Nie da się ukryć, że do audiologów uczęszczają przede wszystkim ludzie starsi. Okazuje się, że ponad 70% seniorów dotyka problem częściowej głuchoty. Badanie słuchu u dzieci w poradni audiologicznej jest też normą u dzieci, których mowa nie rozwija się prawidłowo. Jak to wygląda w praktyce?
Czym jest audiologia?
Audiologia jest gałęzią otolaryngologii. To dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Mowa tutaj np. o uchu, nosie, krtani czy gardle. Otolaryngologia to szeroka dziedzina wiedzy. Dzieli się na foniatrię, rynologię, chirurgię podstawy czaszki, laryngologię onkologiczną oraz właśnie audiologię.
Audiolog to lekarz, który specjalizuje się w zaburzeniach słuchu. Foniatra odpowiada za zaburzenia mowy. Rynolog leczy nos i zatoki przynosowe. Chirurg podstawy czaszki leczy operacyjnie, a laryngolog onkologiczny zajmuje się nowotworami w obrębie szyi czy głowy.
Czym się zajmuje audiolog?
Okazuje się, że aż 900 tysięcy Polaków ma zaburzenia słuchu różnego rodzaju. Są to w głównej mierze osoby starsze. Aż 70% siedemdziesięciolatków dotyka częściowa głuchota. W przypadku seniorów w wieku od 80 do 90 lat problem ten jest jeszcze większy.
Audiolog leczy zaburzenia słuchu różnego rodzaju. Prowadzi też rehabilitację słuchu. Razem z protetykiem protezuje słuch. Dobiera także aparat słuchowy. Potrafi zdiagnozować zaburzenia słuchu, które mogą mieć związek z chorobami zakaźnymi, neurologicznymi i autoimmunologicznymi.
Kiedy trzeba zgłosić się do audiologa dziecięcego?
Do audiologów coraz częściej zgłaszają się rodzice dzieci, których mowa nie rozwija się w prawidłowy sposób. Specjaliści są zdania, że problem ten dotyczy nawet 20% dzieci w wieku szkolnym.
Badanie słuchu u dzieci w poradni audiologicznej pozwala na wykrycie zaburzeń słuchu, mowy, artykulacji itd. Przychodzi z pomocą podczas diagnozowania autyzmu, autyzmu czy dysfagii. Audiolog kwalifikuje dzieci z zaburzeniami do odpowiednich szkół.
Badanie słuchu u dzieci w poradni audiologicznej – jak wygląda?
Audiolog wykonuje w poradni podstawowe badania uszu za pomocą otoskopu. Celem jest wykrycie uszkodzeń fizycznych przewodu słuchowego czy błony bębenkowej. W poradniach przeprowadzane są też badania specjalistyczne np. ABR, tympanometria czy audiometria tonalna.
Audiometria tonalna wykonywana jest w wyciszonej kabinie. Pacjent zakłada słuchawki i gdy usłyszy dźwięk naciska odpowiedni przycisk. W ten sposób określić można tzw. progi słyszenia.
Tympanometria jest już badanie obiektywnym. Pacjent nie musi w tym przypadku nic robić. Badanie to wykrywa niedosłuchy czy zapalenie ucha środkowego. Do ucha trafia sonda, która generuje dźwięki i zmienia ciśnienie za pomocą pompki. Rejestrowane są w tym czasie wychylenia błony bębenkowej. Pozwala to na wykrycie ewentualnej niedrożności trąbki słuchowej.
Badanie ABR rejestruje natomiast słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu jako reakcja na dźwięk. Także i to badanie należy do badań obiektywnych. Słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu rejestrują podpięte do głowy pacjenta elektrody. Ten musi jedynie leżeć nieruchomo, co w przypadku dzieci nie jest proste.
Jak funkcjonuje poradnia audiologiczna dla dzieci?
U dzieci poniżej piątego roku życia podstawowym badaniem diagnostycznym słuchu jest badanie ABR. Przeprowadza się je w czasie snu, bo tylko wtedy nie ma zakłóceń pomiarowych. Odbywa się zazwyczaj po południu. Przed wykonaniem badania dziecko powinno być śpiące i głodne.
Badanie ABR trwa około 60 minut. Niekiedy wykonuje się je podczas snu wywołanego w sposób farmakologiczny. U dzieci powyżej szóstego roku życia wygląda ono tak samo, jak u osób dorosłych. Czasem w poradniach audiologicznych wykonuje się też audiometrię tonalną zabawową. Dziecko nie naciska przycisku, ale wrzuca zabawkę do odpowiedniego pojemnika.
Najważniejsze informacje:
- Zaburzenia słuchu dotyczą przede wszystkim osób starszych po 70. roku życia. Słuch trzeba jednak kontrolować u audiologa także w przypadku dzieci.
- Do audiologa trzeba się zgłosić, gdy u dziecka zaobserwować można problemy z prawidłowym rozwojem mowy. Dotyczyć to może 20% dzieci w wieku szkolnym.
- Podstawowe badania wykonywane u audiologa to badanie ABR, tympanometria i audiometria tonalna.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Kiedy trzeba się z dzieckiem zgłosić do audiologa?
- Wizyta u specjalisty jest konieczna, gdy dziecko ma problem z mową. Dotyczy to aż 20% uczniów szkolnych.
- Jakie badania są wykonywane w przypadku dzieci w poradni audiologicznej?
- Wymienić tutaj trzeba audiometrię tonalną, tympanometrię czy badanie ABR. Badanie słuchu u dzieci w poradni audiologicznej powinno być czymś zupełnie normalnym.