USG genetyczne
Badania

USG genetyczne

USG genetyczne można, śmiało nazwać prenatalnym nieinwazyjnym badaniem. Dzięki temu badaniu można się przekonać, czy dziecko, które jest jeszcze w brzuchu swojej mamy w pełni prawidłowo się rozwija. Jak wygląda badanie? Kiedy jest wykonywane? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować?

Jak przebiega USG genetyczne?

Genetyczne badania w ciąży pozwalają na sprawdzenie, jak rozwija się płód. Dzięki takowej analizie spokojnie można wykryć wszelkie wady, czy też choroby genetyczne. Mowa o takich chorobach jak:

  • zespół Patau,
  • zespół Edwardsa,
  • zespół Downa,
  • aneuploidie chromosomów płci.

Jednym z prenatalnych badań jest właśnie USG genetyczne. Dzięki niemu można wykryć wszelkie wrodzone wady serca, rozszczep kręgosłupa, czy też podniebienia. Genetyczne USG jest drugim badaniem tego typu, które wykonuje się kobietom w ciąży.

Pierwsze USG jest wykonywane po to, aby ciążę w ogóle potwierdzić. Lekarz na zwykłym USG upewnia się, że płód znajduje się w odpowiednim miejscu.

Jak wygląda USG genetyczne? Badanie to jest w pełni bezpieczne oraz nieinwazyjne. Jest także bezbolesne i nie jest zagrożeniem dla dziecka. Badanie jest przeprowadzane w leżącej pozycji przy pomocy brzusznej sondy. Głowica aparatu przeprowadza odczyt. Podczas trwania badania można podejrzeć podgląd w rzeczywistym czasie. Obraz jest oczywiście wyświetlany na monitorze.

Podczas badania lekarz ocenia wszelkie wewnętrzne narządy, a także anatomiczną budowę. Gdy lekarz potwierdzi pewną wadę, to jest czas, aby zaplanować właściwe leczenie. Przygotowanie do tego leczenia jest niezwykle ważne.

Kiedy wykonuje się USG genetyczne?

Okazuje się, że lekarz jest w stanie ocenić ryzyko wystąpienia wad płodu na początku ciąży. Można zatem USG genetyczne wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. USG genetyczne w pierwszym trymestrze jest czasem optymalnym, aby obejrzeć dokładnie płód, a także jego rozwój. Wcześniej płód jest zbyt mały, a później już znajduje się w takiej pozycji, że niektóre parametry trudno jest ocenić.

Badanie powinno być wykonane dokładnie trzy razy. Kolejne USG genetyczne wykonuje się w drugim trymestrze. Lekarze na to badanie mówią „połówkowe”. Z kolei ostatnie wykonuje się w trzecim trymestrze. Tutaj termin tego ostatniego badania ustala się bezpośrednio ze swoim lekarzem.

Badania genetyczne niezwykle ważne są w ciążach u kobiet, które mają już 35 lat. Wówczas istnieje większe ryzyko, że dziecko urodzi się z wadą wrodzoną. Wynosi ono od trzech do pięciu procent. Niektóre wady można leczyć jeszcze w ciąży, a więc tym bardziej diagnostyka jest niezmiernie ważna.

Czy do USG genetycznego trzeba się specjalnie przygotować?

Raczej badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjentka musi pamiętać jedynie o tym, aby na badanie udać się z opróżnionym pęcherzem moczowym. Wówczas badanie to jest znacznie dokładniejsze. Na badanie należy także ze sobą zabrać całą dokumentację medyczną.

USG genetyczne przez brzuch lub dopochwowo

Badanie, które jest wykonywane na początku ciąży, może być wykonane tylko i wyłącznie przez brzuch. Przy badaniu tym obecny może być ojciec dziecka. Jest to dla niego ogromne przeżycie.

Dopochwowe USG przeprowadzane jest tylko w sytuacjach wyjątkowych. Decyduje o tym lekarz prowadzący.

USG genetyczne a USG prenatalne

USG genetyczne to tak naprawdę badanie prenatalne nieinwazyjne. Jest ono określane jako USG prenatalne. Nazwy są różne, ale jest to identyczne badanie.

Pozostałe badanie prenatalne nieinwazyjne to test PAPP-A, czy też test NIFTY. Z kolei badania prenatalne inwazyjne to biopsja kosmówki, kordocenteza, czy też amniopunkcja.

Ile kosztuje badanie USG genetyczne? Jaka jest cena?

USG genetyczne to jedno z czterech badań USG, które są przeprowadzane w ciąży. W wybranych przypadkach są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdy kobieta otrzymuje skierowanie na to badanie od swojego ginekologa, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a kobieta jest po 35 rokiem życia, czy też jest obciążona pewnym ryzykiem, to badanie jest całkowicie bezpłatne. W innych wypadkach kobieta w ciąży musi za badanie zapłacić.

Cena takiego badania to między 150 a 250 złotych. Kobiety po 35. roku życia mogą je wykonać całkowicie bezpłatnie, ponieważ pojawiają się profilaktyczne programy.

Inaczej to wygląda przy badaniach genetycznych przed ciążą. Takowa diagnostyka u rodziców pomaga sprawdzić układ i budowę genów. Można dzięki temu oszacować, jak zostaną one przekazane pociechom. Takie badanie już nie jest refundowane. Cena badania genetyczne to koszt od 360 złotych do nawet 10 tysięcy.

Najważniejsze informacje:

  • Jednym z prenatalnych badań jest właśnie USG genetyczne. Dzięki niemu można wykryć wszelkie wrodzone wady serca, rozszczep kręgosłupa, czy też podniebienia. Genetyczne USG jest drugim badaniem tego typu, które wykonuje się kobietom w ciąży.
  • USG genetyczne można wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. USG genetyczne w pierwszym trymestrze jest czasem optymalnym, aby obejrzeć dokładnie płód, a także jego rozwój. Wcześniej płód jest zbyt mały, a później już znajduje się w takiej pozycji, że niektóre parametry trudno jest ocenić.
  • Badanie to jest w pełni bezpieczne oraz nieinwazyjne. Jest także bezbolesne i nie jest zagrożeniem dla dziecka. Badanie jest przeprowadzane w leżącej pozycji przy pomocy brzusznej sondy. Głowica aparatu przeprowadza odczyt. Podczas trwania badania można podejrzeć podgląd w rzeczywistym czasie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy do USG genetycznego należy się specjalnie przygotować?
Badanie genetyczne USG nie wymaga specjalnego przygotowania. Lekarze jedynie zalecają swoim pacjentkom, aby miały opróżniony pęcherz. Dzięki temu lekarz jest w stanie więcej zaobserwować, a badanie jest dokładniejsze.
Ile kosztuje USG genetyczne?
USG genetyczne jest bardzo ważnym badaniem i na szczęście jego koszt nie jest zbyt wysoki. USG genetyczne można zrobić już od 150 złotych.
Ile razy w ciąży jest wykonywane USG genetyczne?
Badanie to jest powtarzane trzy razy. Pierwsze USG wykonuje się w pierwszym trymestrze, drugie w trymestrze drugim, a ostatnie w trzecim. Każde z nich jest równie ważne.