Fosfataza alkaliczna
Badania

Fosfataza alkaliczna (zasadowa) 

Fosfataza alkaliczna (zasadowa) jest jednym z enzymów wytwarzanych przez organizm człowieka. Nieprawidłowy poziom fosfatazy może wiązać się z występowaniem licznych problemów zdrowotnych, takich jak schorzenia wątroby oraz układu kostnego.

Czym jest fosfataza alkaliczna?

Fosfataza alkaliczna, nazywana inaczej zasadową, jest jednym z enzymów produkowanych w ciele człowieka. Wytwarzana jest przede wszystkim w kościach, wspomagając proces ich mineralizacji, ale także w jelitach oraz wątrobie. Dlatego poziom fosfatazy oznaczany jest w przypadku podejrzewania schorzeń wątroby i dróg żółciowych, a także kości.

Badanie fosfatazy alkalicznej wykonuje się z krwi. Nie wymaga ono żadnego specjalnego przygotowania od pacjenta, jednak wymagane jest stawienie się do laboratorium na czczo, najlepiej w godzinach porannych.

Wskazania do badania

Fosfataza alkaliczna badana jest u pacjentów z podejrzeniem występowania różnych schorzeń, a głównie problemów zdrowotnych związanych z funkcjonowaniem wątroby i nerek, takich jak żółtaczka lub choroby wątroby. Mogą się one objawiać zażółceniem powłok skórnych, świądem, a także występowaniem obrzęków. Badanie wykonywane jest również u osób zmagających się ze zmianami skórnymi oraz dolegliwościami bólowymi w obrębie kości i stawów. Fosfataza alkaliczna rutynowo powinna być stosowana u pacjentów przyjmujących na stałe leki obciążające wątrobę, takie jak na przykład środki antykoncepcyjne.

Fosfataza alkaliczna – norma

Fosfataza alkaliczna alp norma zależna jest od kilku istotnych czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wiek oraz płeć pacjenta. Norma fosfatazy alkalicznej u osób dorosłych kształtuje się od 30 do 120 U/l. Natomiast u dzieci poziom fosfatazy się różni i zazwyczaj jest wyższy niż u osób dorosłych, jednak także zależny jest od wieku oraz płci dziecka.

Wysoka fosfataza zasadowa

Podwyższenie poziomu fosfatazy alkalicznej może występować w przebiegu różnych schorzeń. Wśród nich wymienia się przede wszystkim zaburzenia pracy wątroby, a w tym:

  • wirusowe zapalenie wątroby,
  • toksyczne uszkodzenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • nowotwór wątroby.

Podwyższona fosfataza może wiązać się także z problemami w obrębie układu kostnego. Są to między innymi:

  • osteoporoza,
  • złamanie kości,
  • nowotwory kości.

Fosfataza alkaliczna za wysoka forum to fraza, która często jest poszukiwana w sieci. Wzrost poziomu fosfatazy może występować również w przebiegu innych problemów zdrowotnych. Może być związany z chorobami nerek, dróg żółciowych, serca oraz tarczycy.

Niska fosfataza zasadowa

Fosfataza alkaliczna obniżona również może wiązać się z występowaniem pewnych problemów zdrowotnych, dlatego wymaga konsultacji ze specjalistą. Obniżenie poziomu fosfatazy zasadowej może mieć miejsce przy następujących problemach zdrowotnych:

  • choroby tarczycy,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • niedożywienie,
  • celiakia,
  • osteoporoza.

Fosfataza w ciąży

Fizjologiczny wzrost fosfatazy alkalicznej może nastąpić podczas trwania ciąży, jednak po porodzie poziom enzymu powinien wrócić do swoich pierwotnych wartości. Jednak podwyższenie poziomu fosfatazy wraz z występowaniem nieprawidłowych wyników innych badań diagnostycznych oraz pojawieniem się typowych objawów może wiązać się z cholestazą ciężarnych. Schorzenie to może stanowić spore zagrożenie, dlatego nie warto go bagatelizować.

Fosfataza alkaliczna u dzieci

Stężenie fosfatazy alkalicznej u dzieci jest wyższe niż u osób dorosłych, co wiąże się z intensywnym rozwojem organizmu. Jest to naturalny proces, który nie wymaga podejmowania leczenia, jeśli oczywiście u dziecka nie występują żadne niepożądane objawy. Jednak nieprawidłowy poziom fosfatazy alkalicznej może wiązać się z pojawieniem się u dzieci pewnych problemów zdrowotnych. Wśród nich można wymienić na przykład krzywicę i niedobór witaminy D.

Fosfataza alkaliczna (zasadowa) – Cena badania

Fosfataza alkaliczna może być badana za darmo w ramach NFZ po uzyskaniu skierowania od lekarza. Możliwa jest również realizacja tego badania prywatnie. W tym przypadku koszt najczęściej wynosi kilkanaście złotych, w zależności od oferty wybranego laboratorium. Fosfataza alkaliczna – forum to miejsce, w którym pacjenci mogą wymienić się doświadczeniami po przebytym badaniu.

Najważniejsze informacje:

  • Fosfataza alkaliczna (ALP) to enzym obecny w różnych tkankach organizmu, takich jak kości, wątroba, jelita i nerki.
  • Jego główną funkcją jest katalizowanie reakcji chemicznych, w których grupy fosforanowe są usuwane z różnych cząsteczek.
  • ALP występuje w dwóch głównych formach: osoczu (związane z wątrobą) i tkankach (związane z kośćmi i innymi narządami).
  • Badanie poziomu fosfatazy alkalicznej jest wykorzystywane w diagnostyce medycznej do oceny funkcji wątroby, układu kostnego oraz układu pokarmowego.
  • Zmiany w poziomie ALP mogą wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak choroby wątroby, choroby kości, czy schorzenia dróg żółciowych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co oznacza wysoki poziom fosfatazy alkalicznej?
Wysoki poziom fosfatazy alkalicznej (ALP) może wskazywać na różne problemy zdrowotne, takie jak choroby wątroby, choroby kości, niedrożność dróg żółciowych czy niektóre stany nowotworowe.
Za co odpowiada fosfataza alkaliczna?
Fosfataza alkaliczna jest enzymem występującym w różnych tkankach, takich jak kości, wątroba, jelita czy nerki. W organizmie pełni rolę w procesach metabolicznych i jest związana z funkcją kości, wątroby i dróg żółciowych.
Jaki wynik ALP jest niepokojący?
Zazwyczaj wynik ALP jest oceniany w kontekście innych badań oraz objawów klinicznych. Wysoki wynik ALP poza normą może sugerować problemy zdrowotne i wymaga dalszej diagnostyki.
O czym świadczy niski poziom fosfatazy alkalicznej?
Niski poziom fosfatazy alkalicznej jest mniej powszechny i może wskazywać na niedobory mineralne, niedoczynność przytarczyc, choroby genetyczne czy niedobory witamin.