KTG w ciąży
Badania

KTG w ciąży

Badanie KTG w ciąży monitoruje tętno dziecka i rejestruje skurcze macicy. Wykonuje się je dopiero w trzecim trymestrze ciąży, o ile rozwój dziecka i przebieg ciąży jest prawidłowy. Dlaczego należy wykonywać KTG w ciąży, jak wygląda jego przebieg i co oznaczają wyniki?

Co to jest KTG i dlaczego wykonuje się je w ciąży?

Ciężko wyobrazić sobie monitorowanie przebiegu ciąży bez kardiotokografii. Podczas badania KTG monitoruje się tętno dziecka (kardiografia) i rejestruje skurcze macicy (tokografia). Obok ultrasonografii, KTG to najważniejsze badanie pozwalające ocenić zdrowie dziecka w brzuchu matki, wykryć niedotlenienie lub infekcje w ciąży.

Przy prawidłowym przebiegu ciąży i braku powikłań, badanie KTG przeprowadza się dopiero w trzecim trymestrze, zwykle kilka dni przed planowanym terminem, a potem co około 2-3 dni aż do rozwiązania oraz podczas akcji porodowej.. W sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona lub mnoga, zapis kardiotokograficzny wykonuje się regularnie już od 25. tygodnia.

Jak wygląda i ile trwa badanie KTG?

Badanie KTG trwa zazwyczaj około pół godziny, ale czasami może się przeciągnąć do godziny. Podczas badania ciężarna leży na kozetce z specjalnymi taśmami na brzuchu, na których znajdują się czujniki. Jeden z nich to przetwornik ultradźwiękowy, który mierzy tętno dziecka, drugi rejestruje skurcze macicy.

Czujniki przekazują sygnał do urządzenia, które wyświetla wyniki na monitorze. W przypadku ciąż zagrożonych, tuż przed porodem, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 1-2 centymetry, a błony płodowe pękły, istnieje możliwość monitorowania wewnętrznego, w którym specjalna elektroda jest wprowadzana przez szyjkę macicy i umieszczana na główce dziecka. W takim przypadku na brzuchu ciężarnej umieszcza się dodatkowy czujnik do rejestrowania skurczów macicy.

Jakie są wskazania do KTG w ciąży?

Rutynowo KTG wykonuje się u wszystkich ciężarnych w końcówce ciąży. Monitorowanie powinno rozpocząć się już w drugim trymestrze, jeśli zachodzą następujące przesłanki:

  • matka odczuwa tylko niewielkie ruchy dziecka lub w ogóle ich nie czuje,
  • ciężarna miała uraz brzucha,
  • występują krwawienia z pochwy,
  • ciężarna choruje na cukrzycę ciążową lub nadciśnienie tętnicze,
  • podejrzenie wady serca u dziecka.

Badanie KTG przed trzecim trymestrem wykonuje się również w przypadku wystąpienia komplikacji lub zagrożenia ciąży oraz porodu.

Jak interpretować wyniki KTG?

KTG przedstawia informacje o liczbie uderzeń serca na minutę. Normokardia wynosi 110-160 uderzeń na minutę, bradykardia to mniej niż 110 uderzeń, a trachykardia to ponad 160 uderzeń na minutę. Zapis KTG uwzględnia również oscylację serca i akceleracje. Oscylacja serca płodu powinna mieć wartość między 5 a 25 uderzeń na minutę, a jej odchylenia mogą wskazywać na problemy, takie jak niedotlenienie lub ucisk pępowiny na szyję dziecka. Akceleracje serca dziecka są reakcjami na ruchy lub skurcze macicy i powinny występować około 2 razy w ciągu 10-15 minut przez 15 sekund. Interpretację wyników KTG powinien przeprowadzić lekarz, który prawidłowo oceni stan płodu. 

Czy badanie KTG można zrobić samodzielnie w domu?

Badanie KTG powinno być przeprowadzane w szpitalu lub gabinecie lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Niedawna pandemia i rozwój telemedycyny sprawiły, że ciężarne mają dostęp do domowego KTG. Mobilne urządzenie medyczne, o nazwie Pregnabit, umożliwia bezpieczne i niezawodne monitorowanie akcji serca płodu, tętna matki oraz rejestrację skurczów macicy.

Informacje przesyłane są bezprzewodowo do Centrum Medycznego Telemonitoringu, gdzie są analizowane przez personel medyczny. Jego wypożyczenie kosztuje ok. tysiąc złotych. Tańszą opcją są domowe monitory KTG, których koszt to około 120 złoty. Pozwalają one na słuchanie tętna płodu już od 20. tygodnia ciąży. W przypadku niepokojących objawów i tak trzeba skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi lub rozwieje obawy ciężarnej, podłączając ją do tradycyjnego aparatu.

Najważniejsze informacje:

  • Kardiotokografia (KTG) to badanie diagnostyczne stosowane w okresie ciąży, które monitoruje aktywność serca płodu oraz ewentualne skurcze macicy u matki. Badanie to pozwala na ocenę dobrostanu płodu w łonie matki.
  • Cel badania to ocena czynności serca płodu, w tym tętna serca oraz jego reakcji na skurcze macicy oraz wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości w aktywności serca płodu.
  • Wykonywane może być ono w różnych okresach ciąży, zwłaszcza przy podejrzeniach problemów z ciążą lub płodem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy robi się KTG w ciąży?
KTG zaleca się wykonać między 24. a 28. tygodniem ciąży, ale może być wykonywane w innych okresach ciąży, szczególnie w przypadku podejrzenia problemów z ciążą lub stanem płodu.
Jak często robi się KTG w ciąży?
Standardowo, KTG wykonywane jest około 1-2 razy miesięcznie w drugim trymestrze ciąży. W przypadku ciąży o wysokim ryzyku lub problemów medycznych, może być wykonywane częściej.
Co pokazuje KTG w ciąży?
KTG monitoruje aktywność serca płodu oraz ewentualne skurcze macicy u matki. To pozwala ocenić czynność serca płodu, jego tętno oraz reakcje na skurcze macicy.
Ile kosztuje KTG w ciąży?
Koszt KTG w prywatnych placówkach może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, dlatego warto zapytac sojego ubezpieczyciela czy Twój pakiet obejmuje dodatkowe badania w ciąży.