mętny mocz
Badania

Mętny mocz – o czym świadczy?

Mocz człowieka powinien być przezroczysty, ale mętny mocz to stosunkowo powszechne zjawisko. Taki stan moczu niekoniecznie jest związany z chorobą. O czym zatem świadczy mętny mocz?

W większości przypadków zmętnienie spowodowane jest spożyciem niektórych pokarmów. Zmętniały mocz może mieć silny lub neutralny zapach, może również zmienić kolor. Jeśli utrzymującemu się mętnemu moczowi towarzyszą bolesne objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Mętny mocz – przyczyny

Zdrowy mocz jest przezroczysty i lekko opalizujący. Zmętnienie w cieczy, mocz z pianą, mocz z osadem, tłusty mocz lub białe strzępki w moczu pojawiają się, gdy w organizmie zachodzą procesy patologiczne o podłożu chorobowym lub nie związane z chorobą.

Przyczyny, które powodują zmętnienie moczu obejmują:

  • Odwodnienie organizmu. Upały, wizyty w saunie, wyczerpująca praca fizyczna. Rozwiązaniem problemu, w tym przypadku jest wypicie dużej ilości płynu.
  • Nadmierne spożycie pokarmów bogatych w białko. W moczu wyraźnie widoczny jest wówczas osad soli. Jeżeli taki stan utrzymuje się przewlekle istnieje ryzyko rozwoju kamicy moczowej.
  • Zapalenie nerek, pęcherza i dróg moczowych. W tym przypadku mocz nie tylko jest mętny, ale wyraźnie widoczne są płatki i zanieczyszczenia śluzem.
  • Zwyrodnienie tłuszczowe nerek. Mocz jest mętny i dodatkowo ma charakterystyczny biały osad.
  • Nowotwory i kamienie przechodzące przez drogi moczowe. Do zmętnienia dochodzi widoczny czerwony odcień.

Nieprzeźroczysty mocz może wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego, choroby weneryczne lub zakaźne.  Bardzo częstym przypadkiem jest mętny mocz w ciąży, ale w tym przypadku objaw nie jest zbyt niepokojący.

Choroby, których objawem jest mocz mętny

Zwykle mocz powinien być całkowicie przejrzystą, żółtą cieczą. Jeśli przezroczystość moczu staje się mętna, jest to powód do niepokoju i może wskazywać na obecność poważnych zaburzeń i chorób. Jakie choroby są przyczyną zmian w przejrzystości moczu?

Zapalenie pęcherza i zakażenie dróg moczowych

Infekcja dróg moczowych ma miejsce, gdy bakterie dostaną się do pęcherza, nerek lub cewki moczowej.  w przypadku stanu zapalnego wraz z mętnym moczem można zauważyć objawy, takie jak:

  • Pieczenie lub ból podczas siusiania
  • Konieczność chodzenia do toalety częściej niż zwykle
  • Mocz o nieprzyjemnym zapachu lub krwawy
  • Ból w dolnej części brzucha

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to kryształy, które tworzą się w nerkach z minerałów i soli zawartych w moczu. Duże kamienie mogą powodować cofanie się moczu w pęcherzu lub innej części dróg moczowych i powodować czasami bardzo silny, który można odczuwać w boku i dolnej części pleców.

Niektóre kamienie nerkowe wydalane są wraz z moczem lub po dokonaniu nieinwazyjnego rozbijania kamieni. Niestety część przypadków kamicy kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Co zrobić, jeśli mocz staje się mętny?

Każda choroba atakująca układ moczowo-płciowy może stanowić poważne zagrożenie. Ponadto: w niektórych przypadkach mętny mocz jest objawem choroby, która może być śmiertelna. Dlatego zdecydowanie zalecamy, aby przy pierwszym pojawieniu się problemu skontaktować się z urologiem

Zmętniały mocz u dziecka

Mętny wygląd moczu u dziecka nie musi być oznaką żadnej choroby. Może być on wynikiem obecności minerałów, najczęściej fosforanów, dostarczanych z dietą. Obecność podwyższonego stanu fosforanów u dzieci ma związek ze wzrostem i zmianami w układzie kostnym. Stężenie tego pierwiastka w organizmie regulują nerki dzięki czemu jego nadmiar jest wydalany w moczu. Należy także podkreślić, że przy diecie w której ogranicza się spożycie mięsa stężenie fosforanów ma także większy wskaźnik.

Mętny mocz w czasie ciąży

Zmętniały mocz w ciąży może świadczyć o zakażeniu układu moczowego, dlatego wymaga dogłębnej diagnostyki. W czasie ciąży każdy bakteriomocz przeważnie kończy się podaniem antybiotyku. Każda bowiem niedoleczona infekcja układu moczowego jest zagrożeniem dla matki i płodu w związki z tym, że może zahamować wzrost dziecka, doprowadzić do wczesnego porodu porodu lub poronienia, a w skrajnych przypadkach do śmierci okołoporodowej. Konsekwencją dla organizmu matki w przypadku odbakteryjnego zakażenia układu moczowego może być zapalenie lub niewydolność nerek, a nawet sepsa.  

Mętny mocz – leczenie. Jak można zapobiec?

Mętnemu moczowi można zapobiec, utrzymując zdrowy tryb życia, który obejmuje odpowiednie nawodnienie i przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety. 

W ramach profilaktyki można także zastosować przyjmowanie witaminy C w celu obniżenia poziomu zasadowości.

Najważniejsze informacje:

  • Mętny, nieprzeźroczysty mocz jest najczęściej symptomem bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego o podłożu bakteryjnym.
  • Zmętnienie moczu i mętny mocz z osadem, w niektórych przypadkach jest objawem kamicy nerkowej i skutkiem tworzenia się złogów w drogach moczowych.
  • Mętny mocz u dzieci nie koniecznie musi być związany z procesem chorobowym.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to znaczy, że mocz jest mętny?
Mętny mocz może być spowodowany wieloma różnymi schorzeniami, od stosunkowo łagodnych do ciężkich. Przyczyny te mogą obejmować odwodnienie, infekcję dróg moczowych, infekcje przenoszone drogą płciową, kamienie nerkowe, cukrzycę i inne.
Czy mocz może być mętny bez infekcji?
Mocz może stać się mętny z powodów innych niż infekcje. Cukrzyca, dieta, kamienie nerkowe i odwodnienie mogą powodować mętny mocz.