Homocysteina
Badania

Homocysteina – co to jest? Jak obniżyć jej poziom w diecie?

Homocysteina jest jednym z aminokwasów, powstających w ciele człowieka. Jej podwyższony poziom może świadczyć o problemach zdrowotnych, wśród których wyszczególnia się choroby układu sercowo-naczyniowego.

Homocysteina – co to jest?

Co to jest homocysteina? Jest to aminokwas, który powstaje na skutek przemiany metioniny. Metionina natomiast jest jedynym źródłem homocysteiny dla człowieka, a pozyskuje się ją wyłącznie ze spożywania produktów zawierających białka zwierzęce. Podwyższony poziom homocysteiny w organizmie zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak udar lub miażdżyca.

Badanie homocysteiny

Sprawdzenie poziomu homocysteiny w organizmie możliwe jest dzięki wykonaniu badania krwi, ponieważ aminokwas ten obecny jest w osoczu. Stężenie homocysteiny można oznaczyć różnymi metodami. Wśród nich wymienia się chromatografię, spektrometrię masową, metody immunoenzymatyczne, a także metodę z wykorzystaniem analizatora aminokwasów.

Dzięki wykorzystaniu wskazanych metod oznacza się stężenie homocysteiny w postaci zredukowanej. Natomiast sprawdzenie poziomu homocysteiny w innej formie wymaga wykonania testu obciążenia homocysteiną. Wiele osób zastanawia się, czy badanie poziomu homocysteiny wymaga specjalnego przygotowania. Badanie krwi powinno być wykonane na czczo, a więc warto zadbać o post przez ok. 10-12 godz. przed udaniem się do laboratorium.

Homocysteina – normy i wyniki badania

Homocysteina normy u osób dorosłych to od 5 do 15 μmol/l. Podwyższone stężenie homocysteiny stwierdza się już przy poziomie od 15 do 30 μmol/l. Taki poziom świadczy o umiarkowanej hiperhomocysteinemii. Natomiast stężenie w przedziale od 31 do 100 μmol/l oznacza wysoki poziom homocysteiny i średnią hiperhomocysteinemię, a wynik powyżej 100 μmol/l to hiperhomocysteinemia ciężka. Podczas badania poziomu homocysteiny warto zwrócić uwagę na fakt, iż stężenie tego aminokwasu może znacząco spaść w ciąży, jednak przed porodem wraca do pierwotnych wartości.

Homocysteina u dzieci – normy i wyniki

Normy homocysteiny dla dzieci kształtują się inaczej niż u dorosłych. Prezentują się one następująco:

  • poniżej 15 roku życia – 10 μmol/l,
  • powyżej 15 roku życia – 15 μmol/l,
  • poniżej 15 roku życia z suplementacją kwasem foliowym i witaminami z grupy B – 8 μmol/l,
  • powyżej 15 roku życia z suplementacją kwasem foliowym i witaminami z grupy B – 10 μmol/l.

Czynniki wpływające na homocysteinę

Poziom homocysteiny w organizmie człowieka może być podwyższony w wyniku występowania pewnych czynników. Wśród nich wyszczególnia się następujące:

  • wiek i płeć,
  • stosowana dieta,
  • niektóre przyjmowane leki (np. leki przeciwpadaczkowe),
  • używki (alkohol, kofeina, nikotyna),
  • niektóre schorzenia (np. choroby wątroby i nerek),
  • występowanie mutacji genetycznych.

Część czynników wpływających na podwyższenie poziomu homocysteiny we krwi wynika z prowadzonego stylu życia. Uważa się, że jego zmiana może prowadzić do obniżenia stężenia tego aminokwasu. Szczególne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej diety oraz unikanie używek. Kawa a homocysteina to kwestia, która interesuje wiele osób z podwyższonym poziomem aminokwasu. Kawa w swoim składzie zawiera kofeinę, a więc zalecane jest jej unikanie przy tego typu problemach zdrowotnych.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Jedynym źródłem homocysteiny w organizmie człowieka jest metionina, która dostarczana jest wraz ze spożywanym jedzeniem. Głównie występuje w białkach zwierzęcych. Jednak wysokie stężenie homocysteiny bardzo często pojawia się u osób stosujących dietę wegetariańską oraz wegańską, ponieważ hiperhomocysteinemia może wynikać ze zbyt małej podaży witamin B6 i B12 oraz kwasu foliowego.

