test dna
Badania

Test DNA – co trzeba o nim wiedzieć? Na czym polegają badania genetyczne?

Na rynku istnieje sporo rodzajów badań DNA. Dzięki nim można ocenić ryzyko wystąpienia w przyszłości konkretnych schorzeń, zdiagnozować chorobę genetyczną, potwierdzić ojcostwo, czy też ocenić sam rozwój płodu. Kiedy wykonać testy DNA? Jak one wyglądają?

Test DNA – do czego służy?

DNA to kwas deoksyrybonukleinowy. Jest to organiczny związek chemiczny. Właśnie on nazywany jest nośnikiem genetycznej informacji. Poprzez wszelkie informacje zapisane warunkuje on wygląd, a także podatność na choroby.

Testy DNA dają możliwość wykrycia wszelkich zmian, które decydują o zdrowiu danego człowieka. Mutacja w DNA wiązać się może z predyspozycją do rozwoju danej choroby w przyszłości, czy też ryzykiem urodzenia chorego dziecka.

Trzeba zaznaczyć, że test DNA jest niezwykle wiarygodny. Wykonywane są one w ramach diagnostyki i profilaktyki bardzo wielu chorób.

Jak wyglądają testy DNA?

Materiał genetyczny do testów DNA uzyskiwany jest z próbek krwi, czy też śliny. Jest on później poddawany analizie przy pomocy metod należących do biologii molekularnej. Genetyczny materiał u każdego człowieka jest niezmienny przez całe życie. Badania DNA wykonywane są jedynie raz i jest to całkowicie wystarczające.

Genetyczne zmiany można odziedziczyć po swoich przodkach. Test DNA wykonać można w sposób samodzielny w domu. Konieczny będzie zestaw specjalny patyczków z wacikami, a także próbówkami, który pobrać można w każdym laboratorium.

Jak wykonuje się test DNA?

Jak najbardziej możliwe jest wykonanie samodzielne testu genetycznego. Polega ono na potarciu wielokrotnym strony wewnętrznej policzka specjalnym patyczkiem, który zakończony jest wacikiem. Dwie godziny przed wykonaniem badania nie wolno pić ani jeść. Wacika nie wolno pod żadnym pozorem dotykać palcami.

Gdy zeskrobie się śluzówkę z policzka, to wacik należy pozostawić na powietrzu do wyschnięcia przed jakieś dwie godziny. Nie powinien się one jednak stykać z niczym. Na samym końcu patyczek się umieszcza w próbówce. Próbówka powinna być odpowiednio opisana.

Jakie wyróżnia się rodzaje testów DNA?

Wyróżnić można kilka rodzajów badań DNA. Są to badania:

  • Na ustalenie ojcostwa,
  • Prenatalne,
  • Prognostyczne.

Test DNA – prognostyczne

Celem prognostycznych testów jest sprawdzenie, czy w DNA nie ma żadnych zmian, które zwiększyłyby prawdopodobieństwo rozwoju danej choroby w przyszłości. Test prognostyczny w kierunku nowotworów należy wykonać, gdy w rodzinie pojawiały się już przypadki chorób nowotworowych. Niestety szansa na przekazanie potomstwu tego typu chorób wynosi aż pięćdziesiąt procent.

Test DNA – prenatalne

Do badań DNA należą testy prenatalne. Wykonywane są one w celu oceny stanu zdrowia u rozwijającego się dziecka. Można je przeprowadzić już w pierwszych etapach ciąży. Wówczas można ustalić, czy u płodu występują pewne nieprawidłowości. Jeśli badanie to potwierdza, to określa się schemat postępowania z dzieckiem na kolejnych etapach ciąży. Należy dodać, że niektóre wady płodu leczone mogą być już podczas ciąży.

Test DNA – na ojcostwo

Na podstawie wyników badań DNA można wykluczyć ojcostwo z pewnością niemal stuprocentową. Jego potwierdzenie wynosi aż 99,999 procent. Jeśli takowy test należy wykonać według decyzji sądu, to próbkę musi pobrać osoba uprawniona. Konieczne także jest sporządzenie właściwego protokołu.

Najważniejsze informacje:

  • Na rynku istnieje sporo rodzajów badań DNA. Dzięki nim można ocenić ryzyko wystąpienia w przyszłości konkretnych schorzeń, zdiagnozować chorobę genetyczną, potwierdzić ojcostwo, czy też ocenić sam rozwój płodu.
  • Do badań DNA należą testy prenatalne. Wykonywane są one w celu oceny stanu zdrowia u rozwijającego się dziecka. Można je przeprowadzić już w pierwszych etapach ciąży. Wówczas można ustalić, czy u płodu występują pewne nieprawidłowości.
  • Materiał genetyczny do testów DNA uzyskiwany jest z próbek krwi, czy też śliny. Jest on później poddawany analizie przy pomocy metod należących do biologii molekularnej. Genetyczny materiał u każdego człowieka jest niezmienny przez całe życie. Badania DNA wykonywane są jedynie raz i jest to całkowicie wystarczające.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wykonuje się test DNA?
Test DNA jest bardzo łatwy w wykonaniu. Wystarczy specjalnym patyczkiem pobrać materiał z wewnętrznej strony policzka. Po wyschnięciu wacika patyczek należy umieścić w specjalnej próbówce. Tak przygotowana i opisana próbówka jest wysyłana do specjalistycznego laboratorium.
Jakie wyróżnia się rodzaje testów DNA?
Można wyróżnić testy DNA na ustalenie ojcostwa, prognostyczne, czy też prenatalne.
Czym jest DNA?
DNA to nic innego jak kwas deoksyrybonukleinowy. Jest to związek organiczny. Nazywany jest potocznie nośnikiem informacji genetycznych.