Badanie MCHC w morfologii realizowane jest standardem. Jego nieprawidłowy wynik może świadczyć o licznych problemach zdrowotnych, takich jak anemia, odwodnienie lub przewodnienie, a także o niektórych chorobach genetycznych.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest MCHC w morfologii?
Wśród najważniejszych badań diagnostycznych wykonywanych z krwi można wyszczególnić morfologię. To podstawowe badanie odgrywa istotną rolę w diagnostyce różnych problemów zdrowotnych. Są to między innymi stany zapalne, infekcje wirusowe oraz bakteryjne, a także zaburzenia związane z gospodarką wodną organizmu.
Morfologia krwi powinna być wykonywana u pacjentów profilaktycznie, najlepiej raz na rok. W ramach przeprowadzonego badania określane jest aż 21 parametrów krwi. Wśród nich najważniejsze to:
- leukocyty,
- erytrocyty,
- trombocyty.
Wskaźnik MCHC w morfologii krwi związany jest z funkcjonowaniem erytrocytów. Oznacza średnie stężenie hemoglobiny w krwince. Informacje o cechach krwinek czerwonych można uzyskać dzięki analizie tzw. wskaźnika erytrocytarnego. Określany jest on na podstawie badania MCHC w morfologii, ale także MCV oraz MCH. Wskaźnik bywa przydatny w diagnozowaniu anemii oraz talasemii.
Obniżone MCHC w morfologii
Wynik badania MCHC powinien mieścić się w zakresie od 32 do 36 g/dl. Poziom MCHC w organizmie człowieka może być obniżony, a przewidziane normy przekroczenie poniżej dopuszczalnych. MCHC obniżone najczęściej pojawia się u pacjentów zmagających się z różnymi rodzajami niedokrwistości, które są związane ze spadkiem syntezy hemoglobiny. W tym przypadku spada również poziom hemoglobiny oraz czerwonych krwinek.
MCHC i MCH obniżone może świadczyć także o problemach związanych z gospodarką wodną organizmu, na przykład o odwodnieniu lub przewodnieniu. Obniżenie MCHC występuje również w przebiegu choroby genetycznej, którą jest talasemia. Wielu pacjentów zastanawia się, czy wynik MCHC 31,8 jest prawidłowy. Jednak niewielkie odchylenie od normy nie powinno dla nikogo stanowić powodu do niepokoju.
Podwyższone MCHC
MCHC podwyższone zdarza się u pacjentów dość rzadko. Zdecydowanie częściej wskaźnik MCHC w morfologii jest obniżony. Podwyższony poziom tego parametru może występować między innymi w przebiegu sferocytozy, czyli wrodzonej niedokrwistości hemolitycznej. W tym schorzeniu dochodzi do licznych defektów w budowie erytrocytów. Choroba ta najczęściej pojawia się w dzieciństwie. Mogą o niej świadczyć następujące objawy:
- osłabienie,
- żółtaczka,
- powiększenie wątroby.
Nieprawidłowy wynik badania MCHC każdorazowo powinien być skonsultowany z lekarzem, który je zlecał. MCHC lekko podwyższone także powinno skłaniać do konsultacji ze specjalistą.
MCHC w ciąży
Podczas ciąży wykonywania badań diagnostycznych jest szczególnie istotne, dlatego warto zadbać o profilaktykę. Zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety w ciąży mogą wpływać na poziomy poszczególnych parametrów krwi, wśród których można wskazać właśnie MCHC. Poziom MCHC w trakcie ciąży może być zarówno podwyższony, jak i obniżony. Nieprawidłowy wynik tego badania warto skonsultować z lekarzem.
Podwyższony poziom MCHC w morfologii podczas ciąży nie występuje zbyt często.
Natomiast obniżony poziom tego wskaźnika może wiązać się z występowaniem typowych dolegliwości ciążowych, takich jak spadek żelaza oraz odwodnienie spowodowane wymiotami. Niski poziom MCHC w ciąży może się wiązać także z pojawieniem się anemii z niedoboru żelaza. Dlatego tak istotne jest dbanie o zbilansowaną dietę, w której będą znajdowały się wszystkie niezbędne witaminy i minerały.
MCHC u dzieci
Wskaźnik MCHC może być oznaczany we krwi zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Normy MCHC u dzieci są takie same jak u osób dorosłych. Warto wykonywać morfologię u dzieci profilaktycznie, podobnie jak u osób dorosłych. Wszelkie nieprawidłowości w uzyskanych wynikach powinny być konsultowane z lekarzem pediatrą.
Podwyższony poziom MCHC można odnotować u niemowlaków, szczególnie w pierwszych dniach życia.
Jednak taki stan jest fizjologiczny. Natomiast u starszych dzieci wyższy poziom MCHC może być związany z występowaniem wysokiej gorączki, a także wymiotów oraz biegunki. Dlatego warto skonsultować go z lekarzem. Niski poziom MCHC również może wystąpić u dzieci. Najczęściej jest on związany z anemią wynikającą z niedoboru żelaza i zazwyczaj pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania.
Najważniejsze informacje:
- MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) to średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych, wyrażane w procentach.
- Ten parametr morfologii krwi, który informuje o zagęszczeniu hemoglobiny wewnątrz krwinek czerwonych.
- Normalne wartości MCHC wahają się między 32 a 36 g/dL. Wartość MCHC poza normą może wskazywać na różne zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość, wskazując na ewentualne problemy z produkcją lub zawartością hemoglobiny w krwinkach czerwonych.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie MCHC powinno niepokoić?
- Niski MCHC poniżej 32 g/dL lub znacznie powyżej 36 g/dL może być niepokojący i sugerować potencjalne problemy zdrowotne.
- O czym świadczy niski poziom MCHC?
- Niski poziom MCHC może wskazywać na różne rodzaje niedokrwistości, takie jak niedokrwistość z niedoboru żelaza, talasemia, niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego lub niedokrwistość z niedoboru witaminy B12.
- Co to jest MCHC podwyższone?
- MCHC podwyższone oznacza, że stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych jest wyższe niż normalnie. Może to być wynikiem różnych czynników, takich jak odwodnienie, sferocytoza hereditaryjna lub inne choroby krwi.
- Ile MCHC to anemia?
- Anemia to stan, w którym ilość hemoglobiny lub liczba krwinek czerwonych jest poniżej normy.
MCHC samo w sobie nie jest bezpośrednim wskaźnikiem anemii, lecz niski MCHC może wskazywać na typy niedokrwistości, które charakteryzują się obniżoną zawartością hemoglobiny w krwinkach.