retikulocyty to młode krwinki czerwone (erytrocyty). Tworzą się w szpiku kostnym, gdy komórki macierzyste różnicują się i dzielą na dorosłe krwinki czerwone przez etap retikulocytów, stopniowo tracąc jądro i zmniejszając swój rozmiar. Co ciekawe, noworodki mają więcej retikulocytów niż dorośli.
Retikulocyty – norma badania
Większość krwinek czerwonych jest już w pełni dojrzała, gdy opuszczają szpik kostny i dostają się do krwioobiegu, jednak 0,5-2% wszystkich krążących we krwi to retikulocyty, które w ciągu dwóch dni zamieniają się w dorosłe krwinki czerwone. Analiza ta pokazuje liczbę i procent retikulocytów we krwi oraz ujawnia adekwatność produkcji czerwonych krwinek przez szpik kostny i stopień jego aktywności.
Organizm stara się utrzymać w przybliżeniu taką samą liczbę krążących czerwonych krwinek, a normalna długość życia każdej z nich wynosi około 120 dni. Po upływie tego czasu stare czerwone krwinki są niszczone w śledzionie, a nowe powstają w szpiku kostnym. Cały proces jest regulowany przez erytropoetynę, hormon produkowany w nerkach. W odpowiedzi na spadek poziomu tlenu we krwi nerki wytwarzają erytropoetynę, która jest następnie dostarczana z krwią do szpiku kostnego, gdzie stymuluje tworzenie czerwonych krwinek.
Badanie retikulocytów
Materiałem do badania stężenia młodych krwinek czerwonych jest krew żylna, która musi być umieszczona w probówce z antykoagulantem EDTA.
Badanie i analiza przeprowadzana jest dwoma metodami:
- manualnie – czyli jako morfologia z rozmazem retikulocyty. Ta metoda polega na zabarwieni próbki krwi i oglądaniu przygotowanego preparatu pod mikroskopem. Retikulocyty od dorosłych erytrocytów wyróżniają się obecnością granatowych drobinek w komórce. Wynik podaje się w promilach.
- automatycznie – pomiaru dokonuje się przy pomocy analizatora hematologicznego, który rozdziela retikulocyty na frakcje bardziej i mniej dojrzałych. Ta metoda umożliwia uzyskanie wyniku poprzez zliczenie komórek na mikrolitr, co jest wartością bezwzględną.
Do badania należy przystąpić na czczo, czyli nie można przyjmować pokarmów przynajmniej przez 8 godzin przed pobraniem krwi.
Za niskie retikulocyty – co oznaczają obniżone?
Względna zawartość retikulocytów, jak wspomnieliśmy, wynosi 0,5-2% wszystkich erytrocytów. Spadek tego wskaźnika – retikulocytopenii – obserwuje się przy:
- Niedokrwistości
- Niedoborze żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego
- Hamowaniu powstawania zarodka hematopoezy erytrocytów po leczeniu promieniowaniem, leczenie cytostatykami, chemioterapia
- Zmianach przerzutowych szpiku kostnego
- Patologii nerek i niedobrze erytropoetyny
- Przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna (choroba ta oznacza częste, fałszywe parcie na stolec, krew w kale, luźne stolce)
- Przy zatruci alkoholowym.
Za wysokie retikulocyty – co oznaczają podwyższone?
Liczba retikulocytów i erytrocytów wzrasta wraz z bardziej aktywną pracą szpiku kostnego. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak zwiększona produkcja erytropoetyny, przewlekłe choroby, które zwiększają liczbę czerwonych krwinek czy palenie tytoniu.
W praktyce klinicznej duże znaczenie ma retikulocytoza, czyli wzrost liczby krążących RTC o ponad 1,2%, co oznacza podwyższone retikulocyty. Wzrost retikulocytów pojawia się 3-4 dni po krwawieniu i wskazuje na normalne zdolności regeneracyjne organizmu.
Podwyższone retikulocyty – przyczyny
Niestety przekroczenie tego pułapu oznacza także kłopoty dla organizmu. Patologiczne wartości retikulocytozy mogą oznaczać:
- Trwające przewlekłe krwawienia z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, hemoroidami, wrzodami żołądka.
- Zapalenie kości i szpiku z udziałem procesu zapalnego tkanki krwiotwórczej.
- Wraz z zaostrzeniem procesów autoimmunologicznych, choroba owocuje poważnym uszkodzeniem komórek przez wirusy.
- Duża liczba młodych krwinek może oznaczać ostre infekcje bakteryjne lub nawet zawał mięśnia sercowego.
- Nowotwory złośliwe nerek z nadmiernym wydzielaniem erytropoetyny oraz przerzuty wiążą się ze wzrostem ilości młodych krwinek. Retikulocyty a białaczka? Niestety w dużej ilości przypadków podwyższona liczba krwinek może wiązać się z rozwojem białaczki.
- Nietypowa transformacja komórek macierzystych.
Duża liczba retikulocytów prowadzi do gwałtownego wzrostu RBC krwi, trudnością w jej przejściu przez naczynia włosowate, niedotlenieniem i zwiększonym ryzykiem zakrzepicy.
Co może wpłynąć na wynik retikulocytów? Jak obniżyć retikulocyty?
U osób wspinających się na duże wysokości stężenie retikulocytów wzrasta, ponieważ ich organizm przystosowuje się do obniżonego stężenia tlenu. Podobnie u palaczy i kobiet w ciąży poziom retikulocytów może być podwyższony. Dla odmiany, leki przeciwgorączkowe, lewodopa zwiększają poziom retikulocytów, a azatiopryna, chloramfenikol, metotreksat, leki sulfanilamidowe, obniżają je. Oprócz tego gospodarkę czerwonych krwinek reguluje zbilansowanie dawki kwasu foliowego, witaminy B11 i żelaza.
Najważniejsze informacje:
- Retikulocyty są to bardzo niedojrzałe erytrocyty, składniki krwi obwodowej odkryte przez Paula Ehrlicha - niemieckiego bakteriologa i chemika.
- Norma retikulocytów jest różna dla dzieci i dla dorosłych i zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Interpretacja poziomu młodych erytrocytów jest badana w czasie morfologii krwi.
- Badanie retikulocytów wykonuje się przy osłabieniu organizmu, bladej skórze, powtarzających się zawrotach głowy, braku apetytu czy problemach z uwagą i koncentracją.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- O czym świadczą retikulocyty?
- Obecność retikulocytów we krwi może świadczyć o różnych stanach patologicznych organizmu, w tym o niedokrwistości.
- Co oznacza podwyższony poziom retikulocytów?
- Podwyższony poziom retikulocytów we krwi, zwany również retikulocytozą, może wskazywać na wiele różnych stanów chorobowych w tym choroby dziedziczne krwinek czerwonych lub niedobór kwasu foliowego.
- Co oznacza niski poziom retikulocytów?
- Niski poziom retikulocytów może być związany z innymi chorobami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, przewlekłe choroby wątroby i nerek oraz infekcje wirusowe.
- Kiedy badamy retikulocyty?
- Badanie retikulocytów jest wykonywane w ramach badania morfologii krwi, które jest standardowym testem diagnostycznym przeprowadzanym w celu oceny parametrów krwi, w tym ilości i jakości krwinek czerwonych.