Podwyższone stężenie homocysteiny może występować tymczasowo również u osób, które spożywają nadmierne ilości białka zwierzęcego. Osoby zmagające się z hiperhomocysteinemią powinny stosować dobrze zbilansowaną dietę, w której zawarte będą produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dodatkowo powinny zadbać o dostarczanie do organizmu witamin z grupy B i kwasu foliowego. Witamina B12 znajduje się wyłącznie w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego. Witaminę B6 natomiast można znaleźć w mięsie, rybach i jajach, ale także nasionach roślin strączkowych.

Dla osób z podwyższonym poziomem homocysteiny duże znaczenie w diecie mają foliany. Ich bogate źródła to zielone rośliny, mięso, jaja, produkty mleczne, a także rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste. Homocysteina a cholesterol to kolejna kwestia, która zastanawia pacjentów z hiperhomocysteinemią. Podwyższone poziomy homocysteiny oraz cholesterolu mogą występować niezależnie od siebie, jednak ich połączenie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca.

Homocysteina a leki

Leczenie podwyższonego poziomu homocysteiny możliwe jest również poprzez zastosowanie leków. Pacjenci powinni przyjmować foliany oraz witaminy z grupy B. Zalecane jest następujące dawkowanie:

  • kwas foliowy – 500 μg,
  • witamina B12 – 100-600 μg,
  • witamina B6 – 6-25 mg.

Suplementacja powinna trwać co najmniej 6 tygodni, jednak u niektórych pacjentów zalecane jest stosowanie wyższych dawek. U zdecydowanej większości pacjentów po kuracji poziom homocysteiny wraca do normy. Homocysteina a depresja to kolejne zagadnienie, które może się wiązać z podwyższonym poziomem aminokwasu. Nadmiar homocysteiny może obniżać poziom serotoniny, co zwiększa ryzyko pojawienia się depresji. Dlatego stosowanie odpowiedniej suplementacji jest w tym przypadku tak istotne.

Cena badania homocysteiny. Ile kosztuje?

Badanie poziomu homocysteiny wykonuje się z próbki krwi. Cena badania, w zależności od wybranego laboratorium oraz miasta, może się wahać od 50 do 100 zł. Możliwe jest również wykonanie tego badania bezpłatnie w ramach NFZ, jeśli uzyska się skierowanie od lekarza. Jest ono refundowane. Wysoki poziom homocysteiny jest niebezpiecznym dla zdrowia stanem, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego właśnie zalecane jest wykonywanie badań profilaktycznych w sposób regularny.

Najważniejsze informacje:

  • W normalnych warunkach, homocysteina jest metabolizowana w organizmie do innych aminokwasów lub przekształcana w metioninę przy udziale witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. - - Wyróżniamy dwie drogi przemiany homocysteiny: remetylacyjną i transsulfurację.
  • Właściwy metabolizm homocysteiny jest ważny dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Wysoki poziom homocysteiny jest związany z różnymi schorzeniami i czynnikami ryzyka, takimi jak choroba niedokrwienna serca, choroba naczyniowa mózgu. Wysoka homocysteina może być związana z ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

O czym świadczy homocysteina?
Wysoki poziom homocysteiny może zwiększać skłonność do powstawania zakrzepów krwi (trombozy). Zwiększone ryzyko zakrzepicy może obejmować zakrzepicę żył głębokich (zakrzepicę żylą głęboką) oraz zatorowość płucną, lub może wiązać się z uszkodzeniem nerek i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nerek, takich jak przewlekła choroba nerek.
W jakim celu robi się badanie homocysteiny?
Badanie poziomu homocysteiny jest wykonywane w celu oceny ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, zakrzepicy, chorób nerek oraz innych stanów związanych z zaburzeniami metabolizmu homocysteiny.
Co oznacza wysoki poziom homocysteiny we krwi?
Badania sugerują, że wysoki poziom homocysteiny może być czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba niedokrwienna serca, miażdżyca i zawał serca. Podwyższona homocysteina może wpływać na uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych i promować powstawanie blaszek miażdżycowych.
Kiedy robi się badanie homocysteiny?
Badanie homocysteiny może być zalecane u osób z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza jeśli mają inne czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca lub rodzinna historia chorób sercowo-naczyniowych.