badanie hcv
Badania

Badanie HCV – co to jest?

Nie bez powodu wirus HCV nazywany jest często cichym zabójcą. Wywołuje on zapalenie wątroby typu C. Okazuje się, że jego nosicielami jest aż 700 tysięcy Polaków. W większości przypadków nie zdają sobie oni z tego sprawy. Jak wygląda badanie HCV? W jaki sposób można je wykonać? Jak zazwyczaj dochodzi do zarażenia się tym wirusem?

Czym jest wirus HCV?

Wirus HCV (z ang. Hepaticis C Virus) rozwija się w komórkach wątroby. Z czasem zaczyna siać w niej ogromne spustoszenie. Zdecydowana większość zakażeń (około 80%) ma niestety charakter przewlekły. Wirus HCV wywołuje zapalenie wątroby typu C, które prowadzi często do marskości wątroby czy raka wątrobokomórkowego. Jest się czego bać.

Wirus HCV odkryty został późno, bo dopiero w roku 1989. Jednak już wcześniej wiadomo było, że istnieje wirus wywołujący zapalenie wątroby. Odkrycie zmieniło świat medycyny. W Polsce jednak badania HCV u dawców krwi wykonywane są dopiero od roku 1992. Z tego powodu osoby, które w przeszłości miały przetaczaną krew, są niestety w grupie podwyższonego ryzyka.

Jakie objawy daje obecność wirusa HCV w organizmie?

Eksperci są zdania, że w Polsce wirus HCV może być obecny u około 700 tysięcy osób. Tylko 10% wie, że jest zakażona. Wirus nie daje sobie bowiem początkowo o sobie znać. Czasem objawy pojawiają się dopiero po 20-30 latach.

Zakażenie jest bezobjawowe. Odczuwalne może być jedynie zmęczenie, znużenie, osłabienie. Najlepszym sposobem na wykrycie wirusa jest więc wykonanie badania HCV.

Jak przebiega badanie HCV?

HCV badanie zlecić może lekarz pierwszego kontaktu. Wtedy jest ono bezpłatne. Można też taki test wykonać na własny koszt. Cena nie jest wygórowana, bo sięga maksymalnie 40 złotych. Trzeba w tym przypadku jedynie oddać krew do analizy w celu wykrycia ewentualnych przeciwciał anty HCV.

W sytuacji, gdy badanie HCV potwierdzi obecność przeciwciał anty HCV, oznacza to, że organizm miał już kontakt z wirusem. Jednak wcale nie musi być to równoznaczne z zakażeniem. Konieczne jest kolejne badanie. Tym razem wykonuje się już test molekularny na obecność materiału genetycznego HCV. Dopiero uzyskany w tym przypadku wynik dodatni oznacza zakażenie tym wirusem.

Jeśli badanie HCV da wynik ujemny lub niereaktywny oznacza, że pacjent jest zdrowy i nigdy nie miał kontaktu z wirusem.

Jak przebiega proces leczenia w przypadku wykrycia HCV w organizmie?

Wirus HCV jest bardzo groźny, ale dzisiaj na szczęście medycyna dobrze sobie z nim radzi. W praktyce aż 99% osób zakażonych ma szansę na całkowite wyleczenie. Do tej pory często stosowano terapię interferonową. Dzisiaj są jednak leki nowej generacji – mniej inwazyjne dla organizmu i skuteczniejsze w działaniu.

Leczenie odbywa się na etapie zakażenia wirusem HCV. Celem jest głównie ochrona przed zachorowaniem na żółtaczkę. Sam proces leczenia nie jest bolesny. Polega na przyjmowaniu lekarstwa przez kilka miesięcy. Wirus HCV jest groźny, ale najgroźniejsze jest to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego obecności w swoim organizmie. Dlatego warto wykonywać badania HCV.

W jaki sposób można się zarazić wirusem HCV?

Niestety wirusem HCV można się dość łatwo zarazić. Jest on bowiem przenoszony przez krew i płyny ustrojowe. Często do zakażenia dochodzi podczas zabiegów medycznych. Duże ryzyko związane jest także z:

  • transfuzjami krwi,
  • dializami,
  • niektórymi badaniami,
  • przeszczepami,
  • usuwaniem znamion,
  • wykonywaniem tatuaży,
  • wykonywaniem manicure i pedicure,
  • niektórymi zabiegami fryzjerskimi,
  • zażywaniem narkotyków (podawanych dożylnie),
  • ciążą i porodem,
  • pracą w szpitalu lub laboratorium.

Czy wirusem HCV można się zarazić drogą płciową? Nie jest to na pewno typowa choroba przenoszona w ten sposób. Jednak stosunki seksualne mogą spowodować zakażenie wirusem osoby zdrowej przez osobę chorą lub nosicielem. Ryzyko nie jest duże, ale istnieje. Dotyczy w szczególności stosunków analnych, które wiążą się często z uszkodzeniem błony śluzowej.

Wirus HCV przenosi się przez krew. Nie można się więc nim zarazić przez kichanie, kaszel, ślinę, dotyk, korzystanie z tej samej toalety czy spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną. Warunek jest jeden – nie doszło do kontaktu krwi osoby zdrowej i krwi osoby chorej lub zakażonej.

Czy można się uchronić przed wirusem HCV?

Niestety nie można łatwo się uchronić przed tym wirusem. Sporo zależy w tym przypadku bowiem od standardu placówek, w których wykonywane są różnego rodzaju zabiegi. Czasem nie można sprawdzić, czy dany szpital, studio tatuażu salon kosmetyczny spełniają wymogi sanitarne i jak sterylizują sprzęt.

Mimo wszystko należy unikać kontaktu z krwią innego człowieka. Podczas udzielania pomocy rannym w wypadkach trzeba korzystać z jednorazowych rękawiczek. Unikać warto także przygodnych kontaktów seksualnych.

Najważniejsze informacje:

  • Wirus HCV prowadzić może do marskości wątroby i raka wątrobokomórkowego. Jednak wciąż 90% osób nie wie, że są jego nosicielami. W Polsce według szacunków HCV ma nawet 700 tysięcy osób.
  • Badanie HCV zlecić może lekarz pierwszego kontaktu. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest ono darmowe. Można je też wykonać prywatnie - to koszt zaledwie 30-40 złotych.
  • Wirus HCV jest nazywany cichym zabójcą, bo przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Czasem uaktywnia się po 20-30 latach. Jedynym skutecznym sposobem na jego wykrycie są badania HCV.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile kosztuje badanie HCV?
Koszt takiego badania wynosi zazwyczaj od 30 do 40 złotych. Jeśli zleci je lekarz pierwszego kontaktu, można je wykonać w ramach NFZ zupełnie za darmo.
Kto może się zarazić wirusem HCV?
W zasadzie każdy. Wirus przenosi się przez kontakt z krwią osoby chorej lub zakażonej. Do zakażenia często dochodzi podczas zabiegów medycznych różnego rodzaju. Nie ma w 100% skutecznego sposobu na uniknięcie zakażenia.
Jak wygląda leczenie w przypadku wykrycia wirusa HCV w organizmie?
Wirus HCV, jeśli pozostaje niewykryty, jest bardzo groźny. Z czasem powodować może marskość wątroby lub raka. Jednak w przypadku jego wykrycia, leczenie nie jest zbyt skomplikowane. Zazwyczaj wystarczą 3-4 miesiące zażywania leków, aby usunąć go z organizmu.