ph moczu w ciąży
Badania

PH moczu w ciąży

Odczyn pH moczu w ciąży odzwierciedla zdolność nerek do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Nerki biorą udział w wydalaniu jonów wodorowych i wodorowęglanów, utrzymując stałe pH krwi. Na wartość pH moczu duży wpływ ma dieta, charakterystyka metaboliczna, procesy zakaźne i stan zapalny w nerkach i drogach moczowych.

Analiza moczu podczas ciąży jest niezwykle ważnym badaniem, które pozwala ocenić pracę nerek i całego układu moczowego jako całości. Jest to proste badanie, które nie wymaga dużego wysiłku od ciężarnej, ale dostarcza bardzo cennych informacji dla lekarza, który na podstawie wyników badań dobiera i koryguje taktykę prowadzenia ciąży. Kwasowość moczu (pH) u kobiet w ciąży wynosi 4,5 – 8. Niski wskaźnik wskazuje na zatrucie we wczesnych stadiach, brak potasu lub odwodnienie organizmu.

Od czego zależy pH moczu?

Wartość pH moczu u kobiety w ciąży, inaczej kwasowość moczu odzwierciedla ilość jonów wodorowych, czyli protonów, które są wytwarzane przez kanaliki nerkowe w ramach udziału w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej. Na poziom kwasowości moczu ma wpływ wiele czynników: dieta, duża aktywność fizyczna, choroby zakaźne i ogólne, zachowanie funkcji nerek i płuc. Wszystkie te czynniki prowadzą do wahań pH moczu w szerokim zakresie (4,5 – 8,0). Mocz jest uważany za kwaśny, jeśli jego pH jest mniejsze niż 7,0, przy pH większym niż 7,0 mocz jest uważany za zasadowy. Zwykle świeżo pobrany mocz jest lekko kwaśny, gdyż pH waha się średnio od 5,8 do 6,8. Jeśli świeżo pobrany mocz pozostawi się w temperaturze pokojowej, będzie on stopniowo alkalizował w wyniku namnażania się bakterii lub rozkładu mocznika i wraz z uwalnianiem amoniaku z kwaśnego moczu, zmieni się w zasadowy.

PH moczu w ciąży – normy badania

Mocz jest mieszanką wody, soli i produktów przemiany materii z nerek. Współczynnik wszystkich tych składników w moczu oznacza jego kwaśny lub zasadowy charakter. Badanie pH moczu w ciąży jest wykonywane jako pierwsze przed jakimkolwiek badaniem diagnostycznym, gdyż pozwala sprawdzić, czy nie ma infekcji dróg moczowych i czy nerki funkcjonują prawidłowo.

Poziom pH w moczu w zdrowym organizmie oscyluje w granicach od 6,0 ​​do 7,0. PH moczu w ciąży może osiągać do 7,45. Oznacza to, że im bardziej wysokie pH moczu w ciąży, tym mocz jest bardziej zasadowy. Im niższa liczba pH, tym mocz jest kwaśniejszy.

PH moczu w ciąży – jak pobrać próbkę?

W przeddzień badania pH moczu w ciąży zaleca się powstrzymanie od intensywnego wysiłku fizycznego, potraw mięsnych, słonych, kwaśnych i pikantnych oraz barwiących tj.buraki czy marchew. Do ogólnego badania moczu lepiej jest pobrać poranną porcję moczu. Po porannej toalecie mocz zbiera się do czystego, suchego pojemnika. Do analizy używa się tzw. moczu środkowy, to znaczy przez pierwsze kilka sekund należy oddać mocz do toalety, następnie do pojemnika, a resztki ponownie do toalety.

Konieczne jest dostarczenie moczu do laboratorium w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania próbki i należy starać się nie narażać go na silne wstrząsy podczas transportu. Dozwolone jest przechowywanie moczu w lodówce w temperaturze +2-+4 stopni, ale nie dłużej niż 1,5 godziny. Pożądane jest, aby ilość materiału zebranego do badań wynosiła co najmniej 70 ml.

Co mówią wyniki badania pH moczu podczas ciąży?

Poziom pH moczu podczas ciąży jest nieco wyższy. Wyniki badania pH moczu podczas ciąży wskazują na wiele przyczyn.

