Badanie PDW (morfologia krwi) to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie oceny zróżnicowania płytek krwi ze względu na ich objętość. Wynik badania PDW analizuje się razem z innymi parametrami płytek krwi, co umożliwia poznanie przyczyn ich obniżonej oraz podwyższonej ilości.
Czym jest badanie PDW (morfologia krwi)?
Morfologia jest jednym z podstawowych badań krwi, które umożliwia zauważenie zmian w jej obrazie. W ramach morfologii wykonywane jest między innymi badanie PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Parametr ten określa zróżnicowanie objętości płytek krwi w stosunku do ich całkowitej ilości.
Analiza płytek krwi wymaga wzięcia pod uwagę także innych wskaźników, które się do nich odnoszą. Wśród nich można wyszczególnić między innymi liczbę trombocytów, a także ich średnią objętość. Parametry PDW (morfologia krwi) oraz MPV analizuje się najczęściej w przypadku nieprawidłowego wyniku liczby płytek krwi. PDW morfologia powinna być wykonana na czczo, a krew zazwyczaj pobierana jest ze zgięcia łokciowego.
Na wynik morfologii nie trzeba długo czekać, najczęściej jest dostępny już następnego dnia.
Jakie są normy PDW?
Wielkość płytek krwi powinna być do siebie zbliżona. Wynik wskaźnika PDW (morfologia krwi) powinien mieścić się w zakresie od 6,1 do 11 fl. Natomiast w wymiarze procentowym jest to wartość pomiędzy 40 a 60 procent. Ilość trombocytów powinna wynosić od 150 000 do 400 000 /µl, a ich średnia objętość od 7,4 do 10,4 fl.
Podczas analizowania parametrów płytek krwi należy zwrócić uwagę na fakt, iż podane normy są wartościami przybliżonymi. Zostały one uśrednione na podstawie badań przeprowadzonych w grupie 95% zdrowych pacjentów. Natomiast pozostałe 5% zdrowych pacjentów może mieć parametry płytek krwi odbiegające od założonych norm.
Podwyższone i obniżone PDW (morfologia krwi)
Zarówno małe, jak i duże trombocyty mogą być widoczne w obrazie krwi w różnych stanach chorobowych. PDW (morfologia krwi) podwyższone może się wiązać na przykład z zaburzeniami w produkcji płytek krwi. O czym świadczy taki stan? Jednoczesne podwyższenie wskaźnika PDW i MPV może świadczyć o występowaniu następujących problemów zdrowotnych:
- wczesna faza infekcji bakteryjnej,
- plamica małopłytkowa,
- przewlekła białaczka.
Natomiast podwyższony wskaźnik PDW (morfologia krwi) oraz obniżony parametr MPV może sugerować pojawienie się niedokrwistości megaloblastycznej lub anemii hipoplastycznej. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również chemioterapia u pacjenta.
PDW (morfologia krwi) podwyższone nie musi świadczyć o występowaniu problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli pozostałe parametry dotyczące płytek krwi są w normie. P-LCR podwyższone również może być stanem fizjologicznym u człowieka, dlatego wskaźnik ten zaleca się badać w przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników pozostałych parametrów płytek krwi.
Obniżone PDW (morfologia krwi)
Uważa się, że niski poziom wskaźnika PDW w badaniu krwi ma dość małe znaczenie diagnostyczne. PDW obniżone nie jest powodem do dodatkowej diagnostyki i najczęściej nie wymaga podjęcia leczenia. Dlatego taki wynik badania nie powinien wzbudzać niepokoju u pacjenta, zwłaszcza przy prawidłowych wynikach pozostałych badań krwi.
Wynik PDW
Badanie wskaźnika PDW jest w normie, jeśli większość trombocytów ma prawidłową objętość. Nigdy 100% płytek krwi nie ma właściwej objętości, ponieważ proces ich powstawania składa się z wielu etapów, a ich żywotność jest niezwykle krótka. Praktycznie się nie zdarza, aby trombocyty miały identyczne wartości. Dlatego za prawidłowy uznaje się wynik mieszczący się w przedziale 40 a 60 procent lub od 6,1 do 11,0 fl.
Najważniejsze informacje:
- PDW (Platelet Distribution Width) to parametr mierzący rozrzut objętości krwinek płytkowych w morfologii krwi. Jest to wskaźnik zmienności wielkości tych krwinek.
- Wartość PDW może dostarczyć informacji o zmianach w rozmiarze krwinek płytkowych, co może być związane z różnymi stanami zdrowotnymi, w tym chorobami krwi, zapaleniami, niedokrwistościami czy zaburzeniami krzepnięcia.
- Jednak interpretacja PDW wymaga uwzględnienia innych parametrów morfologii i danych klinicznych, a samo PDW nie jest diagnozującym wskaźnikiem chorób.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest PDW w morfologii krwi?
- PDW to parametr morfologii krwi mierzący zmienność rozmiarów krwinek płytkowych w próbce krwi.
- Co oznacza wysoki PDW?
- Wysoki poziom PDW może sugerować większą zmienność rozmiarów krwinek płytkowych. Może to być związane z różnymi stanami, takimi jak choroby krwi, infekcje, zapalenia lub inne procesy patologiczne.
- Co pokazuje wartość PDW?
- Wartość PDW dostarcza informacji o różnicy w rozmiarach krwinek płytkowych. Wysoki PDW może wskazywać na pewne zaburzenia krwi lub stanów zdrowotnych, ale jest to tylko jedno z narzędzi diagnostycznych, które wymaga interpretacji w kontekście innych wyników i objawów klinicznych.
- Kiedy badanie PDW jest przydatne?
- Badanie PDW jest przydatne w diagnostyce różnych stanów zdrowotnych, takich jak zaburzenia krwi, zapalenia, niedokrwistości, choroby serca czy procesy zapalne.