leukocyty w moczu
Badania

Leukocyty w moczu – badanie moczu

Leukocyty odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. To one zadają pierwszy cios w zderzeniu z chorobotwórczą florą i wirusami. Wykonując badanie moczu, należy zwrócić szczególną uwagę na ich wskaźniki. Gdy leukocyty w moczu wzrosną powyżej normy pojawia się stan zwany leukocyturią. Czym jest leukocyturia?

Białe krwinki w moczu

Leukocyty inaczej krwinki białe, stanowią grupę heterogennych komórek odpowiedzialnych za ochronę organizmu przed atakami wrogich czynników takich jak wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty oraz ciał obcych przenikających z zewnątrz.

Jaka jest przyczyna obecności białych krwinek w moczu? Obecność białych krwinek w moczu jest najczęściej oznaką infekcji dróg moczowych. Wizualnie oznacza to mętny mocz z zawartością śluzu. 

Leukocyty w moczu zazwyczaj są rzadko wykrywane, a ich stężenie jest bardzo niskie i wynosi mniej niż 5 – 10 jednostek na mililitr. Jeśli układ moczowy działa stabilnie, nerki nie przepuszczają leukocytów do moczu. W chwili, gdy w organizmie toczy się proces zapalny, liczba białych krwinek wchodzących do moczu znacznie wzrasta. Nadmiar białych krwinek należy poddać dogłębnej analizie i testom, które pozwolą określić, jakie bakterie są odpowiedzialne za ewentualną infekcję. Aby uzyskać dokładniejsze informacje i znaleźć źródło problemu, warto skorzystać z USG nerek i cystoskopii.

Leukocyty w moczu – norma w ciąży

Leukocyty w moczu – ich poziom określa się na podstawie laboratoryjnych badań moczu. Normą jest od 0 do 6 komórek w polu widzenia mikroskopu, czyli mniej niż 2 tysiące na 1 ml moczu. U kobiet w ciąży, gdzie stan leukocytów jest naturalnie większy, nie powinien on przekroczyć 5 tysięcy na 1 ml. Nefrolodzy i urolodzy zalecają badanie moczu nie tylko w okresie choroby czy ciąży, ale także profilaktycznie. Takie podejście pozwala zauważyć wiele patologii już na początkowym etapie. 

Czego oznaką jest leukocyturia?

Umiarkowana liczba leukocytów może sygnalizować ostre lub przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, kamicę moczową, przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, nowotwory pęcherza moczowego, zapalenie gruczołu krokowego, przerost gruczołu krokowego, zapalenie cewki moczowej, wielotorbielowatość nerek, uszkodzenie nerek lub toczeń rumieniowaty układowy.

Przy znaczącym wzroście liczby białych krwinek możemy mieć do czynienia z ostrą infekcją. Zjawisko to należy powiązać z wieloma różnymi czynnikami, w tym z procesem zakaźnym w nerkach lub ciążą.

Wysoki poziom białka i leukocytów u kobiet w ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem. Sytuację tę tłumaczy się pogorszeniem jakości oddawania moczu z powodu utraty napięcia pęcherza, co stwarza idealne warunki do rozmnażania i rozprzestrzeniania się bakterii.

Cechy leukocyturii – leukocyty w moczu

Samo pojawienie się leukocytów w moczu nie jest patologią i w początkowej fazie stanu zapalnego przebiega bez żadnych objawów. Leukocyturia jest objawem dość dużej grupy chorób, które często są wykrywane właśnie na podstawie wyników badań laboratoryjnych. W przypadkach niezwiązanych z ciążą urologia dzieli wzrost poziomu białych krwinek w moczu na fizjologiczny i patologiczny.

Istnieją dwa rodzaje leukocyturii:

  1. Zwykła leukocyturia charakteryzuje się niewielkim odchyleniem od normy i najczęściej nie objawia się w żaden sposób.
  2. Ropomocz, który ma miejsce, gdy podczas badania mikroskopowego w polu widzenia znajduje się duża liczba leukocytów. Z tego powodu mocz staje się mętny i śluzowaty.