Jeśli próbka moczu wykazuje niższy poziom pH, może to wskazywać na obecność kamieni w nerce. Przyczyną niskiego pH moczu mogą być także odwodnienie, biegunka, głód i niezdrowa dieta podczas ciąży, kwasica lub cukrzycowa kwasica ketonowa. W chwili obniżonego poziomu pH w moczu zaleca się zwiększenie spożycia wody do maksimum. Zrównoważona dieta i odstawienie niektórych leków i suplementów są również pomocne w normalizacji poziomu pH.

Co oznacza mocz zasadowy?

I podobnie, jeżeli poziom pH moczu okaże się wyższy niż normy, również pojawia się problem. Utrzymujący się długo mocz zasadowy może prowadzić do poważnych problemów, takich jak kamienie nerkowe, niewydolność nerek lub infekcję dróg moczowych. W takich sytuacjach podaje się odpowiednie leki i sól fizjologiczną, które stabilizują stan pacjentki i płodu.

Interpretacja wyników badania PH moczu w ciąży

  • Wahania pH w pojedynczej i porannej porcji moczu w granicach normy wskazują na brak nadmiaru kwasów lub zasad w moczu i prawidłową czynność kanalików nerkowych.
  • Spadek pH w pojedynczej i porannej porcji moczu jest głównym czynnikiem rozwoju kamieni moczanowych w moczu i występuje również w przypadku kamieni cystynowych. 
  • Wzrost pH w pojedynczej i porannej porcji moczu z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na dysfunkcje kanalików nerkowych oraz zakażenie dróg moczowych mikroflorą bakteryjną produkującą enzym ureazę. 

PH moczu w ciąży a płeć dziecka

Pozytywny wynik testu ciążowego otwiera drzwi do wielu pytań. Wśród nich pojawia się najważniejsze jakiej płci będzie dziecko? Odpowiedź na to pytanie jest przedmiotem wielu praktyk ocierających się wręcz o wróżbiarstwo. Wśród nich znajduje się także tzw. test sody, który jest praktykowany przez przyszłe matki na całym świcie.

Test płci obejmuje tylko dwa proste kroki:

  • wsypujemy łyżkę lub dwie sody oczyszczonej do naczynia
  • przyszła mama dodaje trochę swojego moczu do sody oczyszczonej

Jeśli mikstura musuje, to mama powinna spodziewać się chłopca. Jeżeli zaś soda oczyszczona i mocz nie reagują -urodzi się dziewczynka!

Zwolennicy prawdziwości testu, twierdzą, że płeć dziecka zmienia niektóre hormony w ciele matki, co może następnie zmienić kwasowość jej moczu.

Chociaż niektóre mamy miały pozytywne doświadczenia z testem płci opartej na pH moczu, to dowody medyczne wskazują, że wyniki te pojawiły się przypadkowo. Niestety, test na płeć z pH nie jest w stanie przewidzieć płci dziecka.

Jeśli jednak chcemy poznać płeć dziecka przed porodem już w dziewiątym tygodniu ciąży możemy to uczynić na podstawie prostego badania krwi.

Najważniejsze informacje:

  • Kobieta w czasie ciąży powinna przechodzić regularne badania moczu.
  • Ustalenie współczynnika pH w moczu w ciąży jest pierwszym badaniem przed kolejną diagnostyką.
  • Normy pH moczu w ciąży wahają się od 4,5 do 7. Jest jednak możliwe przekroczenie tych wskaźników.
  • Utrzymujące się odchylenia od norm pH w moczu mogą oznaczać niewłaściwą prace nerek, kamicę lub stan zapalny.
  • Ustalenie płci płodu na podstawie pH moczu nie jest poparte naukowo.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie jest pH moczu podczas ciąży?
Kwasowość moczu podczas ciąży (pH) powinna normalnie wynosić od 4,5 do 8 . Wzrost wskaźnika wskazuje na możliwą patologię przytarczycy lub nerek.
Jakie czynniki wpływają na pH moczu?
Na poziom kwasowości ph moczu w ciąży ma wpływ wiele czynników, w tym dieta, duża aktywność fizyczna, post, choroby zakaźne i ogólne somatyczne nerek i płuc. Wszystkie prowadzą do wahań pH moczu w szerokim zakresie 4,5 - 8,0.
Co oznacza pH moczu 8?
U dorosłej zdrowej osoby odczyn moczu jest lekko kwaśny, pH w zakresie 5,0–6,0. Przy pH 7,0 mocz jest neutralny, a gdy poziom pH spada poniżej 5,0, reakcję uważa się za kwaśną, natomiast powyżej 7,0 - zasadową.