Tympanometria
Badania

Tympanometria

Tympanometria jest obiektywnym badaniem słuchu. Pozwala na wykrycie niedosłuchu czy wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Badanie to często wykonywane jest u małych dzieci, także niemowląt. Wyniki mają formę wykresu. Krzywa A oznacza wynik prawidłowy. Z kolei płaska tympanometria, a więc krzywa B świadczy o chorobie uszu.

Czym jest tympanometria?

Tympanometria to nieinwazyjna metoda badania słuchu. Zazwyczaj wykorzystywana jest do diagnozowania niedosłuchu czy zapalenia ucha środkowego w przypadku dzieci. Rejestruje wychylenia błony bębenkowej. To cienka struktura, która dzieli przewód słuchowy i ucho środkowe. Badanie wykorzystuje zmiany ciśnienia oraz bodźce akustyczne. 

Tympanometria jest badanie obiektywnym. Oznacza to, że wynik oparty jest na danych mierzalnych, a nie subiektywnych odczuciach pacjenta. Dzięki temu badanie to wykonywane jest nawet u niemowląt.

Wskazania do wykonania tympanometrii

Badanie pozwala na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości słuchu:

  • bezpowietrzności,
  • niedosłuchów,
  • przebicia błony bębenkowej,
  • niedrożności trąbki Eustachiusza,
  • wysiękowego zapalenia ucha środkowego,
  • porażenia nerwu twarzowego.

Na tympanometrię zazwyczaj kieruje lekarz rodzinny.

Jak przebiega badanie tympanometryczne?

Badanie polega na wprowadzeniu do ucha sondy ze specjalną zaślepką uszczelniającą przewód słuchowy. Sonda podłączona jest do tympanometru. Urządzenie to generuje bodźce dźwiękowe. Przy okazji zmienia wartości ciśnienia, rejestrując wszystkie odchylenia błony bębenkowej i reakcje mięśnia strzemiączkowego. Całe badanie trwa kilkanaście minut. Jest bezbolesne, ale pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Nie powinien w tym czasie mówić i przełykać śliny.

Badanie tympanometryczne u dzieci

Badanie wykonywane jest także u małych dzieci, w tym niemowląt powyżej 4. miesiąca życia. U najmniejszych dzieci konieczna jest obecność rodzica – malucha trzeba trzymać na kolanach. Nieco starsze dzieci do badania można przygotować mentalnie. Tympanometria przeprowadzana jest w bezruchu i ciszy.

Badanie tympanometryczne – wyniki

Wyniki badania podawane są w formie krzywej. To zapis odchyleń błony bębenkowej. Krzywa może mieć różne kształty. Jeśli jej szczyt wypada nad wartością ciśnienia 0, jest to krzywa typu A. Oznacza, że pacjent nie cierpi na żadne zaburzenia słuchu. Płaska krzywa to krzywa typu B. Z kolei krzywa ze szczytem przesuniętym w lewą stronę to krzywa typu C. Obie świadczą o pewnych nieprawidłowościach w zakresie funkcjonowania narządu słuchu.

Płaska tympanometria u dzieci

Płaska tympanometria świadczy zawsze o wysięku w uchu środkowym i niedrożności trąbki słuchowej. U dzieci niemal zawsze oznacza wysiękowe zapalenie ucha środkowego. To dolegliwość, która u maluchów do piątego roku życia jest powszechna. Nieleczona i niezdiagnozowana może niestety prowadzić do poważnych ubytków słuchu.

Tympanometria – krzywa typu C

Krzywa typu C świadczy z kolei o nieprawidłowej pracy trąbki słuchowej. Powodem bywa jej częściowa niedrożność. Możliwe jest poza tym wklęśnięcie błony bębenkowej. Czasem krzywa typu C oznacza przerost trzeciego migdałka. 

Badanie tympanometryczne wykonać można prywatnie. To koszt od 25 do 40 złotych. Dodatkowo trzeba jednak zapłacić za konsultację z laryngologiem czy audiologiem. To oznacza kolejne koszty. Wizyta u specjalisty kosztuje minimum sto złotych.

Najważniejsze informacje:

  • Tympanometria to bezinwazyjna i bezbolesna metoda badania słuchu. Wykonywana jest zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i małych dzieci.
  • Podczas badania należy pozostawać nieruchomo. Nie można mówić i przełykać śliny. Małe dzieci powinny znajdować się na kolanach u rodziców.
  • Badanie typanometryczne pozwala na wykrycie nieprawidłowości różnego rodzaju np. niedosłuchu, niedrożności trąbki Eustachiusza czy wysiękowego zapalenia ucha środkowego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest tympanometria?
Tympanometria to obiektywne badanie słuchu wykonywane już u małych dzieci powyżej czwartego miesiąca życia. Pozwala na wykrycie wielu schorzeń słuchu, w tym wysiękowego zapalenia ucha środkowego.
W jakiej formie przedstawiany jest wynik badania tympanometrycznego?
Wynik ma formę wykresu. Wykres typu A oznacza wynik prawidłowy. Z kolei wykresy typu B i C świadczą o pewnego rodzaju nieprawidłowościach.
Ile kosztuje badanie tympanometryczne?
Samo badanie nie jest drogie. To koszt od 25 do 40 złotych. Jednak dodatkowo zapłacić trzeba za konsultację otolaryngologiczną czy audiologiczną. Cena wizyty u specjalisty wynosi minimum 100 złotych. Jednak swój słuch należy regularnie kontrolować.