Test na ojcostwo jest nową metodą potwierdzenia, czy też wykluczenia, czy dany mężczyzna jest rodzicem biologicznym dziecka. Badanie to jest w pełni nieinwazyjne. Jest także bezbolesne. Jego dokładność jest wyliczona na 99,999 procent. Na czym polega ten test? Czy może go wykonać kobieta, która jest w ciąży? Pora to sprawdzić.
Jak wykonać test na ojcostwo?
Aby mieć niemal stuprocentową pewność, kto jest biologicznym ojcem dziecka, należy wykonać test na ojcostwo. Standardowe testy DNA są nieinwazyjne, a do tego bezbolesne. Ustalenie ojcostwa jest znacznie łatwiejsze. Jak wykonuje się taki test? Konieczna będzie próbka biologicznego materiału, która pochodzi bezpośrednio od ojca dziecka. Może to być ślina. Najczęściej wymaz jest pobierany ze strony wewnętrznej policzka.
Czasami do badania używa się kropli krwi, włosa wyrwanego razem z cebulką, szczoteczki do zębów, zużytej chusteczki do nosa, czy też nabłonka bezpośrednio ze smoczka. Takie testy wykonuje się tylko w specjalnych laboratoriach. Niekiedy sądy wysyłają na badania te, stronę sprawy. Jednak test ten, może być wykonany także całkowicie prywatnie.
Gdy sąd nie wyraził zgody na przeprowadzenie badania, to muszą ją wyrazić opiekunowie prawni dziecka. Ojciec w żadnym wypadku nie może wykonać takowego badania potajemnie przed matką dziecka.
Analiza polega na porównanie fragmentów zmiennych kodu DNA. Są one nazywane markerami DNA. Markety DNA dziecka się opiera na połowie z identycznych wiązań jak DNA matki i w połowie z takowych jak kod ojca. Badacze mogą określić wynik z dokładnością do 99,999 procent. Dzięki temu badaniu można także wykluczyć samą możliwość ojcostwa.
Czy testy na ojcostwo mogą być wykonane w ciąży?
To pytanie zadaje sobie wiele kobiet oraz wielu mężczyzn. Okazuje się, że dziecko nie musi się wcale urodzić, aby określić, czy dany mężczyzna jest jego ojcem. W ciąży jak najbardziej można przeprowadzić test na ojcostwo.
W ciąży istnieje kilka sposobów na pobranie materiału do testu DNA. Wymienić należy tutaj:
- Badania DNA z krwi matki- jest to całkowicie bezpieczna dla dziecka metoda. Test ten polega na wyodrębnieniu DNA dziecka z kropki krwi matki. Taki test jest bardzo nowoczesny, a także bezpieczny.
- Biopsja kosmówki – polega na pobraniu zewnętrznej komórki błony płodowej. Metoda ta jest znacznie bardziej inwazyjna. Polega na nakłuciu brzucha, czy też na zdobyciu materiału przez pochwę kobiety. Niestety w metodzie tej istnieje ryzyko poronienia.
- Amniopunkcja – chodzi o pobranie owodniowego płynu. Jest to następny sposób na pozyskanie próbki od dziecka jeszcze nienarodzonego. Materiał pobierany jest przy pomocy wkłutej igły do brzucha kobiety. Przy tej metodzie także występuje możliwość poronienia, ale jest ono znacznie mniejsze niż przy metodzie opisanej powyżej.
Jak wygląda test na ojcostwo po latach?
Kiedy można wykonać test na ojcostwo? W zasadzie może to być moment dowolny. Czas nie wpływa na uzyskany wynik, ponieważ samo DNA człowieka i jego genotyp przez całe życie jest niezmienne.
Należy rozróżnić pod prawnym względem ustalenie ojcostwa od uznania ojcostwa. Uznanie dziecka nastąpić może do momentu jego pełnoletniości. Przy uznaniu oraz przy ustaleniu sądowym ojcostwo dziecka nie może mieć innego prawnego ojca. Ojcostwo wcześniejsze innego mężczyzny musi zostać w pełni wykluczone.
Nawet po śmierci mężczyzny można wykonać test na ustalenie ojcostwa. Taki test można zrobić na różne sposoby. Może to być pobranie mikrośladów DNA, czy też określenie genotypu na podstawie próbek, które zostały uzyskane od krewnych.
Tak się wówczas dzieje, gdy pobranie biologicznego materiału od zmarłego jest całkowicie niemożliwe. Warto do badania krewnych zaangażować męską linię.
Wynik negatywny testu na ojcostwo
Podkreślić trzeba, że wszelkie testy DNA na ojcostwo są badaniami najbardziej wiarygodnymi. Dlatego też wynik takiego testu jest pewny niemal w stu procentach.
Wynik negatywny testu na ustalenie ojcostwa świadczy o tym, że dziecko z bardzo dużym prawdopodobieństwem, które graniczy wręcz z pewnością, nie jest dzieckiem biologicznym danego mężczyzny. Inaczej jest w przypadku wyniku pozytywnego, który oczywiście potwierdza ojcostwo.
Wynik negatywny nie jest w stanie zniszczyć, uczuć mężczyzny wobec dziecka. W przypadku ojców, którzy płacili alimenty na dzieci, które okazały się z nimi niespokrewnione, mają bardzo poważny argument w sądzie.
Ile kosztuje test na ojcostwo? Jaka jest cena?
Okazuje się, że zestaw do pobrania materiałów do testu można zakupić w dowolnej aptece. Analiza jednak nastąpić musi w laboratorium.
Samodzielnie od A do Z nie można wykonać testu na ojcostwo. Można pobrać jedynie samemu materiał biologiczny do badania.
Cena testu na ojcostwo to między 500 a 1700 złotych. Z kolei, gdy sąd zleca te badania, to koszt wynosi od 1500 do 2000 złotych.
Na pewno droższe są badania, które można wykonać, jest w ciąży. Czasami cena sięga nawet siedmiu tysięcy złotych. Gdy badanie zostało zlecone na podstawie toczącej się sprawy sądowej, koszty pokrywa przegrana strona. Wyniki są dostępne już po kilku dniach roboczych.
Najważniejsze informacje:
- Standardowe testy DNA są nieinwazyjne, a do tego bezbolesne. Ustalenie ojcostwa jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy pobrać próbkę śliny i wysłać do laboratorium.
- Podkreślić trzeba, że wszelkie testy DNA na ojcostwo są badaniami najbardziej wiarygodnymi. Dlatego też wynik takiego testu jest pewny niemal w stu procentach.
- Cena testu na ojcostwo to między 500 a 1700 złotych. Z kolei, gdy sąd zleca te badania, to koszt wynosi od 1500 do 2000 złotych.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak wykonuje się test na ojcostwo?
- Należy pobrać próbkę materiału biologicznego. Próbka ma pochodzić bezpośrednio od potencjalnego ojca. Najczęściej pobierana jest ślina z wewnętrznej strony policzka.
- Czy dziecko musi się urodzić, aby można było sprawdzić jego biologicznego ojca?
- Absolutnie nie. Jeszcze podczas ciąży kobieta może się zdecydować na ustalenie ojcostwa. Można skorzystać z trzech dostępnych metod. Najlepsza, ponieważ kompletnie nieinwazyjna jest ta, podczas której badanie wykonuje się, pobierając kroplę krwi matki.
- Kiedy można zrobić test na ojcostwo?
- Można go wykonać w dowolnym momencie. Może to być jeszcze czas ciąży, po urodzeniu dziecka, czy też już u osób dorosłych. DNA człowieka nie zmienia się.