Estradiol
Badania

Estradiol

Estradiol jest najistotniejszym estrogenem w rodzinie hormonów płciowych. Wpływa on na pracę wielu organów, a także szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele, takich jak cykl miesiączkowy, popęd seksualny lub możliwość zajścia w ciążę.

Czym jest estradiol?

Co to jest estradiol? Jest on hormonem płciowym, produkowanym głównie przez jajniki, ale także w mniejszych ilościach przez jądra. Jego optymalny poziom ma kluczowe znaczenie szczególnie u kobiet. Czym się różni estradiol od estrogenu? Opisywany hormon jest estrogenem, który wpływa na prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego, a jego poziom zależy od fazy cyklu.

Hormon ten ma wpływ na przebieg menopauzy. Stężenie estradiolu zmienia się podczas menopauzy, a także w trakcie ciąży. Dzięki badaniu tego hormonu możliwe jest określenie prawidłowości przebiegu cyklu miesiączkowego. Jego poziom bada się również w celu sprawdzenia innych problemów, które mogą być związane z rozwojem płciowym. Stężenie hormonu ma duże znaczenie także u mężczyzn, ponieważ podwyższone może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.

Estradiol – cel badania na poziom hormonu

Bierze się pod uwagę wiele przyczyn skłaniających do wykonania badań hormonalnych. Estradiol bada się między innymi w następujących sytuacjach:

  • opóźnianie się miesiączki u dziewcząt,
  • ustalenie powodów ustania menstruacji,
  • określanie przyczyn nieregularnych miesiączek,
  • wykluczenie lub potwierdzenie nowotworu,
  • sprawdzanie przyczyn ginekomastii u mężczyzn.

Opisywany hormon bada się również podczas monitorowania przebiegu sztucznego zapłodnienia i przed planowanym zabiegiem in-vitro. Jego poziom ma szczególne znaczenie u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą. Estradiol ma wpływ na pracę niektórych narządów w ciele człowieka, takich jak na przykład tarczyca lub nadnercza. Dlatego bada się go także w przypadku występowania pewnych nieprawidłowości związanych z pracą poszczególnych organów.

Estradiol – normy badania

Normy estradiolu u kobiet zależne są od konkretnej fazy cyklu. Kształtują się one następująco:

  • w fazie folikularnej – 84-970 pg/ml,
  • w fazie owulacyjnej – 13-330 pg/ml,
  • w fazie lutealnej – 73-200 pg/ml,
  • podczas menopauzy – 11,2-42 pg/ml,
  • u mężczyzn – 11,2-50,4 pg/ml.

Hormon ma kluczowe znaczenie podczas procesu sztucznego zapłodnienia, dlatego tak istotne jest jego monitorowanie w tym czasie. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż normy estradiolu mogą się różnić w zależności od wybranego laboratorium.

Estradiol – przebieg badania

Badanie poziomu estradiolu wykonywane jest z krwi i nie stanowi skomplikowanej procedury. Próbkę krwi najczęściej pobiera się ze zgięcia łokciowego. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania. Nie występują po nim także powikłania, oprócz typowych dolegliwości związanych z pobieraniem krwi, takich jak czasowa bolesność w miejscu wkłucia, siniak lub krwiak.

Odmiana E2 to hormon, do którego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jednak na badanie poziom tego hormonu najlepiej stawić się na czczo. W przypadku kobiet optymalny termin badania to drugi lub trzeci dzień cyklu, jednak lekarz może zlecić również badanie w innej fazie cyklu. Na wyniki badania nie czeka się długo, najczęściej jest on dostępny jest już następnego dnia po wizycie w laboratorium.

Estradiol – ile kosztuje badanie? Jaka jest cena?

Obecność hormonu bada się także w celu oznaczenia poziomu jego stężenia we krwi. Podwyższony poziom tego hormonu może świadczyć o licznych problemach zdrowotnych, takich jak na przykład nowotwory lub schorzenia wątroby. Wysoki poziom występuje w przypadku niedoczynności tarczycy oraz podczas ciąży i u panów zmagających się z ginekomastią.

Zbyt niski poziom estradiolu również może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Wśród nich można wskazać następujące:

  • zespół policystycznych jajników,
  • zespół Turnera,
  • niedoczynność przysadki,
  • choroby metaboliczne,
  • anoreksja.

Ceny badań hormonalnych zależne są od oferty konkretnego laboratorium. Za badanie płaci się ok. 25-30 zł. Możliwe jest również wykonanie tego badania za darmo w ramach kontraktu z NFZ, jeśli uzyska się skierowanie od lekarza specjalisty.

Najważniejsze informacje:

  • Estradiol to główny rodzaj estrogenów, żeńskich hormonów płciowych.
  • Jest on produkowany głównie przez jajniki, ale również przez tkankę tłuszczową i nadnercza.
  • Hormon ten reguluje wiele aspektów kobiecego ciała, w tym cykl menstruacyjny, rozwój narządów płciowych, utrzymanie zdrowia kości i regulację gospodarki tłuszczowej.
  • Jego poziomy ulegają zmianom w różnych fazach cyklu menstruacyjnego oraz w trakcie ciąży.
  • Badanie poziomu estradiolu ma znaczenie w ocenie zdrowia reprodukcyjnego, diagnostyce zaburzeń hormonalnych i monitorowaniu leczenia hormonalnego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Za co odpowiedzialny jest estradiol?
Hormon ten reguluje wiele aspektów kobiecego organizmu, w tym cykl menstruacyjny, rozwój narządów płciowych, utrzymanie zdrowia kości i regulację gospodarki tłuszczowej.
Ile powinno być estradiolu na cyklu?
Poziomy różnią się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. W fazie folikularnej (początek cyklu) typowe wartości wahają się od 30 do 400 pg/mL (picogramy na mililitr), a w fazie owulacyjnej (środek cyklu) mogą wynosić około 100 do 600 pg/mL.
Co oznacza wysoki poziom estradiolu?
Wysoki poziom poza typowymi zakresami może sugerować nadmierną aktywność jajników, problemy hormonalne, ciążę lub inne stany chorobowe. Interpretacja wyników powinna być dokonana w kontekście innych czynników i objawów.
Kiedy badać ten hormon?
Badanie może być wykonywane w różnych sytuacjach, w tym w diagnostyce nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego, niepłodności, zaburzeń hormonalnych, monitorowaniu leczenia hormonalnego czy ocenie zdrowia reprodukcyjnego. Optymalny moment badania zależy od celu i kontekstu medycznego.