Słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Pozwala na komunikowanie się z innymi osobami. Bez niego trudno jest opanować mowę. W Polsce od roku 2002 w przypadku noworodków obowiązkowo wykonywana jest przesiewowe badanie słuchu. Na czym polega?
Na czym polega przesiewowe badanie słuchu?
Badania przesiewowe z założenia są wykonywane na pewnej grupie osób. Mają za zadanie wychwycić określone choroby czy nieprawidłowości. Dzięki temu można je wyleczyć lub zastopować. W przypadku badań przesiewowych słuchu mowa o nieprawidłowościach słuchu u noworodków.
Badania przesiewowe słuchu wykrywają zaburzenia na wczesnym etapie. Warto je wykonywać, bo ubytek słuchu na wczesnym etapie dzieciństwa wpływa na całe życie dorosłego człowieka. W praktyce 1-2 dzieci na 1000 ma uszkodzenie głębokie a kolejne 1-2 na 1000 uszkodzenie słuchu mniejszego stopnia.
Przesiewowe badanie słuchu u noworodków
W przypadku noworodków w drugiej dobie życia wykonywane jest badanie otoemisji akustycznej. Gdy wynik jest nieprawidłowy, konieczna jest dalsza diagnostyka.
Gdy nie zostały zarejestrowane otoemisje, nie oznacza to od razu, że dziecko ma niedosłuch. Czasem komórki słuchowe są sprawne i odpowiadają na sygnały, ale nie można ich zarejestrować. Powodem są mazie płodowe lub nie rozprężone do końca ściany przewodu słuchowego. Badanie trudno jest wykonać, gdy dziecko jest niespokojne. W razie uzyskania wyniku wątpliwego, do książeczki zdrowia dziecka wklejana jest żółta kartka.
Dlaczego warto badać słuch w przypadku dzieci?
Badania przesiewowe słuchu pozwalają stwierdzić, czy dane dziecko ma problem ze słuchem. Są podstawą do dalszego działania. Dzieci, które kiepsko słyszą mają bowiem problem z porozumiewaniem się itd. Rozwijają się wolniej niż rówieśnicy. Dzieci, które mają poważny ubytek słuchu, osiągają w praktyce znacznie gorsze wyniki nauczania.
Osoby, które mają problem ze słuchem, z trudnością uczą się mówić. Im wcześniej zastosuje się w ich przypadku aparaty słuchowe i rozpocznie odpowiednią rehabilitację, tym lepiej. Niedosłuch należy zdiagnozować w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, aby dobrać odpowiedni sprzęt i zacząć rehabilitację pod okiem logopedy.
Etapy przeprowadzania badań przesiewowych słuchu u dzieci
Warto wiedzieć o tym, że przesiewowe badania słuchu u noworodków składają się z trzech etapów. Mowa tutaj o poziomach referencyjności.
- Poziom pierwszy przeprowadza się po narodzinach dziecka – w szpitalu. Wykonywane jest wówczas badanie otoemisji. Jest ono obowiązkowe.
- Poziom drugi to diagnostyka wykonywana w specjalistycznych ośrodkach. Bada się w nich dzieci z grupy ryzyka oraz dzieci, u których na pierwszym etapie wykryto jakieś nieprawidłowości. Do badań przeprowadzanych na poziomie drugim zaleca się ABR, otoemisję, tympanometrię i badania behawioralne.
- Poziom trzeci to badania przeprowadzane w ośrodkach audiologicznych. Bada się tutaj dzieci cierpiące na niedosłuch lub głuchotę. Wykorzystywana jest w tym przypadku technika ABR – Auditory Brainstem Response. Planuje się już rehabilitację i protezowanie pacjentów.
Najważniejsze informacje:
- W Polsce przesiewowe badanie słuchu jest obowiązkowe od roku 2002. Poddawane są im wszystkie noworodki w drugiej lub trzeciej dobie swojego życia.
- Wczesne zdiagnozowanie niedosłuchu w przypadku małych dzieci ma ogromne znaczenie dla ich późniejszego rozwoju. Dzieci, które nie słyszą dobrze mają problem m.in. z mówieniem.
- W drugiej dobie życia dzieci wykonywane jest przesiewowe badanie słuchu, a dokładniej badanie otoemisji akustycznej. Jeśli wykryte zostają na tym etapie jakieś nieprawidłowości, konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań słuchu.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Na czym polega badanie przesiewowe słuchu noworodka?
- Przesiewowe badanie słuchu wykonywane u dzieci w drugiej dobie życia to badanie otoemisji akustycznej. Do ucha dziecka wprowadzana jest sonda, która ma emitować dźwięki. Jeśli ucho na nie reaguje, to znak, że narząd słuchu działa w sposób prawidłowy.
- Co wykrywa przesiewowe badanie słuchu?
- Przesiewowe badanie słuchu pozwala na zdiagnozowanie u dzieci niedosłuchu lub głuchoty. Dzięki niemu możliwe jest wczesne podjęcie rehabilitacji czy wykonanie odpowiedniego protezowania.
- Jakie są podstawowe rodzaje badania słuchu?
- W ramach pierwszego poziomu przesiewowych badań słuchu wykonuje się otoemisję akustyczną. Dotyczy to noworodków. Na kolejnych etapach dochodzą do tego badania ABR czy tympanometria.