Leukocyty w moczu w okresie ciąży

Podwyższone leukocyty w moczu podczas ciąży w I trymestrze ciąży są częstym zjawiskiem. Faktem jest, że obrona immunologiczna przyszłej matki traktuje płód jako obcy organizm i wysyła białe krwinki do układu moczowo-płciowego. W rezultacie wzrasta poziom leukocytów zarówno we krwi, jak i w moczu. Jeśli liczba leukocytów w moczu nie zmniejsza się lub wzrasta w II i III trymestrze, mówimy o zaburzeniach patologicznych, często związanych z dużym obciążeniem nerek.

Leukocyty w moczu u dziecka – norma badania

Według obowiązujących norm liczba leukocytów u dziecka wynosi:

  • 0-10 krwinek w moczu odwirowanym,
  • 0-5 leukocytów w moczu nieodwirowanym przy zostawaniu czterdziestokrotnego powiększenia
  • 8-10 leukocytów w 1 mm³ w świeżej próbce moczu.

Leukocyty w moczu dziecka można przedstawić również za pomocą liczby Addisa, która bierze pod uwagę leukocyty w zbiórce dobowej moczu.

Leukocyty w moczu – przyczyny podwyższonego poziomu

Ogólna analiza moczu potwierdzająca krew w moczu jest dość orientacyjną metodą diagnostyczną, dzięki której można wykryć choroby dróg moczowych takie jak:

  • zapalenie pęcherza moczowego lub zapalenie błony śluzowej pęcherza moczowego
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek lub zapalenie tkanki nerkowej
  • zapalenie cewki moczowej lub zapalenie błony śluzowej cewki moczowej.

Wysoki poziom leukocytów występuje także w przypadku zapalenia jelita grubego, zapalenia błony śluzowej macicy, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia trzustki, zapalenia migdałków, ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz w chorobach onkologicznych. 

Jak przebiega badanie moczu?

Stężenie białych krwinek mierzy się w pierwszej, porannej próbce moczu. Poranny mocz jest bardziej skoncentrowany i dostarcza więcej informacji potrzebnych do postawienia prawidłowej diagnozy. Próbkę do analizy należy pobrać do sterylnego jednorazowego pojemnika i dostarczyć w ciągu dwóch godzin. Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce bieżącą wodą i mydłem, obowiązkowa jest higiena narządów płciowych, ponieważ bakterie znajdujące się na ciele mogą zanieczyścić próbkę i zniekształcić wyniki badań. 

Leukocyty w moczu – Wskazanie do badań

Wykrycie podwyższonego stężenia krwinek białych w moczu wymaga dalszych badań diagnostycznych, ponieważ sama identyfikacja krwinek białych w próbce nie może wskazać problemu. Ważna jest kompetentna interpretacja objawów towarzyszących, które z reguły są niespecyficzne. Badanie moczu nie jest kosztowne. 

Najważniejsze informacje:

  • Podwyższony stan białych krwinek w moczu, nazywa się leukocyturią i nie zawsze oznacza chorobę lub patologiczne zamiany w organizmie.
  • Leukocyturia występuje zawsze u kobiet w ciąży.
  • Badania moczu wykazują zwieszoną obecność białych krwinek w stanach zapalnych i chorobach układu rozrodczo-moczowego oraz innych schorzeniach.
  • Regularne badanie moczu pozwala szybko zdiagnozować i wdrożyć leczenie w przypadku wielu chorób, w tym chorób nowotworowych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest leukocyturia?
Leukocyturia to podniesiony stan białych krwinek w moczu, który nie zawsze oznacza stan chorobowy organizmu, gdyż jego przyczyną może być również ciąża.
Jaki jest właściwy poziom leukocytów w moczu?
Poziom leukocytów w moczu nie powinien przekraczać 2 milionów na 1 ml. U kobiet w I trymestrze ciąży stan ten może osiągać 5 ml, przy założeniu spadku w kolejnych trymestrach.
Jak wygląda badanie moczu określające poziom leukocytów?
Poziom leukocytów określa się w czasie prostego badania moczu, które można wykonać w laboratorium medycznym.